A tudatos vásárló titkos fegyvere: ezért kell eltenned minden egyes a blokkot vásárlás után!
Ha eddig kihajítottad vásárlás után a blokkot, akkor sürgősen szokj le erről.
A blokkok megőrzése nem a mániákus gyűjtögetők bolondériája, hanem a tudatos vásárló egyik legfontosabb eszköze.
A blokkot nem csak azért kell elraknod, mert egyre több üzletben állítanak fel a pénztárnál kaput, ami csak akkor nyílik ki, ha beolvastatod a blokkon található kódot.
Szóval a blokk nem egyszerűen egy papírcetli. Több okot is fel tudunk sorolni, miért érdemes megőrizned minden egyes vásárlás után.
A blokk a reklamáció vagy csere alapja
Ha például otthon derül ki, hogy tudtodon kívül romlott élelmiszert vásároltál, ha hibás volt a kiszemelt háztartási cikk, vagy ha mégis más méretű ruhát szeretnél, kizárólag a blokk alapján tudsz reklamálni. A kereskedő számára a vásárlás ténye és időpontja a legfontosabb, de ezt nyilván csak a blokk (vagy annak másolata) igazolja.
A "nem kaptam blokkot, de itt vettem" nem érv, nem számít sehova. A fogyasztóvédelmi szabályozás is azt írja elő, hogy panasz esetén neked kell igazolnod, mit, mikor és hol vettél.
Árkülönbözetnél a blokk a bizonyíték
Bár a polcokon feltüntetett árnak minden esetben egyeznie kell a pénztárgépen vagy önkiszolgáló kaszánál levont összeggel, gyakoriak az eltérések. Mi is jártunk már úgy, nem is egyszer, hogy akár több száz forint különbség volt a két ár között. Ilyen esetekben a blokk az egyetlen eszköz, amellyel bizonyítani tudod, hogy nem annyit kellett volna fizetnünk, mint amennyit levontak. Csak így kapod vissza a két ár közti különbözetet.
A blokkok alapján nyomon követni a bankszámládon történt mozgásokat
Gyanús tranzakciót találtál a bankszámla kivonaton? Valami nem stimmel a pénzeddel? A blokkok alapján vissza tudod keresni, hol, mikor és mit vettél, így az is kideríthető, hogy egy gyanús összeg levonása esetén hol használtad utoljára a bankkártyádat/digitális pénztárcádat.
Előfordulhatnak hiba esetén (például duplán levont összeg, téves összegű terhelés), de csalás is. Egyik olvasónk járt úgy, hogy egy kis boltban vásárolt külföldön kártyával, és ezt követően kisebb összeget vontak le a bankszámlájáról. Kiderült, hogy a bolt rendszerét hekkelték meg csalók. A blokk alapján tudta igazolni a számlavezető bankjánál, hogy hol használta utoljára a bankkártyát.
A blokkok megőrzése eszköz a spórolásban is!
Ha mindet elrakod, követheted a kiadásaidat, és láthatod, hol folyik el a pénz, mikor estél bele az impulzusvásárlás csapdájába, hol tudsz csökkenteni a kiadásokon.
Garancia és jótállás: a blokk az első számú dokumentum
Bár sok nagy értékű termékhez külön jótállási jegyet adnak, a jótállás kezdete mindig a vásárlás időpontja. Ha ezt nem tudod igazolni, el is eshetsz a garanciális javítástól. A blokk – akár fénymásolva, akár lefotózva – jogi szempontból is mérvadó.
A blokkokat ezen felül érdemes rendszerezni is (élelmiszer, ruhanemű, tisztítószer), így még világosabban látható, mire mennyit költesz.
A blokk nem csak a vásárlás végének szimbóluma – hanem Ne dobd ki reflexből – *tedd félre, tartsd meg, használd okosan*. Mert ami most feleslegesnek tűnik, az holnap a legfontosabb bizonylatod lehet.