GYEREK
A Rovatból

Cukormentes kismamák – túlélési tippek a terhességi diabéteszhez egy háromszorosan érintett anyukától

Mi kell ahhoz, hogy átvészeld és hosszú távon akár az előnyödre fordítsd a terhességi diabétesszel járó nehézségeket? Ugyanaz, ami az anyasághoz: kitartás, fegyelem és önismeret.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. április 25.


Megosztom
Link másolása

Édesem, van egy kis gond

Sok várandós anyuka rettegett vizsgálata az OGTT, a terhesség 24-28. hetében elvégzett terheléses vércukor teszt, melynek során reggel, éhgyomorra vesznek vért, utána kell meginni a 75 gramm gyógyszertári glükózt egy pohár vízben elkeverve, majd 60 és 120 perc múlva is vesznek vért.

Akit időben informáltak (vagy utánaolvasott), az biztos, hogy visz magával a gejl löttyhöz citromot - jó esetben otthonról frissen facsartat, vagy a kevésbé felkészültek (amilyen én is voltam az első terhességnél) egészben viszik a gyümölcsöt, hogy aztán rohangálhassanak a felbosszantott nővérkék egy késért. Amúgy a citrommal megsegített ital is förtelmes, ez a glükóz mennyiség több mint 3 púpozott evőkanál cukornak felel meg, csak még van hozzá egy kis rossz értelembe vett szőlőcukros mellékíze is. (Kedves apukák, egyszer próbáljátok ki ti is, csak úgy, szolidaritásból. Nektek sem árt, ha időben kiderül, hogy valami nincs rendben a cukrotokkal.)

Gyengébb gyomrú anyukáknak nem is mindig sikerül elsőre a vizsgálat, van, hogy kapásból visszajön a limonádé, van, hogy csak egy óra múlva, de akárhogy is, ha így alakul, a tesztet meg kell ismételni.

Ha a vizsgálat során az éhomi vércukor 5,6 mmol/l vagy e feletti és/vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l vagy magasabb, akkor fennáll a terhességi cukorbetegség és a kismama beutalót kap a diabetológiára.

A cukorbetegség a terhességhez társuló egyik leggyakoribb kóros állapot, mely kezelés nélkül anyára és magzatra egyaránt veszélyes.

A kismamánál előfordulhat magas vérnyomás, kialakulhat méhlepény elégtelenség, megnőhet a koraszülés kockázata.

A baba nagyobb születési súllyal jöhet a világra, felléphet máj-, lép-, valamint szívmegnagyobbodás, a születést követően jelentősen lecsökken a csecsemő vércukor szintje (hipoglikémia), mivel a vércukor utánpótlás megszűnik, de az újszülött inzulintermelése továbbra is magas marad. Ennek következtében agyi és légzési elégtelenség is előfordulhat.

A terhességi diabétesz tehát nem játék, ha diagnosztizálták nálunk, saját magunk és a gyermekünk érdekében is be kell tartanunk a kezeléshez szükséges szabályokat, melynek első lépcsője az életmódváltás: a megfelelő diéta és testmozgás.

Amennyiben ez nem biztosítja a kívánt vércukor értékeket, gyors hatású inzulin adása szükséges a főétkezések előtt napi 1-3 alkalommal. Nálam például mindhárom terhességben szükség volt egy idő után inzulinra is, így egy idő után

az egész napom az adott időben történő mérés, szúrás, szénhidrát-tartalom számolás, ez alapján ételkészítés, evés, mérés, testmozgás körkörös ismétlésében telt,

a második és harmadik terhességem alatt ráadásul már egy vagy két „kintlévő” gyerekre is figyelnem és vigyáznom kellett.

(Sajnos) nem csak rajtad múlik

Családi legenda nálunk, hogy anyukám hogyan tömte magába egymás után a Mikulás-csokikat, amikor terhes volt velem. Nála még nem állapítottak meg GDM-et, nem volt se cukorbeteg, se túlsúlyos, a TF-re járt, úgyhogy feltehetően eleget mozgott, a 21 évével még idősnek se mondhatjuk, tehát nála

a klasszikus rizikófaktorok közül egyik sem állt fenn.

Én viszont két nagyapától is örököltem a kettes típusú cukorbetegségre való hajlamot, így hiába voltam én is az első terhességemkor csak 56 kilós és 26 éves, hiába sokat mozogtam sokat, étkeztem egészségesen előtte is, mégis magas értékeket produkáltam még azután is, hogy nagyon szigorú, dietetikus és diabetológus által összeállított étrendet követtem és a testmozgást is ehhez igazítottam. Egyes kutatók ma már úgy látják, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a helyes diéta és a megfelelő testmozgás mindenki számára egyformán jó és kielégítő ebben a betegségben. Sajnos nagyon sokat számít a genetika, így vannak, akiknek a hasnyálmirigy, vannak, akiknek pedig az izmaik és a májuk okozza az inzulinérzékenységet, és ezáltal a terhességi diabéteszt. Ettől függetlenül minden érintettnek az étkezés átalakítása a legelső lépés.

Kedves étkezési naplóm!

A frissen diagnosztizált diabéteszes kismamának ma Magyarországon két dolgot szoktak a kezébe nyomni az orvosok: egy vércukormérőt és egy étkezési naplót vagy mintaétrendet.

Ha kicsit modernebbek, akkor honlapokat ajánlanak, vagy konkrét dietetikust.

De ha ez az első ilyen terhessége a kedves anyukának, akkor bizony ezek után még hosszú hetek, de lehet, hogy hónapok fognak úgy eltelni, hogy az ajánlott ételt szépen kiméri, elkészíti, időben megeszi, ehhez képest időben mozog, és az értékei mégsem javulnak.

Ugyanis nem vagyunk egyformák, így ami az egyik anyukának megfelelő, az a másiknak már nem biztos, hogy működő diéta lesz. Azért nagyon fontos az étkezések és a vércukor pontos naplózása, hogy lássuk ezeket az egyéni mintákat.

Nekem például a minden dietetikus által ajánlott natúr zabkása az első alkalomtól kezdve az egekbe repítette a vércukromat (mondjuk a második terhességem végén már a fejes saláta is), viszont a magas kakaótartalmú, nem édesítős étcsokoládé egész sokáig jó volt.

A harmadik terhességnél már ismertem annyira a rendszert és magamat, hogy sokkal hamarabb elkezdtem magamnak mérni a vércukromat, és figyelni, épp mi viszi fel, és mi az, ami még nem tiltólistás. Szerencsére 2020-ban már számtalan alternatív alapanyagból volt lehetőségem válogatni akár neten, akár a helyi boltban, így nem kellett egysíkúan étkeznem akkor se, amikor már csak inzulinnal sikerült kordában tartani a cukromat.

Ekkor került a látóterembe

az almarost, melynek nem csak a szénhidrát, de a kalóriatartalma is alacsony és megfelelő arányban keverve mondjuk őrült diófélékkel remekül helyettesíthetjük vele a palacsinták, sütemények tésztájához szükséges lisztet.

Emellett nagyon jó a terhesség alatt sokszor előforduló székrekedés ellen is, hiszen elősegíti a normál bélműködést, annak megfelelő ritmusát (persze csak megfelelő folyadékbevitel mellett!). Ezen kívül jótékonyan hat a zsír- és szénhidrát-anyagcsere folyamataira is, és hamar jóllakottság-érzést. Ráadásul meglepően olcsó.

Hasonlóan hasznos alapanyagnak bizonyult a földimandula liszt, ami kicsit drágábba az almarostnál, de ugyanolyan jól használható sütemények, pékáruk tésztájába keverve. A kókuszreszelék, a mák, a nyers vagy pörkölt kakaóbab töret is sokszor kerül nálam energiagolyó vagy pitealap formájában a tányérra. Egyébként ez az élethelyzet arra is jó volt, hogy rájöjjek,

mennyire nem a cukortól van íze egy-egy süteménynek. Hogy egy jól megválasztott fűszerkombináció, egy zamatos gyümölcs, de akár csak egy kezeletlen citrom reszelt héja is felül tudja írni a megszokott édes ízt, ezáltal új távlatokat tud nyitni az ember gasztonómiai palettáján.

Ezek mellett az alacsony szénhidráttartalmú szezonális zöldségek- karalábé, sörretek, kígyó-és betevő uborka, salátacukkini, zöldbab- voltak a legjobb barátaim. Ahogy azt egy korábbi cikkben írtuk, a zöldségek már azzal is segítenek alacsonyan tartani a vércukorszintet, ha előre vesszük őket az adott étkezésen belül, mivel a rostok bevonják a beleket, ezzel pedig lassítják a további ételek felszívódását.

Ha pedig nem vagyunk konyhatündérek- vagy épp nincs időnk hosszasan főzőcskézni- ma már számtalan alacsony glikémiás indexű tésztát vehetünk a boltokban. Lencse, csicseriborsó, zöldborsó, köles…és még a színük is üdítő. Ezekhez pedig csak egy kis szósz vagy egy gyors pesto kell, és kész is a GDM-kompatilis ebéd vagy vacsora.

Egyik kedvencem a keresztségben az
Arábiai Barbie” nevet kapó tésztasaláta volt.

Csicseriborsó kocka tésztát főztem, felkockáztam hozzá egy nyers céklát (meg is lehet főzni vagy sütni, csak akkor máshogy kell számolni a szénhidráttartalmát!), összekevertem egy púpos kanál mascarpone-t egy kis őrölt római és sima köménnyel, facsartam rá citromlevet, sóztam és megdobtam az egészet indokolatlan mennyiségű friss petrezselyem. A végeredmény egy arabos beütésű, élénk Barbie-rózsaszín étel lett, ami egyszerre izgalmas, finom és egészséges és GDM-barát.

Mindenki nyugodjon le a...és kapcsolja le időben a lámpát

Utólag egyébként úgy látom, hogy nálam sokkal jobban felvitte a vércukrot egy stresszesen elfogyasztott GDM-kompatibilis étel, mint egy nyugodt körülmények között megevett sima kocka csoki. Nemrég voltam kontrollon, amihez éhgyomorra kellett bevezetnem (utálom és rettegek a vezetéstől, de három gyerek mellett vidéken nem kérdés, hogy néha kocsiba kell ülnöm), a reggeli csúcsban (a nemlétező vezetői önbizalmamból minden egyes másik autós látványa gyököt von), a laborhoz (mondjuk legalább magától a vérvételtől sose féltem, csak az undorító glükózlimonádé túlságosan jól ismert íze okozott előre is stresszes perceket). A tesztet végül nem sikerült elvégezni, mert majdnem 10-es éhgyomri cukrot produkáltam (az egészséges felső határérték 6,1), viszont a sima laborhoz levették a vért meg vizeletet, és azok alapján a három havi cukorátlagom rendben volt. Ha a terhességeim alatt is szólt volna valaki, hogy a sima hétköznapi stressz ennyire megdobja a vércukromat, talán többet meditálok és kevesebbet parázok adott értékeken.

Ezt az összefüggést egyébként más cukorbetegeknél is megfigyelték már, úgyhogy innen is üzenem a kismamákat kezelő diabetológusoknak, hogy ugyanolyan hévvel hívják fel a figyelmet a stressz káros hatására, mint a finomított szénhidrátokéra.

A tartós és fokozott stresszes állapot ugyanis inzulinrezisztencia megjelenését és csökkent glükóz toleranciát eredményezhet.

Ezért (is) érdemes az érintett kismamáknak a személyiségükhöz és életmódjukhoz passzoló stresszoldó technikákat alkalmazni, legyen az jóga, meditáció, vagy az étkezésin kívül egy érzelmi napló vezetése is.

Egy másik, nem csak terhes nőknek ajánlott vércukorszint csökkentő lehetőség az esti fények szabályozása.

Egy kutatás szerint azok a terhes nők, akik az elalvás előtti órákban nagyobb fényerőnek voltak kitéve (értsd túl sok és túl erős fényű lámpa égett, vagy elalvásig nézték a TV-t, a számítógépet vagy a telefonjukat), azoknál nagyobb valószínűséggel fordult elő gesztációs diabétesz.

Ezért (is) érdemes az esti órákban időben kikapcsolni a gépeket, és időt adni a szemünknek a szervezetünknek arra, hogy lecsendesedhessen és a pihentető alváshoz szükséges hormonokat elő tudja állítani.

Hátrányból előny

Végtelenül nagy szívás ez az egész, főleg, ha nem csak egyszer, hanem többször is át kell küzdened magad rajta.

Viszont annyi mindent tanul belőle az ember a szénhidrát számítástól a megfelelő pulzusszámon végzett testmozgáson át az egészséges konyhatechnológiai eljárásokig, hogy hosszú távon tulajdonképpen még jól is járunk vele.

Mi nem csak akkor kezdünk bele egy személyre szabott és fenntartható egészséges életmód kialakításába, amikor már érezhető panaszaink vannak. Ezt a tudást mások talán egy élet alatt se szerzik meg, vagy háziorvostól specialistáig, természetgyógyásztól személyi edzőig járják a szakembereket, hogy valaki végre megmondja nekik a pontos megoldást.

A GDM egy kőkemény önismereti tanfolyam, ami egyébként jól megágyaz a szülőséghez, hiszen rendszert, fegyelmezettséget és folyamatos odafigyelést igényel.

Nem utolsó sorban hamar kiderül a környezetünkben lévőkről, hogy kire mennyire lehet (majd később is) számítani. Ki jegyzi és érti meg, hogy tényleg egy egészen kicsi cukrot, mézet vagy juharszirupot se ehetsz és ki az, akinek ha százszor is elmondtad már, ő akkor is a legnagyobb jószándékkal tolja eléd a maga készítette sütit azzal a szöveggel, hogy „De a Te kedvedért nem raktam rá porcukrot, és a tésztában is csak barna cukor van!”.

A figyelmes emberek pedig megkérdezik, mit hozhatnak neked a piacról vagy közös programot úgy alakítják, hogy te a megszabott időben, nyugodt körülmények között tudd elfogyasztani a 25 grammos uzsonnádat.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
A Rovatból
Ezek most a legnépszerűbb keresztnevek itthon – Eltűntek az Évák és a Gergelyek, viszlát!
Vége a Hanna és a Bence uralmának is: új utónevek taszították le őket az első helyről. Mutatjuk a listát!

Megosztom
Link másolása

Valami végérvényesen megváltozott. A KSH legfrissebb adatai szerint a szülők ma már egészen más neveket választanak gyermekeiknek, mint akár tíz vagy húsz évvel ezelőtt.

Az olyan klasszikus keresztnevek, mint az Éva, a Judit, a Gergely vagy a Lajos – kikoptak az anyakönyvi bejegyzések közül, és helyüket trendi, modern, sokszor újdonsült nevek vették át.

Ha most babát vársz, és névötletek után kutatsz, jobb, ha elfelejted a családi hagyományokat – mert már a Dominikok, Benettek, Lucák és Olíviák korát éltük.

A fiúnevek élbolyát 2024-ben a Dominik vezette, őt követi az Olivér és a Levente. Ezeket szorosan követik olyan modern, de már jól bejáratott keresztnevek, mint a Marcell, Milán vagy a Noel. Ami igazán érdekes, hogy a 10 legnépszerűbb név között egyetlen klasszikus név sincs – hiába keresnénk itt a Gézát, a Károlyt vagy épp Ernőt. De ezek a nevek például az első 100-ban sem szerepelnek. Ami viszont meglepetés volt, hogy az Imre, a Tamás, a Péter, a János és a László igen. (És a Gergő is, így, ezzel a névváltozattal.)

A top 10 fiú utónév 2024-ben:

Dominik

Olivér

Levente

Marcell

Milán

Máté

Bence

Noel

Dániel

Benett

A Benett név megjelenése a listán különösen izgalmas: ez az angolszász eredetű keresztnév az elmúlt években szinte robbanásszerűen lett népszerű, és most már a leggyakoribbak között is megtaláljuk.

A lányoknál a vezető helyet Luca foglalja el, őt követi a Hanna, Zoé és Anna. A lista alapján egyértelmű, hogy a szülők imádják a rövid, dallamos neveket. Az olyan klasszikus választások, mint az Éva, Judit, Andrea vagy Zsuzsanna teljesen eltűntek a TOP100-ból.

A top 10 lány utónév 2024-ben:

Luca

Hanna

Zoé

Anna

Emma

Léna

Olívia

Laura

Alíz

Kamilla

És már jönnek feljebb a listákon az új kedvencek: egyre többször lehet hallani olyan újszülött neveket, mint a Lilien, Maja, Zselyke vagy Emili – ezek talán jövőre már a listán is szerepelnek.

Neked melyik a kedvenc keresztneved? És milyen nevet adnál a gyerekednek?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Rúzsa Magdi fotókon és videókon mutatta meg, hogyan telt a húsvét a hármasikrekkel a Vajdaságban
Őrület, milyen gyorsan telik az idő, milyen gyorsan nőnek a gyerekek.

Megosztom
Link másolása

Rúzsa Magdi ikrei - Lujza, Keve és Zalán - 2022 február 1-jén, a terhesség 34. hetében jöttek világra. Ezt követően három hetet töltöttek az újszülöttosztályon, csak ezután vihették őket haza a szüleik.

Első születésnapjukat 2023-ban ünnepelték - ekkor az énekesnő megosztotta, hogy már jól látszik, melyiküknek milyen a személyisége.

Rúzsa Magdi korábban többször is nyilatkozott arról, milyen az élet a hármasikrekkel, és milyen elvek mentén nevelik a férjével a kicsiket. Fontos, hogy gyermekei önállóak legyenek, képesek legyenek okosan döntéseket hozni.

A hármas ikrek nevelésében a tágabb család is aktívan részt vesz, az unokahúg és a nagymamák is segítenek a mindennapokban. Mert azért egyszerre három, ugyanolyan korú gyermekkel az első év nem volt könnyű.

"Három gyerek mellett nincs idő magammal foglalkozni. Ha éppen nem velük vagyok, akkor koncertre kell mennem, ilyenkor átáll az agyam az anyukaszerepről az előadóművészre"

- árulta el Rúzsa Magdi, amikor még csak 9 hónaposak voltak a babák.

Tavaly egy interjúban az őket vezérlő értékekről is beszélt, azt mondta:

"Amire rettentően büszke vagyok, az a közösen elmondott asztali áldás. Kétévesen már mondják, hogy »Édes Jézus, légy vendégünk…«, és imádom, amikor Lujzi bekiabál a végén, hogy ámen!"

Az elmúlt napokban arról posztolt az énekesnő Instagramon, hogyan telt a gyerekekkel a húsvét a szülőföldjén, a Vajdaságban.

Várd meg, amíg betölt a videó:


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Így alszik az 5 hónapos csöppség - Tornóczky Anita ennivalóan édes fotót tett közzé Instagramon
Amióta megszületett a kis Noel, azóta csupa boldogság az életük a férjével, hiszen több éves kemény küzdelem után válhattak szülővé.
Sassy - sassy.hu
2025. április 29.


Megosztom
Link másolása

Tornóczky Anita hosszú és küzdelmes utat járt be, mire valóra válhatott élete álma, hogy édesanya lehessen.

Öt éven át próbálkozott a párjával, Miklóssal. Több orvosnál is jártak, hogy keresett fel, hogy a termékenységi problémákra megoldást találjanak, és végül egy szlovákiai lombikprogram hozta meg számukra az "eredményt": a második beültetés sikeres lett.

A műsorvezető korábban őszintén beszélt a lombikprogrammal kapcsolatos tapasztalatairól, mert számára fontos az ezzel kapcsolatos tabuk ledöntése. Bátorításként osztotta meg történetét, hogy más nők is segítséget merjenek kérni, és ne érezzék magukat egyedül a hasonló helyzetben.​

Kisfiuk, Noel 2024 decemberében született.

Azóta is boldogságot hoz az életükbe. Tornóczky Anita szívszorító elárulta, hogy "a szíve minden pillanatban csordultig van szeretettel".

A fotót erre a linkre kattintva láthatod.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ez a milliók által szedett gyógyszer elhízást okozhat, 20%-kal növeli a kóros súlytöbblet kockázatát
Egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezt a gyógyszert kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

Megosztom
Link másolása

Újabb figyelmeztetést kapott az antibiotikumok világa: egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezeket a kanalas orvosságokat kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

A finnországi Oulu Egyetem kutatói arra jutottak, hogy

azok a gyerekek, akik kétéves koruk előtt antibiotikumot szedtek, 20 százalékkal nagyobb eséllyel tartoztak a 12 éves korban már elhízottnak számító kategóriába, mint azok, akik nem szedtek ilyen gyógyszert.

A tanulmány szerzői arra figyelmeztették a háziorvosokat, hogy legyenek különösen óvatosak, amikor kisgyerekeknek írnak fel antibiotikumot – főleg akkor, ha feleslegesen, például egyszerű felső légúti fertőzésekre tennék ezt.

Évente gyerekek millióinak írnak fel antibiotikumot 14 éves kor alatt.

Az antibiotikumokat jellemzően bakteriális fertőzések – például torokgyulladás, tüdőgyulladás, gyomor-bélhurut, bőr- és fülgyulladás – kezelésére adják.

De korábban már szakértők figyelmeztettek: az antibiotikumok túlzott használata miatt egyre több baktérium válik ellenállóvá, így a jövőben a legegyszerűbb fertőzések is sokkal nehezebben lesznek kezelhetők.

És most itt van egy újabb intő jel: a finn tudósok szerint az antibiotikumok nemcsak a fertőzések elleni harcban, hanem az anyagcserében és a testsúlyban is komoly változásokat idézhetnek elő.

„Az élet első 24 hónapjában történt antibiotikum-expozíció magasabb testtömegindexszel járt együtt két éves korban az antibiotikumot nem szedett gyerekekhez képest, és ugyanezt láttuk hosszú távon is, egészen 12 éves korig”

– áll a kutatók közleményében.

És ez nem csak a gyerekkorra jelent veszélyt. Egy friss elemzés szerint az elhízott gyerekek 55 százaléka kamaszként is az marad, és a túlsúlyos tinik 80 százaléka felnőttkorban is küzd a pluszkilókkal.

A kutatásban összesen 33 095 finn gyereket követtek nyomon a születésüktől 12 éves korukig, különös figyelmet fordítva arra, hogy milyen antibiotikumos kezeléseket kaptak az életük első két évében.

A kutatók azt vizsgálták, hogy az antibiotikum-expozíció – a terhesség előtt, alatt, a születés körül, vagy kisgyermekkorban – hogyan befolyásolta később a túlsúly és az elhízás kialakulását.

Az adatok szerint a gyerekek 39 százalékának anyukája is kapott antibiotikumot a terhesség előtti egy évben, 27 százalékuk a terhesség alatt, és 68 százalékuk maga is szedett antibiotikumot az első két évben.

A gyerekek súlyát kétszer mérték meg: egyszer két éves korban, majd 12 évesen.

Kiderült, hogy az anya antibiotikum-használata a terhesség előtt vagy alatt nem befolyásolta a gyerekek testsúlyát. Viszont azoknál a gyerekeknél, akik maguk kaptak antibiotikumot életük első két évében, szignifikánsan magasabb volt az elhízás és a súlygyarapodás kockázata.

A tudósok egyébként régóta tudják, hogy az antibiotikumok nem csak a rossz baktériumokat pusztítják el: a bélrendszerünk hasznos, súlyszabályozásban szerepet játszó mikrobáit is kiirthatják.

A magyarázat szerint ezek a bélbaktériumok normálisan "megeszik" az elfogyasztott táplálék egy részét, de ha kiirtják őket, a test több energiához jut – vagyis több marad raktározásra.

Egyes kutatások azt is kimutatták, hogy bizonyos bélbaktériumok eltűnése az étvágy növekedéséhez is vezethet.

A gyermekkori elhízás amúgy is növekvő probléma világszerte: 2022-ben több mint 159 millió iskolás korú gyereket diagnosztizáltak túlsúllyal vagy elhízással.

A 2023-as adatok szerint minden negyedik négy-öt éves gyerek, és minden harmadik tíz-tizenegy éves gyerek túlsúlyos vagy elhízott volt.


Megosztom
Link másolása