Bizsergető menekülés a valóság elől: amiért egyre többen hallgatnak ASMR-t
Ha valaha is elmerültél egy videóban, ahol egy ember suttogva bont ki egy csomagot, egy hajszálvékony ecsettel „sminkeli” a kamerát, vagy aprólékosan tisztogat egy mikrofont, valószínűleg már volt dolgod az ASMR-ral. Pláne, ha közben azt érezted, hogy kellemes bizsergés fut végig a tarkódtól egészen a lapockádig.
Az ASMR-titok
A 2009 körül „suttogós videók” néven indult műfaj mára egyre szélesebb közönséget vonz. Az ASMR (magyarul Autonóm Szenzoros Meridián Válasz) nevű jelenség lényege, hogy bizonyos ingerek – például
sőt sokaknál egészen konkrét fizikai reakciót is: bizsergést a fejbőrön, ellazulást, álmosságot - később pedig mély alvást.
A The Guardian riportja szerint egyre több fiatal felnőtt fordul ezekhez a videókhoz, hogy enyhítse a mindennapi szorongást, elalvási nehézségeket vagy akár a magányt.

A cikkben idézett kutatás szerint a 18–24 évesek közel 60%-a hetente többször is ASMR-videókat néz, és legtöbben „valódi megnyugvásként” élik meg az élményt.
– mondja Sóvágó Lilla pszichológus, ASMR-kutató, akit arról kérdeztünk, hogyan működik ez az egész, és van-e az ASMR jelenségnek olyan bugyra, ahová nem szívesen kerül az ember.
Ez történik a testben ASMR nézése közben

„Azoknál, akik érzékenyek az ASMR-ra, a videók nézése során csökken a pulzus – ez várható is, hiszen a cél a nyugalmi állapot elérése. Ugyanakkor érdekes módon nő a bőrvezetőképesség szintje is, ami azt jelzi, hogy az ASMR nem pusztán ellazít, hanem egyfajta euforikus nyugalmi állapotot hoz létre” – mondja Sóvágó. Ez egy paradox reakció: a test egyszerre jelez nyugalmat és enyhe izgalmat.
„A lágy beszéd, lassú mozdulatok, kamerába való közvetlen beszéd, közeli képek – mind alapvető ASMR-ingerek” - mondta az ASMR kutató.
Sóvágó szerint a bizonyítékok azt mutatják, hogy mindez nem csak szubjektív élmény, a fiziológiai válaszok mérhetők, amelyek a nézők/ hallgatók véleményével összhangban vannak.
Az ASMR pozitív hatásai
A szinte minden pillanatunkat átszövő stressz hatékonyan csökkenthető az ilyen kaparászós-szöszmötölős videók nézésével vagy csak hallgatásával. Emellett a nyugalom- és boldogágérzet is nőhet az emberben, és az ASMR számlájára írható még nyugodt alvás is.

- emeli ki Sóvágó.
Kinek ajánlott?
„Nem szívesen húznék határt, hogy kinek való, kinek nem. Mindenkit arra bátorítanék, hogy próbálja ki. Lehet, hogy egy új, hatékony relaxációs eszközt talál benne. Az ASMR-videók világa elképesztően sokszínű, és épp ez adja az erejét: mindenki megtalálhatja azt a típust, ami nála működik” – mondja Sóvágó.
A Guardian cikk szerint a jelenség szorosan összefügg a társas kapcsolatok visszaszorulásával. „Egyfajta paraszociális interakcióról van szó – magyarázza a lap szakértője – Olyan érzésünk lehet, mintha valaki személyesen velünk törődne, de közben nincs szükségünk reakcióra. Ez lehet rendkívül megnyugtató, különösen azoknak, akik szociális szorongással élnek.”
Az ASMR hátulütői
Bár a legtöbben ártalmatlan kikapcsolódásként tekintenek rá, mint bármilyen önnyugtató tevékenységnek, az ASMR-nak is lehetnek árnyoldalai.
„Egyelőre nincs kutatás arról, hogy függőséget okozhat-e, de óvatosságra intenék – mondja Sóvágó. – Az ASMR egyfajta érzelemfókuszú megküzdési forma.
– tehát nem dolgozik a stresszt kiváltó tényezőkön –, az hosszú távon nem vezet egyensúlyhoz” - fogalmazza meg igazából az arany középutat a pszichológus.

A digitálisan közvetített intimitás is felvethet kérdéseket: „Az ASMR-videók látszólag betöltik a gondoskodás iránti igényünket. De ha ezek helyettesítik az emberi kapcsolódásokat, az hosszú távon szociális elszigetelődéshez vezethet – ez azonban jelenleg csak hipotézis, nincsenek rá még bizonyítékok” – teszi hozzá.
Egyelőre altató, de lehetne terápia is
Sokakban felmerül, hogy az ASMR terápiás eszközként is alkalmazható lehetne. Sóvágó Lilla szerint ez még nyitott kérdés:
de még kevés adat van. Én személy szerint még nem használom a klienseimmel, viszont kutatóként nagyon izgalmasnak tartom.”

A Guardian által idézett tanulmány is hangsúlyozza, hogy bár az ASMR jelentősen enyhítheti a stresszt és szorongást, nem helyettesíti a professzionális mentálhigiénés támogatást.
ASMR: menekülés vagy megküzdés?
„Az ASMR valóban segíthet abban, hogy jobban érezzük magunkat, de fontos, hogy ne váljon az egyetlen eszközünkké a stressz ellen. Ha például egy nehéz nap után ASMR-t nézünk, és ez segít megnyugodni, akkor jobban tudunk szembenézni a problémákkal másnap.
Az ASMR tehát lehet egy hatékony relaxációs eszköz, különösen azok számára, akik nyitottak az új típusú élményekre. De – mint minden önsegítő technikánál – itt is fontos az egyensúly. Ahogy Sóvágó fogalmaz: „Az ASMR nem gyógyszer, hanem egy lehetséges út a nyugalom felé. Hogy ez kinek, mikor és hogyan működik – az mindig egyéni kérdés.”