GASZTRO
A Rovatból

Így készül a koronázási quiche, amit a fél világ megsütött

Károly ezt az ételt választotta a nagy nap tiszteletére, mi pedig adunk hozzá két remek receptet is, ha együtt szeretnél ünnepelni a britekkel.

Megosztom
Link másolása

Ne tévesszen meg senkit, hogy egy francia étel lesz a britek legnagyobb nemzeti ünnepének főszereplője. A quiche-t ugyan klasszikusan a francia konyha termékének hisszük, de nem az. A középkori Németországból származik, maga a quiche kifejezés is a német kuchen szóból ered, ami süteményt jelent. Eredetileg vastag vasserpenyőben sütötték, és ugyan a királyi családban már Viktória királynő idejében kedvelt étel volt, Nagy-Britannia-szerte csak a második világháború után vált népszerűvé. Nem véletlenül.

Tökéletes maradékmentő étel, hiszen a tejszínes-tojásos alapon kívül szinte minden más hozzávalót szabadon variálhatunk benne, az idénynek megfelelően.

Kerülhet bele gomba, cukkini, paradicsom, hüvelyesek, húsfélék, halak, ahogy épp a kedves fogyasztó kívánja.

Ami a palota konyhájában sült quiche-t illeti (ami az ünnep hivatalos étele lett), az egy húsmentes verzió.

Erzsébet királynő 1953-as megkoronázásakor még indiai ihletésű koronázási csirkét szolgáltak fel. Hetven évvel később fia, III. Károly király - aki imád mindent, ami tojást és sajtot tartalmaz - a koronázási quiche-t választotta a nagy nap megünneplésére.

Az ételt Mark Flanagan, a Buckingham-palota királyi séfje a királyi párral szoros együttműködésben fejlesztette. Flanagan úr 2002 óta felel a királyi étkezésekért. Reméli, hogy az emberek kedvet kapnak a finomság elkészítéséhez.

A quiche-re az ízén kívül azért esett a mindig praktikusan gondolkodó Károly választása, mert szeletelhető, ezért meg tudják osztani egymással az emberek, könnyen csomagolható, így el lehet vinni az utcabálra, és ha hideg, ha meleg, egyformán finom.

Emellett, a modern kor szellemében többféle diétás igénynek is megfelel, a királyi séf szerint nem túl bonyolult elkészíteni, és nem igényel drága vagy nehezen beszerezhető alapanyagokat. Ez mostanság különösen fontos szempont az Egyesült Királyságban, sőt, egyesek még így is szóvá tették, hogy az országban tapasztalható tojáshiányban ez a recept is túlzás.

A Buckingham-palota szerint a hozzávalók variálásával az ételt könnyen hozzá lehet igazítani a helyi közösség egyéni ízléséhez is, vagy a különböző diétákhoz.

A palota olyan komolyan vette a dolgát, hogy videós recepttel is segíti azokat a milliókat, akik pont ugyanazt az ízt szeretnék érezni a szájukban, mint amit a király fog.

Az ételt az uralkodó kertészkedés iránti szenvedélye ihlette, spenóttal, lóbabbal és tárkonnyal készül.

Videós segítség

És mikor fogják ezt megenni a britek és mindenki más, aki együtt szeretne ünnepelni velük?

A május első hétvégéjén tartott Nagy Koronázási Ebéden. Valamikor május 6-8 között, amikor a legtöbben ráérnek az utcában, vagy a településen. A buli célja, hogy összehozza a szomszédokat és a kisebb helyi közösségeket, együtt ünnepeljék a koronázást, és megosszák egymással a jókedvet, és az ételt. Több millióan fognak így bulizni az egész világon, Ghánától Barbadosig.

Darren McGrady, a Buckingham-palota korábbi séfje szerint Károly választása nem volt meglepő.

„Édesanyja, a királynő imádta a csokoládét, de a király mindent szeret, amiben tojás és sajt van. Sokszor készítettem neki ilyet... különösen a Dee folyóból kifogott lazaccal.”

A palota saját honlapján ezt a kedvcsináló leírást adta az ételhez: „ropogós, könnyű tésztával és a spenót, a lóbab és a friss tárkony finom ízeivel. Melegen vagy hidegen fogyasztható zöldsalátával és főtt újburgonyával - tökéletes a koronázási nagy ebédhez!"

Íme a recept a 2023-as eredeti Koronázási Quiche-hez (4 éhes személy részére):

Hozzávalók:

A tésztához:

125 g liszt

Csipetnyi só

25 g hideg vaj, kockára vágva

25 g disznózsír

2-3 evőkanál jéghideg tej

A töltelékhez:

125 ml tej

175 ml tejszín

2 közepes tojás

1-2 evőkanál apróra vágott friss tárkony,

Só és bors

100 g reszelt cheddar sajt,

180 g párolt spenót, alaposan lecsepegtetve enyhén felaprítva

60 g főtt lóbab vagy szójabab

A tészta elkészítése:

1. Szitáljuk a lisztet és a sót egy tálba; adjuk hozzá a zsiradékokat, és morzsoljuk össze a keveréket az ujjunkkal, amíg nedves homok vagy kristálycukor-szerű állagot nem kapunk.

2. Kanalanként adjuk hozzá a tejet, és gyúrjuk össze a tésztát. Ha nem áll össze, még egy kis tejet tehetünk hozzá.

3. Csomagoljuk be egy fóliába, és tegyük be pihenni a hűtőbe 30-45 percig.

4. Lisztezzük meg enyhén a deszkát, és nyújtsuk ki a tésztát a 20 centis piteforma tetejénél kicsit nagyobb és kb. 5 mm vastagságú körré. Nem lesz könnyű, a tészta elég kemény, ruganyos is, de akkor jó.

5. Béleljük ki a tésztával a piteformát, ügyelve arra, hogy ne legyenek benne lyukak, különben a keverék kifolyhat. Fedjük le, és hűtsük további 30 percig a hűtőben.

6. Melegítsük elő a sütőt 190°C-ra.

7. Béleljük ki a tésztalapot sütőpapírral, tegyünk rá egyenletesen szárazbabot vagy sütőgolyókat, és süssük 15 percig. Vegyük le róla a sütőpapírt és a babot.

8. Keverjük össze a tejet, a tejszínt, a felvert tojásokat, a fűszereket.

9. Csökkentsük a sütő hőmérsékletét 160°C-ra.

10. A tészta-alapba szórjuk a reszelt sajt felét (ha ráolvad, nem ázik majd át a tészta), a tetejére az apróra vágott spenótot, a babot és a fűszernövényeket, majd öntsük óvatosan rá a tejszínes keveréket.

Ha szükséges, kíméletesen keverjük meg, hogy a töltelék egyenletesen helyezkedjen el a piteformában, de vigyázzunk, hogy ne sérüljön meg a tészta.

11. Szórjuk meg a tetejét a maradék sajttal. Tegyük a sütőbe, és süssük 25-35 percig, amíg megdermed és aranyszínű lesz. Ez sajnos sütőfüggő. Ha kivesszük és még nagyon lágy, süssük további 5 percig.

Miután mi is megsütöttük, a következőkre jutottunk:

Kellemesen meglepő az étel finom, de frissítő íze. Az összetevők rusztikusak és jól kiegészítik egymást, a tárkony illatos karaktere jól passzol a tejszínes tojáshoz.

A spenót és a bab keveréke izgalmas textúrát adott a tölteléknek, jól kiegészítetve az erős cheddar aromát.

Ajánlunk egy másik receptet is, ezt füstölt lazaccal,

persze a hal nyugodtan helyettesíthető 100 gramm füstölt sonkával, a spárga apróra vágott paradicsommal, de akkor a kaprot is cseréljük újhagymára:

Az alaptészta hozzávalói és elkészítése ugyanaz.

A töltelékhez:

125 ml tej

175 ml tejszín

2 közepes tojás

1 evőkanál mustár

1 evőkanál apróra vágott kapor

Só és bors

150 g reszelt cheddar sajt,

180 g párolt spárga, alaposan lecsepegtetve

100 g füstölt lazac

Elkészítés:

1. Melegítsük elő a sütőt 190°C-ra.

2. Béleljük ki a tésztalapot sütőpapírral, tegyünk rá egyenletesen szárazbabot vagy sütőgolyókat, és süssük 15 percig. Vegyük le róla a sütőpapírt és a babot.

3. Keverjük össze a tejet, a tejszínt, a mustárt, a felvert tojásokat, a fűszereket.

4. Csökkentsük a sütő hőmérsékletét 160°C-ra.

5. A tészta-alapba szórjuk a reszelt sajt felét (ahogy előzőleg is írtuk, ha ráolvad a sajt a tésztára, nem ázik majd át), a tetejére a felvágott párolt spárgát és a szétcsipkedett lazacot, majd öntsük óvatosan rá a tejszínes keveréket.

6. Ha szükséges, kíméletesen keverjük meg, hogy a töltelék egyenletesen helyezkedjen el a piteformában, de vigyázzunk, hogy most se sérüljön meg a tészta.

7. Szórjuk meg a tetejét a maradék sajttal. Tegyük a sütőbe, és süssük 25-35 percig, amíg megdermed és aranyszínű lesz. Ha kivesszük és még nagyon lágy, süssük további 5 percig. Ha felpúposodott, semmi vész, körülbelül 5 perc múlva a quiche lelapul.

 

Ünnepi ételek anno

A koronázási csirke indiai ihletésű krémes currymártással készült. Salátaként lehetett fogyasztani, vagy szendvicsek töltelékeként használni. Állítólag az a csirkeétel ihlette, amelyet V. György 1935-ös ezüstjubileumára főztek.

II. Erzsébet 2002-es aranyjubileumára is készült egy jubileumi csirke - darabokra vágott, sült csirke került egy tejfölös-majonézes-gyömbéres öntetbe, és tésztasalátával, lime-negyedekkel és apróra vágott petrezselyemmel kínálták.

A platina jubileumát pedig egy citromos-valíliás-amarettós platina pudinggal ünnepelték, amelyet országos verseny keretében választottak ki.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
9 élelmiszer, amit neked is a hűtőben kellene tárolnod, de valószínűleg nem teszed
A hűtő a háztartási logisztika egyik kulcsfontosságú csatatere. És aki ügyesen pakol benne, az nemcsak élelmiszert spórol, de pénzt is.

Megosztom
Link másolása

Van, aki mindent a hűtőbe pakol, más meg még a megkezdett tejfölt is visszateszi a pultra. A vita arról, hogy bizonyos élelmiszereknek a hűtőben vagy a konyhapulton van-e a helyük, évek óta tart. De van kilenc étel, amit a háztartások nagy része rossz helyen tárol – és a hűtő lenne az igazi otthonuk.

Ezeknek az élelmiszereknek a hűtése nemcsak megnöveli az eltarthatóságukat, hanem hosszú távon több tízezer forintot is megspórolhatunk évente az élelmiszer-pazarlás csökkentésével.

Íme a lista a hűtő mélyéről:

1. Ketchup, mustár, majonéz – a hűtő alulértékelt hármasa

A nagy kérdés: ezeket hova tesszük? A magyar háztartásokban még mindig sokan tartják a mustárt és a ketchupot a konyhaszekrényben. Pedig ha egy üveget több mint egy hónap alatt fogyasztunk el, élelmiszer-biztonsági szempontból mindenképpen hűtőbe való, főleg a majonéz, ami nyers tojást is tartalmazhat.

2. Citrom, narancs, lime – nem csak a pult díszei

A citrusfélék akár négyszer tovább elállnak a hűtőben, mint a konyhapulton. Hidegben lassabban párolog a víztartalmuk, így nem száradnak ki olyan gyorsan.

3. Felbontott vörösbor – nem csak az ínyencek hűtik

Igen, a vörösbort szobahőmérsékleten szokás inni, de ha már felbontottad, akkor bizony a hűtőben a helye. Ez lelassítja az oxidációs folyamatot, vagyis később ecetesedik meg. Hűtve 4-5 napig még teljesen finom marad.

4. Tojás – nem véletlenül van külön helye a hűtőben

Bár az Európai Unióban a tojásokat mosatlanul forgalmazzák, és ezért a boltokban nem kell hűteni őket, otthon érdemes betenni a hűtőbe, mert így tovább frissek maradnak, és csökken a szalmonella kockázata is.

5. Vaj – kenhető marad, ha csak annyit hagysz kint, amennyi kell

Sokan tartják a vajat a pulton, hogy ne legyen kőkemény reggelire. Ez nem baj, de egyszerre csak kis mennyiséget érdemes kint tartani, a többit vissza kell tenni a hűtőbe, különben megavasodhat.

6. Alma – lehet, hogy hideg lesz, de jót teszel vele

Az almák hűtés nélkül is elállnak, mégis érdemes mégis betenni őket a hűtőbe. Ugyanis etilén gázt termelnek, ami meggyorsítja a környezetükben lévő más gyümölcsök érését – és romlását. A hűtőben ez a folyamat sokkal lassabb.

7. Lekvár, dzsem – a címke nem hazudik

Sokan elfelejtik, hogy a felbontott lekvár címkéjén ott van: hűtve tárolandó. Melegben könnyebben penészedik, különösen, ha már kanalaztunk belőle párszor. Szóval, ha nem akarod a vajas kenyeret szürke, bolyhos dzsemmel enni, irány a hűtő.

8. Krémlikőr – nemcsak az ünnepekkor kell figyelni

A tejtartalmú italok, mint a Baileys vagy az ír krémlikőrök, felbontás után érzékenyek lesznek a hőre, így hűtőben kell őket tartani. Igaz, a Baileys gyártója szerint ez az ital két évig eláll hűtés nélkül is – de más krémlikőrökkel ez nem feltétlenül igaz.

9. Juharszirup – nem olyan, mint a méz

Kevesen tudják, de a juharszirup meg tud penészedni, ha szobahőmérsékleten tároljuk. Felbontás után érdemes hűteni, különben kis fehér penésztalpak lephetik el a tetejét, és onnantól csak a kukának öröm.

+1 tanács: olvasd el a címkét

Bármilyen élelmiszerről is van szó, mindig nézd meg a csomagoláson az ajánlott tárolási módot. És ha valaminek furcsa a szaga, állaga, íze – ne kockáztass, inkább dobd ki. Egy falat romlott étel több kárt csinál, mint amennyit egy doboz dzsem megér.

Via Express


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Már úgy mondjuk, hogy reflux, mintha teljesen normális állapot lenne - a szakértő elmondja, mit használj ellene
A reflux népbetegség, egyre többeket érint - pedig ennek nem kéne így lennie, és egy kis gyomorbántalomnál komolyabb problémákat is okozhat.

Megosztom
Link másolása

Dr. G. Kiss Orsolya orvos, farmakológus, táplálkozástudományi szakember szerint a reflux népbetegség lett - írja az RTL. A csatorna szakértője elmondta, hogy a "népszerűsége" ellenére ez

nem egy természetes és egészséges állapot, a visszafordításán, nem pedig az elnyomásán és a helytelen életmód folytatásán kell legyen a hangsúly.

Szerencsére van visszaút, és elmondja azt is, mit kell tenni ahhoz, hogy ismét jól működjön az ember gyomra. Szerinte gyógyszer nélkül is visszafordítható a reflux, amelynek nem csak az étkezés állhat a hátterében,

a kiváltó okok közt szerepelnek az unalomig ismételten helytelen életmódbéli lépések:

a túlsúly, a mértéktelen alkoholfogyasztás, a nem megfelelő stressztűrő képesség kialakítása és még a kialvatlanság is.

Az egyszerű gyomorégésen túl számos kockázata van a refluxnak.

"A reflux nem csupán kellemetlen, hanem veszélyes is lehet: felmaródást, fekélyt, akár vérzést is okozhat. Ezért fontos időben orvoshoz fordulni"

- mondja az orvos, aki szerint ilyen esetben sürgető az életmódváltás.

Aki nemcsak a refluxot szeretné megszüntetni, hanem gyógyszer nélkül szeretné megállni a helyét a nagyvilágban, annak

a szénsavas és koffein tartalmú italokat kerülnie kell, ahogy a túlfűszerezett, csípős és túlzottan zsíros ételeket is. Valljuk be, ez azért más kórállapotoknál is óriási tehermentesítés a szervezetnek.

Az inkább többször keveset evés alapjait kellene lefektetni, hogy a gyomor ne terhelődjön túl, illetve a túl sok plusz kilóból is le kéne faragni. Bár az orvos a stressz minimalizálását javasolja, inkább érdemes ezt úgy felfogni, hogy optimalizáljuk azt. A stresszorok sosem szűnnek meg, illetve a szervezet egészséges működéshez fontos tényezők, ám

az optimális szintet megküzdési stratégiák kialakításával fenn kell tartani, hogy elkerüljünk egy csomó betegséget.

Ezekkel a nem is olyan apró, de 100 százalékban kontrollálható lépésekkel az ember ismét ura lehet a testének, és

egy idő után nem csak a reflux tünetei szűnhetnek meg,

hanem javulhat az alvás minősége, jókedvűbb és energikusabb lehet az ember anélkül, hogy tízezreket hagyna a gyógyszertárban.

A gyógynövény alapú savcsökkentők, reflux ellenes lúgos vizek és még a szódabikarbóna is csak tüneti megoldást jelentenek egyébként,

amellyel maga a probléma nem szüntethető meg. A fogyasztást követően a tünetek csökkennek, ugyanakkor a probléma tovább mélyül, hiszen az illető a kiváltó okokra nem helyezett hangsúlyt.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Ez az újfajta csoki a rajongók szerint sokkal finomabb, mint a híres dubaji, te megkóstolnád?
Angyalhajjal töltött csoki tarol a neten – ez lett a TikTok új kedvence.

Megosztom
Link másolása

A TikTok új kedvence egy belga csokitábla, ami úgy néz ki, mintha egy fantasy filmből szabadult volna. A neve Angel Hair (ez a mi vattacukrunk angol elnevezése), pisztáciás, vattacukros, rózsaszín, és most épp leverte a trónról a dubaji csokisztárt is.

A csokoládé immár nem csak édesség, hanem koncepció, dizájnelem, tartalomgyártási alapanyag és identitás.

Legalábbis, ha az ember a TikTokon mozog. Most éppen a Tucho nevű belga kézműves csokiműhely új kreációját, az Angel Hair (Angyalhaj) nevű tábláját kapta fel a net – és egyesek szerint még a legendás dubaji „Can't Get Knafeh of It” nevű desszertnél is jobb.

Pisztácia, málnás vattacukor és rózsaszín pánik

Aki nem tudná: a dubaji édesség, amit a Fix Dessert Chocolatier dobott piacra, ropogós knafeh-rétegeivel, tahinijével és pisztáciájával egy ideje már nagy népszerűségnek örvend. De most jött a belga kihívó.

Carmie Sellitto, egy Londonban élő gasztroinfluenszer tette ki, amint megkóstolta az Angel Hair táblát – és 10-es pontszámot adott neki.

@touchdalight this actually really surprised me #london #chocolate #foodreview ♬ Crystal Waters Gypsy Woman (Live) - Dj djacky mix

„Egy Tucho nevű helyről szereztem be a csokit. Általában olyan 21 euró körül megy, de én ajándékba kaptam, mert az Egyesült Királyságban nem lehet hozzájutni – csak Belgiumban készítik és árulják.”

Átszámítva kb. 8500 forintba kerül ez az elég szürreális édesség, amit Sellitto szerint már ránézésre is muszáj volt megkóstolnia.

„Egyszerűen annyira jól nézett ki, olyan furán, máshogy, mint bármelyik csoki, amit valaha láttam – ezért akartam annyira megszerezni.”

Csoki, amitől kész leszel

A csokoládéba „angyalhaj” van töltve – ez tulajdonképpen a vattacukor. Emellé jön a pisztáciakrém, némi vanília, gránátalma és málna, mindez egy rózsaszín ruby csokiburok alá rejtve.

A kombináció elsőre abszurdnak tűnik, de Sellitto szerint:

„Olyan fura volt az egész – az íze is, meg ahogy kinézett –, de idegesítően finom volt.”

Ami igazán megkülönbözteti a dubaji desszerttől, az az állag és a meglepetésfaktor. Míg a knafeh-csoki ropog és selymes, az Angel Hair játékosabb, kívül-belül meghökkentő:

„Ez nem csak pisztácia meg csoki. Van benne valami random vattacukorszerű töltelék is, amitől az egész sokkal szórakoztatóbb lesz evés közben.

Annyi íz kavargott benne egyszerre, hogy teljesen összeolvadt minden – és hát nagyon fura érzés volt, hogy haj van a csokiban.”

Luxuscsokik a TikTok generációnak

A Tucho Angel Hair nemcsak hogy látványos és különleges, de pont azt tudja, amit ma egy prémium édességtől elvárunk: újraírja a fogalmat, hogy mi is az élvezet.

Miközben a világ csokirajongói már rég túlléptek a tejcsokis szeleteken, és Instagramra optimalizált bonbonokat akarnak, a Tucho és a dubaji Fix Dessert Chocolatier is pontosan azt szállítja, amire igény van: valami furcsát, de zseniálisan jóízűt.

Hol lehet Angel Hair csokit kóstolni Magyarországon?

Szerencsére nem kell Belgiumig rohanni:

- Budapesten a Nour cukrászdában,

- Pásztón a Csibe cukrászdában,

- Gödöllőn a Solierben,

- Komáromban a T&G-ben,

- vagy online a Candyland.hu és Megaczukorka.hu oldalakon is elérhető egy ehhez elég hasonló édesség.

Árban 6500–10 000 Ft között mozognak a táblák, attól függően, hol és milyen kiszerelésben szerzed be.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A te krumplipüréd is ellenállhatatlanul krémes lesz, ha hozzáadod ezt az egyszerű hozzávalót
Ez nem az a püré, amit visszatolsz a hűtőbe holnapra. Ez az, amit titokban befalsz kanállal, amikor mindenki elfordul.

Megosztom
Link másolása

Van az a köret, amit mindenki ismer – vagy legalábbis azt hiszi. Ez a krumplipüré. Tízből kilenc embernek egy halvány sós massza ugrik be róla, amit a menzán kanalaztak a stefánia mellé.

Na most felejtsd el ezt az egészet, mert ez a verzió egészen más ligában játszik.

Tejszínnel, vajjal és krémsajttal készül, és pontosan olyan, mint amit egy luxusétterem a tányérra tesz, és mindenki azt kanalazza le onnan először. Ez a püré szexi, és ezért nem kér bocsánatot: krémes, gazdag, komolyan veszi magát.

Nem azért, mert túl van gondolva, hanem mert végre meg van csinálva rendesen.

Ha még dobsz rá egy marék friss metélőhagymát, kakukkfüvet vagy rozmaringot, garantáltan az asztal sztárja lesz. Hogy mienk a körete legyn teljesen mindegy – mert ez a püré nem mellékszereplő, hanem a főhős.

A legkrémesebb krumplipüré, amit otthon valaha készítesz

Hozzávalók (4–6 adaghoz):

6 nagyobb krumpli (pl. sárga héjú, lisztes fajta, mint a Desiree vagy Agria)

80 ml habtejszín (30–35%-os, nem főzőtejszín)

3-4 evőkanál vaj

100–120 g natúr krémsajt

só, frissen őrölt bors

opcionálisan: friss metélőhagyma, kakukkfű, rozmaring

Elkészítés:

Hámozd meg a krumplit, vágd egyforma darabokra, és főzd sós vízben, amíg villával könnyen szét nem esik (15–20 perc).

Közben egy kisebb lábosban melegítsd össze a tejszínt, vajat és krémsajtot alacsony lángon. Ne forrald, csak kevergesd langyosan, míg sima és selymes lesz.

Szűrd le alaposan a krumplit, majd törd át krumplinyomóval vagy passzírozd, hogy ne maradjanak darabok.

Öntsd hozzá a meleg krémsajtos keveréket, keverd ki vele rendesen. Sózd, borsozd ízlés szerint.

Ha túl sűrű, egy kevés extra meleg tejszínnel vagy vajjal lazíthatod.

Végül, ha feldobnád, szórd meg friss zöldfűszerekkel:

metélőhagyma - az enyhén hagymás, friss ízért, rozmaring vagy kakukkfű - az izgalmas melegség miatt.

Jó étvágyat!


Megosztom
Link másolása