GYEREK
A Rovatból

A szülőség minden csodájával együtt óriási teher is - 6+1 tipp, amivel stabilizálható a szülő-gyerek kapcsolat

Azt, hogy hogyan lehet az ember jó szülő, kéretlen tanácsként folyamatosan az arcába kapja a környezete és a mindenttudó családtagjai tolmácsolásában. De vajon tényleg van olyan sorvezető, amely képzeletbeli jó szülő serleggel jutalmazza használóját?

Megosztom
Link másolása

Az se jó, ha csak ösztönlényként sodródunk a szülőségben és az sem, ha a környezet által tökéletesnek ítélt praktikákat követjük. Kit nevezünk egyáltalán jó szülőnek, illetve tanulható-e maga a szülőség, hogy a lehető legtöbbet hozza ki az ember ebből az extrém felelősséget és fókuszt igénylő szerepből?

Kelemen Annamária szülőcoach-csal ezen kérdésköröket jártuk körbe. A szakértő tételmondata megüti az embert, miszerint

a szülőség igenis tanulható.

Persze szó sincs arról, hogy Anna a szülőség szent gráljának sanghaji webáruházas verzióját szórná az emberekre, mert a jó szülőség nem recept alapján létrehozható anyag, inkább egy szülő-gyerek kapcsolatra szabott ön- és gyermekismereti folyamat. Nézzük ennek a részleteit.

Támogatás, önismeret, rugalmasság - és a kapcsolódó nevelés

Fotó: Kelemen Annamária

“Szerintem minimum három dolog kell ahhoz, hogy valaki tényleg fejlődni tudjon a szülőségében. Az egyik az önismeret, hogy tudjuk, honnan erednek az ösztönös reakcióink, a másik, hogy legyenek használható nevelési eszközeink. A harmadik a támogatás, hogy ezeket az eszközöket a szülők be tudják építeni. A coaching például abban segít, hogy a szülő önmaga jöjjön rá a saját miértjeire, konklúzióira.”

Anna szülőmentor módszerének alapja a kapcsolódó nevelés, amely abban hisz, hogy minden szülő a saját gyermekének szakembere.

Ez egy Amerikából indult pozitív gyereknevelési szemlélet, amely a szülőnek éppen azt adja meg, amire ilyenkor a legnagyobb szüksége van: keretrendszerre, amely rugalmas. A szemlélete traumainformált érzelemfókuszú, a kapcsolódásra helyezi a hangsúlyt. Öt egyszerű eszközzel dolgozik, amelyek könnyen beépíthetőek a hétköznapokba: figyel a gyerekidőre, része a sírásmeghallgatás, a szelíd határszabás, a nevetésmeghallgatás és a páros meghallgatás.

Szülői szégyenkörök, megfelelési kényszer

Gyakorlatilag a szülőnek nincs más dolga, mint odafigyelni a gyerekükre, és partnerként kezelni őket. Leírva ez pofonegyszerű, a gyakorlatban meg olyan feszített tempójú 0-24-es állapot, hogy a tudatos ember kétszer meggondolja, vállaljon-e gyereket. Hiszen

nem elég ott lenni mellette fizikálisan, meg átadni a tudását, a szülőnek meg kell tanulnia olvasnia a gyereke jeleiből,

közben kövesse figyelemmel az aktuális emojihasználati trendeket, monitorozza a társadalmi intézményrendszereket, nyilván a 8-12 órás munkája előtt, után és közben is legyen érzelmileg elérhető és hasonlók.

Tehát igen, a szülőség tanulható, ugyanakkor minden csodájával együtt óriási teher is. A szülők bűntudatát nem nem célja a kapcsolódó nevelésnek tovább erősíteni, hanem éppen a feloldását segíti.

A Netflix kamaszai - miért van ma ennyi feszültség a szülőség körül?

Ahogy a Kamaszok című sorozatban is megjelenik (spoiler veszély), az apa az egyik utolsó dialógusban azzal fordul a feleségéhez, hogy azt gondolta, tulajdonképp elég meghaladni a saját szüleit a jó szülőség abszolválásához. Nagyon fontos lépés, de messze nem elegendő, hiszen abba is hihetetlen effortot kell pumpálni, hogy megértsük a gyermeket, legyen bárhány éves.

A gyerek bármilyen viselkedése leginkább egy füstjel, amellyel jelezni próbál valamilyen kibillenést.

Nem a gyerek feladata elmondani a szülő számára érthető módon, hogy mi a gond, hiszen csak a viselkedésével tudja jelezni, mi zajlik benne. A szülő felelőssége megtanulni olvasni a jeleket, ami kétségtelenül baromi nehéz. Ugyanakkor a kapcsolódó nevelés le tudja egyszerűsíteni ezt.

“A gyermek egyik alapvető igénye a kapcsolódás érzése - vagy a szüleikhez, vagy másokhoz. A kezelhetetlen viselkedés egy jelzés ennek hiányára.

Ilyenkor fontos, hogy ne csak a viselkedést lássák a szülők, hanem a mögötte megbújó szükségletet is.

Az említett eszközökkel vissza lehet állítani a viszonyt, de a leginkább az segít, ha a nap során van olyan idő, mikor figyelünk a gyerekre teljes, értő figyelemmel.

Sokat segít az is, ha búcsúzáskor vagy ovi után leguggolunk hozzá, a szemébe nézve érdeklődünk felőle” - adja a tippeket Anna, aki szerint ezek az alap megoldások kommunikációs frázisok helyett szemléletváltást kínálnak.

Nem egyszerű elengedni a tekintélyelvet, de érdemes

A szülő tudja leginkább, hogy mire van szüksége a gyereknek, hogy nála mi válik be, ezért tuti tipp nincs, csak iránymutatás. Nem cél a bűntudatkeltés egyik szülőben sem, a szülők úgyis tudják, mi az ami rosszat tesz a gyereküknek, vallja a szülőcoach.

“Szerintem mindannyian hozunk olyan mondatokat a gyermekkorunkból, amelyeket a szüleink nem rosszindulatból mondtak nekünk, mégis tüskeként ivódtak belénk, és rögzültek bennünk.

Ha azon kapjuk magunkat, hogy hasonló mondatokat veszünk elő feszült helyzetekben, mint amelyeket mi hallottunk, nem kell, hogy így maradjon. A felismerés az első lépés.

Azzal, ha egy-egy egymásnak feszülés után tudunk bocsánatot kérni, azt tanítjuk, hogy a kapcsolatok helyreállíthatóak, és hibázni rendben van” - hangsúlyozza a szülőcoach, aki szerint más megvilágításba helyeződik a kapcsolat, ha a szülő partnernek tekinti a gyermekét, kérdez tőle, lehetőséget ad neki a választásra, kíváncsi a véleményére.

… és akkor a gyerek iskolába megy…

Tételezzük fel, hogy a szülő az önismerete csúcsán van, és nagyszerűen halad a gyerekkel való kapcsolódásban, már-már mesébe illő a viszonyuk. A gyerek meg bekerül egy iskolába, ahol az osztályzási rendszerrel eleve egymáshoz hasonlítják a gyerekeket.

Ez egy nehezített körülmény a szülőnek, hiszen az oktatási rendszerekre nincs explicit ráhatása.

Mivel ez szinte kikerülhetetlen, különösen fontos az élet többi területére figyelni. Nem tudja megoldani az iskolai rendszer problémáit, így annyit tud tenni, hogy más oldalról támogatja a csemetét. Jó, ha sokat beszélgetnek, és a gyermek elmondhatja, mit él meg, milyen nehézségekkel küzd, hogyan érzi magát bizonyos helyzetekben.

6+1 tipp, amivel stabilizálható a szülő-gyerek kapcsolat

Nincs tehát tuti recept, van azonban néhány szempont, amelyet minden család a saját rendszerére tud szabni - ez óriási szabadságot és lehetőséghalmazt ad, hibáztatás nélkül.

Szülők, figyelem: nem baj, ha nem minden konfliktushelyzetnél jut eszünkbe ezek alkalmazása,

gyakorlással mélyíthető el ez is. A gyerek pedig hálás lesz érte, előbb-utóbb pedig könnyebb lesz szülőnek lenni, ha kipróbáljuk e néhány pontot.

1. Tartsuk tiszteletben a gyerek tempóját, ne hasonlítgassuk - Nem kell erőltetni, ha még fél a csúszdától. Ne hasonlítsuk például azokhoz, akik fiatalabban már ügyesen használják a játszótéri eszközöket, inkább biztosítsuk, hogy ha úgy dönt, később lecsúszik, mi ott leszünk mellette.

2. Szabjunk egészséges határokat - a gyerekeknek korlátok helyett keretek kellenek. Érdemes megtanulni, hogy tud a szülő úgy határokat szabni, hogy abból ne kiabálás, megsértődés, maradandó feszültség, vagy a gyermek elnyomása szülessen.

3. A kapcsolódás legyen napi rutin - Mindig dedikáljunk időt a gyereknek. Ennek nem kell órákig tartania, ám

az nagyon fontos, hogy ilyenkor tényleg csak rá figyeljünk. a szemébe nézzünk.

Az esti lefekvés előtti beszélgetés is lehet ilyen minőségi pillanat.

4. Legyünk jelen - A gyerek megérzi, ha ott vagyunk fejben is – és azt is, ha nem. Nézzünk rá, hallgassuk meg, legyünk elérhetőek úgy fizikailag, mint érzelmileg. Ilyenkor a gondolataink is körülötte járjanak, ne a másnapi ebéden vagy egy Instagramon látott videón.

5. Hibázni ér - Ha valamit elrontunk, merjünk bocsánatot kérni tőle. Lehet bocsánatot kérni, lehet újrakezdeni – és lehet játékosan oldani a feszültséget. Hovatovább a gyerek megtanulja, hogy tök oké hibázni, bármit ki lehet javítani.

6. A tekintélyelvű érveket hanyagoljuk - A „mert én azt mondtam” típusú mondatok helyett próbáljunk érthető határokat szabni, olyan szabályokat bevezetni, amelyek a gyerek életkori sajátosságait is figyelembe veszik.

7. Ne szégyenítsünk - Egy gyereknek az a legnagyobb biztonság, ha úgy érezheti: ő rendben van úgy, ahogy van, akkor is, ha éppen kiborul vagy nehéz érzései vannak.

Lassuljunk a gyerekhez

A legjobb, amit tehet a szülő, ha napi szinten tudatosítja: a gyerek nem felnőtt. Neki más a ritmusa, más az eszköztára.

Ha szeretné őt igazán megérteni, neki kell alkalmazkodnia hozzá – nem fordítva.

Ez nem mindig könnyű, de ha van egy támogató közeg, néhány bevált eszköz, és elegendő szülői önreflexió, akkor a szülőség nem csak túlélhető, hanem boldogan meg is élhető.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
A Rovatból
Ezek most a legnépszerűbb keresztnevek itthon – Eltűntek az Évák és a Gergelyek, viszlát!
Vége a Hanna és a Bence uralmának is: új utónevek taszították le őket az első helyről. Mutatjuk a listát!

Megosztom
Link másolása

Valami végérvényesen megváltozott. A KSH legfrissebb adatai szerint a szülők ma már egészen más neveket választanak gyermekeiknek, mint akár tíz vagy húsz évvel ezelőtt.

Az olyan klasszikus keresztnevek, mint az Éva, a Judit, a Gergely vagy a Lajos – kikoptak az anyakönyvi bejegyzések közül, és helyüket trendi, modern, sokszor újdonsült nevek vették át.

Ha most babát vársz, és névötletek után kutatsz, jobb, ha elfelejted a családi hagyományokat – mert már a Dominikok, Benettek, Lucák és Olíviák korát éltük.

A fiúnevek élbolyát 2024-ben a Dominik vezette, őt követi az Olivér és a Levente. Ezeket szorosan követik olyan modern, de már jól bejáratott keresztnevek, mint a Marcell, Milán vagy a Noel. Ami igazán érdekes, hogy a 10 legnépszerűbb név között egyetlen klasszikus név sincs – hiába keresnénk itt a Gézát, a Károlyt vagy épp Ernőt. De ezek a nevek például az első 100-ban sem szerepelnek. Ami viszont meglepetés volt, hogy az Imre, a Tamás, a Péter, a János és a László igen. (És a Gergő is, így, ezzel a névváltozattal.)

A top 10 fiú utónév 2024-ben:

Dominik

Olivér

Levente

Marcell

Milán

Máté

Bence

Noel

Dániel

Benett

A Benett név megjelenése a listán különösen izgalmas: ez az angolszász eredetű keresztnév az elmúlt években szinte robbanásszerűen lett népszerű, és most már a leggyakoribbak között is megtaláljuk.

A lányoknál a vezető helyet Luca foglalja el, őt követi a Hanna, Zoé és Anna. A lista alapján egyértelmű, hogy a szülők imádják a rövid, dallamos neveket. Az olyan klasszikus választások, mint az Éva, Judit, Andrea vagy Zsuzsanna teljesen eltűntek a TOP100-ból.

A top 10 lány utónév 2024-ben:

Luca

Hanna

Zoé

Anna

Emma

Léna

Olívia

Laura

Alíz

Kamilla

És már jönnek feljebb a listákon az új kedvencek: egyre többször lehet hallani olyan újszülött neveket, mint a Lilien, Maja, Zselyke vagy Emili – ezek talán jövőre már a listán is szerepelnek.

Neked melyik a kedvenc keresztneved? És milyen nevet adnál a gyerekednek?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Rúzsa Magdi fotókon és videókon mutatta meg, hogyan telt a húsvét a hármasikrekkel a Vajdaságban
Őrület, milyen gyorsan telik az idő, milyen gyorsan nőnek a gyerekek.

Megosztom
Link másolása

Rúzsa Magdi ikrei - Lujza, Keve és Zalán - 2022 február 1-jén, a terhesség 34. hetében jöttek világra. Ezt követően három hetet töltöttek az újszülöttosztályon, csak ezután vihették őket haza a szüleik.

Első születésnapjukat 2023-ban ünnepelték - ekkor az énekesnő megosztotta, hogy már jól látszik, melyiküknek milyen a személyisége.

Rúzsa Magdi korábban többször is nyilatkozott arról, milyen az élet a hármasikrekkel, és milyen elvek mentén nevelik a férjével a kicsiket. Fontos, hogy gyermekei önállóak legyenek, képesek legyenek okosan döntéseket hozni.

A hármas ikrek nevelésében a tágabb család is aktívan részt vesz, az unokahúg és a nagymamák is segítenek a mindennapokban. Mert azért egyszerre három, ugyanolyan korú gyermekkel az első év nem volt könnyű.

"Három gyerek mellett nincs idő magammal foglalkozni. Ha éppen nem velük vagyok, akkor koncertre kell mennem, ilyenkor átáll az agyam az anyukaszerepről az előadóművészre"

- árulta el Rúzsa Magdi, amikor még csak 9 hónaposak voltak a babák.

Tavaly egy interjúban az őket vezérlő értékekről is beszélt, azt mondta:

"Amire rettentően büszke vagyok, az a közösen elmondott asztali áldás. Kétévesen már mondják, hogy »Édes Jézus, légy vendégünk…«, és imádom, amikor Lujzi bekiabál a végén, hogy ámen!"

Az elmúlt napokban arról posztolt az énekesnő Instagramon, hogyan telt a gyerekekkel a húsvét a szülőföldjén, a Vajdaságban.

Várd meg, amíg betölt a videó:


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Így alszik az 5 hónapos csöppség - Tornóczky Anita ennivalóan édes fotót tett közzé Instagramon
Amióta megszületett a kis Noel, azóta csupa boldogság az életük a férjével, hiszen több éves kemény küzdelem után válhattak szülővé.
Sassy - sassy.hu
2025. április 29.


Megosztom
Link másolása

Tornóczky Anita hosszú és küzdelmes utat járt be, mire valóra válhatott élete álma, hogy édesanya lehessen.

Öt éven át próbálkozott a párjával, Miklóssal. Több orvosnál is jártak, hogy keresett fel, hogy a termékenységi problémákra megoldást találjanak, és végül egy szlovákiai lombikprogram hozta meg számukra az "eredményt": a második beültetés sikeres lett.

A műsorvezető korábban őszintén beszélt a lombikprogrammal kapcsolatos tapasztalatairól, mert számára fontos az ezzel kapcsolatos tabuk ledöntése. Bátorításként osztotta meg történetét, hogy más nők is segítséget merjenek kérni, és ne érezzék magukat egyedül a hasonló helyzetben.​

Kisfiuk, Noel 2024 decemberében született.

Azóta is boldogságot hoz az életükbe. Tornóczky Anita szívszorító elárulta, hogy "a szíve minden pillanatban csordultig van szeretettel".

A fotót erre a linkre kattintva láthatod.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ez a milliók által szedett gyógyszer elhízást okozhat, 20%-kal növeli a kóros súlytöbblet kockázatát
Egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezt a gyógyszert kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

Megosztom
Link másolása

Újabb figyelmeztetést kapott az antibiotikumok világa: egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezeket a kanalas orvosságokat kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

A finnországi Oulu Egyetem kutatói arra jutottak, hogy

azok a gyerekek, akik kétéves koruk előtt antibiotikumot szedtek, 20 százalékkal nagyobb eséllyel tartoztak a 12 éves korban már elhízottnak számító kategóriába, mint azok, akik nem szedtek ilyen gyógyszert.

A tanulmány szerzői arra figyelmeztették a háziorvosokat, hogy legyenek különösen óvatosak, amikor kisgyerekeknek írnak fel antibiotikumot – főleg akkor, ha feleslegesen, például egyszerű felső légúti fertőzésekre tennék ezt.

Évente gyerekek millióinak írnak fel antibiotikumot 14 éves kor alatt.

Az antibiotikumokat jellemzően bakteriális fertőzések – például torokgyulladás, tüdőgyulladás, gyomor-bélhurut, bőr- és fülgyulladás – kezelésére adják.

De korábban már szakértők figyelmeztettek: az antibiotikumok túlzott használata miatt egyre több baktérium válik ellenállóvá, így a jövőben a legegyszerűbb fertőzések is sokkal nehezebben lesznek kezelhetők.

És most itt van egy újabb intő jel: a finn tudósok szerint az antibiotikumok nemcsak a fertőzések elleni harcban, hanem az anyagcserében és a testsúlyban is komoly változásokat idézhetnek elő.

„Az élet első 24 hónapjában történt antibiotikum-expozíció magasabb testtömegindexszel járt együtt két éves korban az antibiotikumot nem szedett gyerekekhez képest, és ugyanezt láttuk hosszú távon is, egészen 12 éves korig”

– áll a kutatók közleményében.

És ez nem csak a gyerekkorra jelent veszélyt. Egy friss elemzés szerint az elhízott gyerekek 55 százaléka kamaszként is az marad, és a túlsúlyos tinik 80 százaléka felnőttkorban is küzd a pluszkilókkal.

A kutatásban összesen 33 095 finn gyereket követtek nyomon a születésüktől 12 éves korukig, különös figyelmet fordítva arra, hogy milyen antibiotikumos kezeléseket kaptak az életük első két évében.

A kutatók azt vizsgálták, hogy az antibiotikum-expozíció – a terhesség előtt, alatt, a születés körül, vagy kisgyermekkorban – hogyan befolyásolta később a túlsúly és az elhízás kialakulását.

Az adatok szerint a gyerekek 39 százalékának anyukája is kapott antibiotikumot a terhesség előtti egy évben, 27 százalékuk a terhesség alatt, és 68 százalékuk maga is szedett antibiotikumot az első két évben.

A gyerekek súlyát kétszer mérték meg: egyszer két éves korban, majd 12 évesen.

Kiderült, hogy az anya antibiotikum-használata a terhesség előtt vagy alatt nem befolyásolta a gyerekek testsúlyát. Viszont azoknál a gyerekeknél, akik maguk kaptak antibiotikumot életük első két évében, szignifikánsan magasabb volt az elhízás és a súlygyarapodás kockázata.

A tudósok egyébként régóta tudják, hogy az antibiotikumok nem csak a rossz baktériumokat pusztítják el: a bélrendszerünk hasznos, súlyszabályozásban szerepet játszó mikrobáit is kiirthatják.

A magyarázat szerint ezek a bélbaktériumok normálisan "megeszik" az elfogyasztott táplálék egy részét, de ha kiirtják őket, a test több energiához jut – vagyis több marad raktározásra.

Egyes kutatások azt is kimutatták, hogy bizonyos bélbaktériumok eltűnése az étvágy növekedéséhez is vezethet.

A gyermekkori elhízás amúgy is növekvő probléma világszerte: 2022-ben több mint 159 millió iskolás korú gyereket diagnosztizáltak túlsúllyal vagy elhízással.

A 2023-as adatok szerint minden negyedik négy-öt éves gyerek, és minden harmadik tíz-tizenegy éves gyerek túlsúlyos vagy elhízott volt.


Megosztom
Link másolása