GYEREK
A Rovatból

Babaváró testépítés - (nem csak) az anyukáknak!

Ezeket a csecsemőgondozási izmokat nem csak az anyukáknak, de a család többi tagjának is érdemes megerősíteniük a kicsi születése előtt, hogy sérülés és izomláz nélkül tudjanak majd segíteni.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. szeptember 08.


Megosztom
Link másolása

Egy leendő édesanyát általában elhalmoznak mindenféle okossággal, többek között azzal, hogyan készítse fel a testét a várandósság, a szülés és a gyerekágyas időszak kihívásaira. Tele van a net kismamatornával, a védőnő csinos kis pakkal készül a helyben elérhető edzőtermek és jógastúdiók pre-és posztnatális tanfolyamjainak brosúráiból, és szinte minden anyukára jut legalább egy másik anya, aki már a szülés túlpartjáról kiabálja át a tanácsait.

Amire viszont senki se hívja fel a figyelmet, az az, hogy nem csak az anyáknak kellene fizikailag is felkészülni a baba érkezésére.

Jó esetben legalább plusz egy ember fog osztozni a kezdetben csak 3-4 kilós, de aztán rohamléptekkel nehezedő kis embercsomag napi szintű emelgetésében, gondozásában és hordozásában- és akkor még csak a babáról beszéltünk.

A kicsi toalettjének és eseti ellátmányának cipelése, a babakocsi lépcsőztetése, esetleg autóból történő ki-bepakolása is meglepően sok fogösszeszorítással tud járni, főleg annak, akinek ez a 0-24 órás munkája, és előtte jó pár hónapig arra készült a teste, hogy valaki másnak adjon teret.

De pontosan emiatt is nagyon fontos a segíteni vágyóknak - legyenek akár nagymamák, barátnők vagy szomszédasszonyok és természetesen ezen titulusok férfi változatai- hogy ők is kellőképpen készen álljanak fizikailag is a rendszeres vagy alkalmi tehermentesítésre.

Cikkünkben végigvesszük a legfontosabb csecsemőgondozási izmokat és azok felépítési vagy karbantartási technikáit!

Hogy derekasan helyt tudj állni

Nem kell ahhoz frissen szült anyukánk lennünk, hogy néha úgy érezzük: menten leszakad a derekunk. Elég egy rosszul kivitelezett nagybevásárlás, tavaszi nagytakarítás vagy az ártalmatlannak tűnő ülőmunka ahhoz, hogy megérezzük, milyen fájdalmakkal jár egy csecsemő mindennapos ellátása.

Mert hogy azok az anyukák, akik nem készítették fel ezeket az izmaikat is a nagy feladatra, napi szinten küzdenek ezzel a problémával.

Csak a világ nem kezeli egyenrangúan a kisbaba gondozásából fakadó izomlázat vagy megerőltetést azzal, amikor ugyenezek egy sportolás vagy munka kapcsán fordulnak elő. De ez egy másik téma.

Az első hónapokban a baba körüli teendőket gyakorlatilag a törzsizmainkra építjük: a pelenkázás, a fürdetés, a baba és a babakocsi emelgetése mind-mind ennek a 29 izompárnak a mozgatásával történik, és akkor még nem is beszéltünk a testen történő hordozásról.

Szerencsére a legtöbb edző egyetért abban, hogy a core edzés, vagyis a törzsizmok megerősítése meg kell, hogy előzze az összes többi izom fejlesztését, hiszen ennek hiányában minden mozgás hamarabb vezet sérüléshez.

A helyes kivitelezés talán ennél az edzés-típusnál a legfontosabb, hiszen ha valamit rosszul csinálunk, az egész rendszer alapján tesszük tönkre. Érdemes szakemberhez fordulni, aki egyszer személyesen is megmutatja  az otthon is végezhető gyakorlatok helyes kivitelezését.

Napi 10 perc plank, side plank, illetve térdelőtámaszban az ellentétes kar/láb emelése és mondjuk a fordított hóangyal fantázianévre hallgató erősítő gyakorlat könnyen beilleszthetőek a reggeli vagy esti rutinba. Gyógytornász videókat is érdemes nézegetni, mert lehet, hogy nekünk (vagy a leendő nagyinak) jobban bejön egy másik instruktor szóhasználata, stílusa.

Amivel még segíthetjük ezeket az izmokat, az a mindennapok mozgásának helyes kivitelezése: a féloldalas mozgások kiküszöbölése: cipelésnél törekedjünk az egyenlő súlyelosztásra, lehetőség szerint hordjunk hátizsákot, alacsonyan lévő nehéz tárgyak esetén mindig lábból emeljünk, és ilyenkor soha ne csavarjuk a törzset.

Hogy kézben tudd tartani a dolgokat

A legtöbb frissen nagymamává vált anya a legjobb szivárgásmentes pelenka márkanevét, akciós cumisüvegsterilizáló gép beszerzési forrását vagy a legújabb szélhajtó babamasszázs videók linkjét osztja meg a többiekkel.

Ehhez képest az én anyukám, amikor nagymama lett, rendszeresen elmondta a hamarosan hasonló örömök elé néző ismerőseinek, hogy kezdjék el megerősíteni a csuklójukat, mert nagy szükségük lesz rá.

És milyen igaza volt! Egy csecsemő mellett a csukló ugyanis sokszor még akkor is dolgozik, amikor a kar többi izma jobbára pihen. Például amikor a kanapén, felhúzott lábakkal, kényelmesen megtámasztott háttal a combunkon tartjuk a kicsit, a csuklónk akkor is feszes. Amíg a babák nem tartják elég erősen a fejüket, gyakorlatilag a csuklónk dolgozik a nyakizmaik helyett minden egyes pelenkázás, öltöztetés és emelés során.

A kar többi izmának babagondozási fontossága talán nem szorul bővebb magyarázatra. Megerősítésükre szintén elég a napi pár perces torna, illetve az irodai, számítógépes munkát végzők itt most valószínűleg előnybe kerülnek, hiszen a gépelésnél sokszor még túl is terheljük ezeket az izmokat. Aki viszont nem tölti az idejét a billentyűzet kalapálásával, annak hasznos lehet elsajátítani vagy felfrissíteni például a kötés és horgolás tudományát!

Egy babatakaró elkészítése remekül edzi a csukló és a kar izmait, karbantartja az agyat, a végeredmény pedig egy igazán személyre szóló ajándék!

A karizmokra a babakocsi tologatásakor is nagy szükség lesz. Edzőterem híján az alábbi mozdulatsort nyugodtan gyakorolhatjuk egy jól megpakolt bevásárlókocsival. Pakoljuk meg a bevásárlókocsit, majd álljunk meg egy hosszabb dilemmára késztető termékcsoportnál, mondjuk a tésztáknál. Álljunk kényelmes terpeszbe, arccal a polc felé, a kocsi álljon a polcokkal párhuzamosan (különben vagy elkaszálunk valakit, vagy mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha mondjuk nem tésztát, hanem tésztaszószt vertünk le).

Lassú lendülettel rakjuk a bevásárlókocsi oldalán lévő lábunkra a testsúlyt, miközben a karunkkal eltoljuk magunktól a kocsit, dőljünk is bele a mozdulatba. Haladók féllábra is állhatnak.

A holtponton egy rövid szünettel álljunk meg, majd a homokos tengerpartokat nyaldosó hullámok ritmusának mintájára húzzuk vissza a kocsit. Néhány ismétlés után cseréljünk oldalt, hogy egyenletesen terheljük a törzset. Az igazán profik a nagyobb összkép érdekében még altatót is dünnyöghetnek hozzá.

Hogy ne döntsön le lábadról a gondozás

A lábizmokat a kül-és beltéri sétálások exponenciális növekedésén túl az egy helyben végzett, ritmusos rugózás is igénybe vehetik. Egy újszülött mellett ugyanis előbb-utóbb a család minden tagja táncos lábú lesz, hiszen az effajta ringatással nagyjából bármilyen apróbb-nagyobb kellemetlenség orvosolható.

Megfelelő lábmunkával hamarabb alszik el vagy nyugszik meg a baba és a pocakban rekedt levegő is gyorsabban szabadul. Ezek a mozgások viszont nagyon meg tudják terhelni a térdet. Mármint a felnőttek térdét.

A térd megerősítése valójában az összes lábizom megerősítéséből áll. Azért is nagyon fontos az egészséges térddel is foglalkozni, mert ennek a testrésznek a sérülése gyakorlatilag visszafordíthatatlan. A meglazult térdszalagot az ismétlődő műtétek helyett a teljes lábizomzat folyamatos karbantartásával tudjuk kezelni. Sérült térd esetén mindenképpen végezzük rendszeresen a gyógytornász által mutatott gyakorlatokat, egészséges térd esetén viszont sokszor elég lehet az olyan hétköznapi tevékenységek rendszeresítése is, mint a lépcsőzés vagy a sétálás. Ha pedig kedvenc zenénkre a lábunkat is megmozdítjuk, mondjuk a várva várt új családtag lakhelyének előkészítése során (értsd házimunka), azzal a kismamának is valódi segítséget nyújtunk.

Számukra ugyanis a baba születése előtti és utáni testmozgás is többszöröse nehezített. A relaxin nevű hormon a terhesség alatt a kicsi növekedésének ütemében lazítja a szalagokat, izmokat és ízületeket, ezért is megterhelőbb az anyai szervezet számára a mozgás.

Ennek a hormonnak a megnövekedett termelődése ráadásul a szülést követő első három hónapban is megmarad, így a kismamák számára kiemelten fontos az óvatos mozgás.

Hogy élmény legyen a csapatsport

Unásig ismételt mondás, hogy egy gyerek felneveléséhez egy egész falu szükséges. Vagy legalábbis több ember, mint az anya. De, ahogy régen is másik ember ringatta napközben a kicsit, és másik tette tisztába éjszaka, úgy a mai édesanyáknak is másképp segíthet egy térdműtött nagyi és egy derékban gyengébb barátnő.

Mindenki képes valamilyen módon kivenni a részét a csecsemőgondozásnak nevezett extrém sportból, és minél hamarabb jön rá, mi az a poszt, amiben megbízhatóan helyt tud állni, annál könnyebb lesz mindenkinek győzelemre vinni a csapatot.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
A Rovatból
Ezek most a legnépszerűbb keresztnevek itthon – Eltűntek az Évák és a Gergelyek, viszlát!
Vége a Hanna és a Bence uralmának is: új utónevek taszították le őket az első helyről. Mutatjuk a listát!

Megosztom
Link másolása

Valami végérvényesen megváltozott. A KSH legfrissebb adatai szerint a szülők ma már egészen más neveket választanak gyermekeiknek, mint akár tíz vagy húsz évvel ezelőtt.

Az olyan klasszikus keresztnevek, mint az Éva, a Judit, a Gergely vagy a Lajos – kikoptak az anyakönyvi bejegyzések közül, és helyüket trendi, modern, sokszor újdonsült nevek vették át.

Ha most babát vársz, és névötletek után kutatsz, jobb, ha elfelejted a családi hagyományokat – mert már a Dominikok, Benettek, Lucák és Olíviák korát éltük.

A fiúnevek élbolyát 2024-ben a Dominik vezette, őt követi az Olivér és a Levente. Ezeket szorosan követik olyan modern, de már jól bejáratott keresztnevek, mint a Marcell, Milán vagy a Noel. Ami igazán érdekes, hogy a 10 legnépszerűbb név között egyetlen klasszikus név sincs – hiába keresnénk itt a Gézát, a Károlyt vagy épp Ernőt. De ezek a nevek például az első 100-ban sem szerepelnek. Ami viszont meglepetés volt, hogy az Imre, a Tamás, a Péter, a János és a László igen. (És a Gergő is, így, ezzel a névváltozattal.)

A top 10 fiú utónév 2024-ben:

Dominik

Olivér

Levente

Marcell

Milán

Máté

Bence

Noel

Dániel

Benett

A Benett név megjelenése a listán különösen izgalmas: ez az angolszász eredetű keresztnév az elmúlt években szinte robbanásszerűen lett népszerű, és most már a leggyakoribbak között is megtaláljuk.

A lányoknál a vezető helyet Luca foglalja el, őt követi a Hanna, Zoé és Anna. A lista alapján egyértelmű, hogy a szülők imádják a rövid, dallamos neveket. Az olyan klasszikus választások, mint az Éva, Judit, Andrea vagy Zsuzsanna teljesen eltűntek a TOP100-ból.

A top 10 lány utónév 2024-ben:

Luca

Hanna

Zoé

Anna

Emma

Léna

Olívia

Laura

Alíz

Kamilla

És már jönnek feljebb a listákon az új kedvencek: egyre többször lehet hallani olyan újszülött neveket, mint a Lilien, Maja, Zselyke vagy Emili – ezek talán jövőre már a listán is szerepelnek.

Neked melyik a kedvenc keresztneved? És milyen nevet adnál a gyerekednek?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Rúzsa Magdi fotókon és videókon mutatta meg, hogyan telt a húsvét a hármasikrekkel a Vajdaságban
Őrület, milyen gyorsan telik az idő, milyen gyorsan nőnek a gyerekek.

Megosztom
Link másolása

Rúzsa Magdi ikrei - Lujza, Keve és Zalán - 2022 február 1-jén, a terhesség 34. hetében jöttek világra. Ezt követően három hetet töltöttek az újszülöttosztályon, csak ezután vihették őket haza a szüleik.

Első születésnapjukat 2023-ban ünnepelték - ekkor az énekesnő megosztotta, hogy már jól látszik, melyiküknek milyen a személyisége.

Rúzsa Magdi korábban többször is nyilatkozott arról, milyen az élet a hármasikrekkel, és milyen elvek mentén nevelik a férjével a kicsiket. Fontos, hogy gyermekei önállóak legyenek, képesek legyenek okosan döntéseket hozni.

A hármas ikrek nevelésében a tágabb család is aktívan részt vesz, az unokahúg és a nagymamák is segítenek a mindennapokban. Mert azért egyszerre három, ugyanolyan korú gyermekkel az első év nem volt könnyű.

"Három gyerek mellett nincs idő magammal foglalkozni. Ha éppen nem velük vagyok, akkor koncertre kell mennem, ilyenkor átáll az agyam az anyukaszerepről az előadóművészre"

- árulta el Rúzsa Magdi, amikor még csak 9 hónaposak voltak a babák.

Tavaly egy interjúban az őket vezérlő értékekről is beszélt, azt mondta:

"Amire rettentően büszke vagyok, az a közösen elmondott asztali áldás. Kétévesen már mondják, hogy »Édes Jézus, légy vendégünk…«, és imádom, amikor Lujzi bekiabál a végén, hogy ámen!"

Az elmúlt napokban arról posztolt az énekesnő Instagramon, hogyan telt a gyerekekkel a húsvét a szülőföldjén, a Vajdaságban.

Várd meg, amíg betölt a videó:


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Így alszik az 5 hónapos csöppség - Tornóczky Anita ennivalóan édes fotót tett közzé Instagramon
Amióta megszületett a kis Noel, azóta csupa boldogság az életük a férjével, hiszen több éves kemény küzdelem után válhattak szülővé.
Sassy - sassy.hu
2025. április 29.


Megosztom
Link másolása

Tornóczky Anita hosszú és küzdelmes utat járt be, mire valóra válhatott élete álma, hogy édesanya lehessen.

Öt éven át próbálkozott a párjával, Miklóssal. Több orvosnál is jártak, hogy keresett fel, hogy a termékenységi problémákra megoldást találjanak, és végül egy szlovákiai lombikprogram hozta meg számukra az "eredményt": a második beültetés sikeres lett.

A műsorvezető korábban őszintén beszélt a lombikprogrammal kapcsolatos tapasztalatairól, mert számára fontos az ezzel kapcsolatos tabuk ledöntése. Bátorításként osztotta meg történetét, hogy más nők is segítséget merjenek kérni, és ne érezzék magukat egyedül a hasonló helyzetben.​

Kisfiuk, Noel 2024 decemberében született.

Azóta is boldogságot hoz az életükbe. Tornóczky Anita szívszorító elárulta, hogy "a szíve minden pillanatban csordultig van szeretettel".

A fotót erre a linkre kattintva láthatod.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ez a milliók által szedett gyógyszer elhízást okozhat, 20%-kal növeli a kóros súlytöbblet kockázatát
Egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezt a gyógyszert kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

Megosztom
Link másolása

Újabb figyelmeztetést kapott az antibiotikumok világa: egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezeket a kanalas orvosságokat kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

A finnországi Oulu Egyetem kutatói arra jutottak, hogy

azok a gyerekek, akik kétéves koruk előtt antibiotikumot szedtek, 20 százalékkal nagyobb eséllyel tartoztak a 12 éves korban már elhízottnak számító kategóriába, mint azok, akik nem szedtek ilyen gyógyszert.

A tanulmány szerzői arra figyelmeztették a háziorvosokat, hogy legyenek különösen óvatosak, amikor kisgyerekeknek írnak fel antibiotikumot – főleg akkor, ha feleslegesen, például egyszerű felső légúti fertőzésekre tennék ezt.

Évente gyerekek millióinak írnak fel antibiotikumot 14 éves kor alatt.

Az antibiotikumokat jellemzően bakteriális fertőzések – például torokgyulladás, tüdőgyulladás, gyomor-bélhurut, bőr- és fülgyulladás – kezelésére adják.

De korábban már szakértők figyelmeztettek: az antibiotikumok túlzott használata miatt egyre több baktérium válik ellenállóvá, így a jövőben a legegyszerűbb fertőzések is sokkal nehezebben lesznek kezelhetők.

És most itt van egy újabb intő jel: a finn tudósok szerint az antibiotikumok nemcsak a fertőzések elleni harcban, hanem az anyagcserében és a testsúlyban is komoly változásokat idézhetnek elő.

„Az élet első 24 hónapjában történt antibiotikum-expozíció magasabb testtömegindexszel járt együtt két éves korban az antibiotikumot nem szedett gyerekekhez képest, és ugyanezt láttuk hosszú távon is, egészen 12 éves korig”

– áll a kutatók közleményében.

És ez nem csak a gyerekkorra jelent veszélyt. Egy friss elemzés szerint az elhízott gyerekek 55 százaléka kamaszként is az marad, és a túlsúlyos tinik 80 százaléka felnőttkorban is küzd a pluszkilókkal.

A kutatásban összesen 33 095 finn gyereket követtek nyomon a születésüktől 12 éves korukig, különös figyelmet fordítva arra, hogy milyen antibiotikumos kezeléseket kaptak az életük első két évében.

A kutatók azt vizsgálták, hogy az antibiotikum-expozíció – a terhesség előtt, alatt, a születés körül, vagy kisgyermekkorban – hogyan befolyásolta később a túlsúly és az elhízás kialakulását.

Az adatok szerint a gyerekek 39 százalékának anyukája is kapott antibiotikumot a terhesség előtti egy évben, 27 százalékuk a terhesség alatt, és 68 százalékuk maga is szedett antibiotikumot az első két évben.

A gyerekek súlyát kétszer mérték meg: egyszer két éves korban, majd 12 évesen.

Kiderült, hogy az anya antibiotikum-használata a terhesség előtt vagy alatt nem befolyásolta a gyerekek testsúlyát. Viszont azoknál a gyerekeknél, akik maguk kaptak antibiotikumot életük első két évében, szignifikánsan magasabb volt az elhízás és a súlygyarapodás kockázata.

A tudósok egyébként régóta tudják, hogy az antibiotikumok nem csak a rossz baktériumokat pusztítják el: a bélrendszerünk hasznos, súlyszabályozásban szerepet játszó mikrobáit is kiirthatják.

A magyarázat szerint ezek a bélbaktériumok normálisan "megeszik" az elfogyasztott táplálék egy részét, de ha kiirtják őket, a test több energiához jut – vagyis több marad raktározásra.

Egyes kutatások azt is kimutatták, hogy bizonyos bélbaktériumok eltűnése az étvágy növekedéséhez is vezethet.

A gyermekkori elhízás amúgy is növekvő probléma világszerte: 2022-ben több mint 159 millió iskolás korú gyereket diagnosztizáltak túlsúllyal vagy elhízással.

A 2023-as adatok szerint minden negyedik négy-öt éves gyerek, és minden harmadik tíz-tizenegy éves gyerek túlsúlyos vagy elhízott volt.


Megosztom
Link másolása