GYEREK
A Rovatból

Hogyan élje túl a nyári szünetet a család? – A legjobb szórakozási és digitális házirend tippek

A nyári szünet alatt a fegyelem-lazulás egyensúlyát kell megtalálnia a szülőnek és a gyereknek is, vallják a szakemberek.

Megosztom
Link másolása

A nyári szünet szele már erőteljesen lengeti a szülők amúgy is égnek álló haját. Külön logisztikai kihívás, hogyan oldják meg a gyerekek két hónapos, jól megérdemelt szabadságát úgy, hogy a szülőknek közben dolgozniuk kell.

Nem egyszerű, de aki gyermeket vállal, az pontosan tudja, hogy

nem lehetetlen megoldani a nyári mókázást és boldog családi légkört ebben a helyzetben.

A gyerkőc persze reggeltől estig elvan a tévé és internet előtt is szobanövényként, de azt mindannyian tudjuk, hogy semmiképp nem egészséges ezt hagyni. Az sem megoldás, ha reggel kirakjuk az ajtó elé, este pedig beengedjük.

Hol lehet az egészséges balansz, és mi segíthet 2024-ben?

Kell a napirend nyáron is, vallja Tóth Dániel digi pszichológus, ditgitális nevelés szakértő, aki az RTL-nek adott interjút.

Hogy a házirend hogy néz ki, az családonként eltér. Igazából az egész napirendes dolog szerinte egy életfilozófia, mintsem egy mindenkinek odaadható lista.

A lényeg, hogy a gyereknek keretekre van szüksége, különben nyáron is csak tespedni fog.

Ezek tényleg keretek legyenek, ne korlátok, és ha nem sikerül betartani a dolgokat, legyenek következmények, ne büntetés.

Akkor működik ez a rendszer, ha a szülő a gyerekkel együtt, közösen hozza létre, mikor mit lehet, mikor minek van itt az ideje.

Partnerként kell kezelni a gyereket, mert ő nem egy zsák a sarokban, hanem a család teljesértékű része.

Ez azért is fontos, mert minden szituáció a gyerek egyéni megélésén múlik. Például lehet, hogy mi azt látjuk, milyen cukin játszik a tableten, közben pedig épp megtalálja egy internetes troll, vagy veszélybe kerül. Míg az is lehet, hogy egy véres játékkal játszik, amit mi veszélyesnek gondolunk a személyiségfejlődése szempontjából, de közben nem fókuszál a gyerek a lövöldözésre, csak arra, hogy stratégiát alkosson más csapattársakkal.

Mivel egy emberöltő alatt történt máig annyi változás és lett megannyi inger, a szakértő szerint az, ami 20-30 évvel ezelőtt jó nevelési módszernek tűnt, most nem biztos, hogy megállja a helyét,

ezért nagyon oda kell figyelni, mik a gyerek igényei.

Ezért fontos egyedileg megállapítanunk a házirend kereteit. A túl nagy szabadság véget nem érő lustálkodásba csaphat, a túl feszes keretek pedig szorongást szülhetnek. Jó megtalálni a balanszt.

Hogy ebben ne vesszen el a szülő, sokat segítenek a táborok és különböző nyári kikapcsolódási lehetőségek.

Erről már egy hatgyermekes anyuka beszélt az RTL-nek, aki szerint ma már minden gyerek megtalálhatja a magának való tábort, annyiféle tematika van.

Sajnos durva árakat kell fizetni értük, ez tény, de érdemes rá spórolni.

Ha még így is árérzékeny a szülő, akkor sincs gond,

mert vannak olcsó, néha ingyenes, de regisztrációhoz kötött önkormányzati táborok, kirándulások, amelyek pont ezt a problémát hidalják át.

Körül kell nézni, mi van a család lakhelye körül. Ha pedig épp táborokról informálódnak, mindenképp meg kell nézni, megfelelő biztonsági előírásoknak felel-e meg az esemény, jó-e a környék, kik tartják milyen képesítéssel.

A táborok az új élmények miatt nagyon fontosak a gyerek életében az anyuka szerint. Ám tartja magát ahhoz, hogy a gyerekeknek

legalább 4 hét otthon eltöltött pihenési idő kell, amíg töltődnek az egész éves kimerítő iskola után.

A nyár a közös, családi élményekről is szól, ezért jó elmenni nyaralni, vagy ha az nem fér bele, közös délutánokat, hétvégéket szervezni, akár csak egy biciklizés vagy séta is jót tehet a gyerek lelkének és a család összekovácsolódásának.

A nyári étkeztetés is szóba került, mert ez sem egyszerű, ha zárva a menza.

A gyerekek egészséges és változatos étkezéséhez az a tippje az anyukának, hogy készítsenek egy listát a gyerkőcök által preferált étkekből, és előre készítsenek egy listát, ki mit hajlandó megenni. Ebből pedig szabadon lehet variálni hétről hétre. Tehát legyen benne egy kis tervezés és tudatosság, de legyen lazulás is. Mint az egész nyári szünetben.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
A Rovatból
Ezek most a legnépszerűbb keresztnevek itthon – Eltűntek az Évák és a Gergelyek, viszlát!
Vége a Hanna és a Bence uralmának is: új utónevek taszították le őket az első helyről. Mutatjuk a listát!

Megosztom
Link másolása

Valami végérvényesen megváltozott. A KSH legfrissebb adatai szerint a szülők ma már egészen más neveket választanak gyermekeiknek, mint akár tíz vagy húsz évvel ezelőtt.

Az olyan klasszikus keresztnevek, mint az Éva, a Judit, a Gergely vagy a Lajos – kikoptak az anyakönyvi bejegyzések közül, és helyüket trendi, modern, sokszor újdonsült nevek vették át.

Ha most babát vársz, és névötletek után kutatsz, jobb, ha elfelejted a családi hagyományokat – mert már a Dominikok, Benettek, Lucák és Olíviák korát éltük.

A fiúnevek élbolyát 2024-ben a Dominik vezette, őt követi az Olivér és a Levente. Ezeket szorosan követik olyan modern, de már jól bejáratott keresztnevek, mint a Marcell, Milán vagy a Noel. Ami igazán érdekes, hogy a 10 legnépszerűbb név között egyetlen klasszikus név sincs – hiába keresnénk itt a Gézát, a Károlyt vagy épp Ernőt. De ezek a nevek például az első 100-ban sem szerepelnek. Ami viszont meglepetés volt, hogy az Imre, a Tamás, a Péter, a János és a László igen. (És a Gergő is, így, ezzel a névváltozattal.)

A top 10 fiú utónév 2024-ben:

Dominik

Olivér

Levente

Marcell

Milán

Máté

Bence

Noel

Dániel

Benett

A Benett név megjelenése a listán különösen izgalmas: ez az angolszász eredetű keresztnév az elmúlt években szinte robbanásszerűen lett népszerű, és most már a leggyakoribbak között is megtaláljuk.

A lányoknál a vezető helyet Luca foglalja el, őt követi a Hanna, Zoé és Anna. A lista alapján egyértelmű, hogy a szülők imádják a rövid, dallamos neveket. Az olyan klasszikus választások, mint az Éva, Judit, Andrea vagy Zsuzsanna teljesen eltűntek a TOP100-ból.

A top 10 lány utónév 2024-ben:

Luca

Hanna

Zoé

Anna

Emma

Léna

Olívia

Laura

Alíz

Kamilla

És már jönnek feljebb a listákon az új kedvencek: egyre többször lehet hallani olyan újszülött neveket, mint a Lilien, Maja, Zselyke vagy Emili – ezek talán jövőre már a listán is szerepelnek.

Neked melyik a kedvenc keresztneved? És milyen nevet adnál a gyerekednek?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Rúzsa Magdi fotókon és videókon mutatta meg, hogyan telt a húsvét a hármasikrekkel a Vajdaságban
Őrület, milyen gyorsan telik az idő, milyen gyorsan nőnek a gyerekek.

Megosztom
Link másolása

Rúzsa Magdi ikrei - Lujza, Keve és Zalán - 2022 február 1-jén, a terhesség 34. hetében jöttek világra. Ezt követően három hetet töltöttek az újszülöttosztályon, csak ezután vihették őket haza a szüleik.

Első születésnapjukat 2023-ban ünnepelték - ekkor az énekesnő megosztotta, hogy már jól látszik, melyiküknek milyen a személyisége.

Rúzsa Magdi korábban többször is nyilatkozott arról, milyen az élet a hármasikrekkel, és milyen elvek mentén nevelik a férjével a kicsiket. Fontos, hogy gyermekei önállóak legyenek, képesek legyenek okosan döntéseket hozni.

A hármas ikrek nevelésében a tágabb család is aktívan részt vesz, az unokahúg és a nagymamák is segítenek a mindennapokban. Mert azért egyszerre három, ugyanolyan korú gyermekkel az első év nem volt könnyű.

"Három gyerek mellett nincs idő magammal foglalkozni. Ha éppen nem velük vagyok, akkor koncertre kell mennem, ilyenkor átáll az agyam az anyukaszerepről az előadóművészre"

- árulta el Rúzsa Magdi, amikor még csak 9 hónaposak voltak a babák.

Tavaly egy interjúban az őket vezérlő értékekről is beszélt, azt mondta:

"Amire rettentően büszke vagyok, az a közösen elmondott asztali áldás. Kétévesen már mondják, hogy »Édes Jézus, légy vendégünk…«, és imádom, amikor Lujzi bekiabál a végén, hogy ámen!"

Az elmúlt napokban arról posztolt az énekesnő Instagramon, hogyan telt a gyerekekkel a húsvét a szülőföldjén, a Vajdaságban.

Várd meg, amíg betölt a videó:


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Így alszik az 5 hónapos csöppség - Tornóczky Anita ennivalóan édes fotót tett közzé Instagramon
Amióta megszületett a kis Noel, azóta csupa boldogság az életük a férjével, hiszen több éves kemény küzdelem után válhattak szülővé.
Sassy - sassy.hu
2025. április 29.


Megosztom
Link másolása

Tornóczky Anita hosszú és küzdelmes utat járt be, mire valóra válhatott élete álma, hogy édesanya lehessen.

Öt éven át próbálkozott a párjával, Miklóssal. Több orvosnál is jártak, hogy keresett fel, hogy a termékenységi problémákra megoldást találjanak, és végül egy szlovákiai lombikprogram hozta meg számukra az "eredményt": a második beültetés sikeres lett.

A műsorvezető korábban őszintén beszélt a lombikprogrammal kapcsolatos tapasztalatairól, mert számára fontos az ezzel kapcsolatos tabuk ledöntése. Bátorításként osztotta meg történetét, hogy más nők is segítséget merjenek kérni, és ne érezzék magukat egyedül a hasonló helyzetben.​

Kisfiuk, Noel 2024 decemberében született.

Azóta is boldogságot hoz az életükbe. Tornóczky Anita szívszorító elárulta, hogy "a szíve minden pillanatban csordultig van szeretettel".

A fotót erre a linkre kattintva láthatod.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ez a milliók által szedett gyógyszer elhízást okozhat, 20%-kal növeli a kóros súlytöbblet kockázatát
Egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezt a gyógyszert kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

Megosztom
Link másolása

Újabb figyelmeztetést kapott az antibiotikumok világa: egy friss finn kutatás szerint azok a gyerekek, akik kisgyerekkorukban ezeket a kanalas orvosságokat kapták, nagyobb eséllyel híznak el később.

A finnországi Oulu Egyetem kutatói arra jutottak, hogy

azok a gyerekek, akik kétéves koruk előtt antibiotikumot szedtek, 20 százalékkal nagyobb eséllyel tartoztak a 12 éves korban már elhízottnak számító kategóriába, mint azok, akik nem szedtek ilyen gyógyszert.

A tanulmány szerzői arra figyelmeztették a háziorvosokat, hogy legyenek különösen óvatosak, amikor kisgyerekeknek írnak fel antibiotikumot – főleg akkor, ha feleslegesen, például egyszerű felső légúti fertőzésekre tennék ezt.

Évente gyerekek millióinak írnak fel antibiotikumot 14 éves kor alatt.

Az antibiotikumokat jellemzően bakteriális fertőzések – például torokgyulladás, tüdőgyulladás, gyomor-bélhurut, bőr- és fülgyulladás – kezelésére adják.

De korábban már szakértők figyelmeztettek: az antibiotikumok túlzott használata miatt egyre több baktérium válik ellenállóvá, így a jövőben a legegyszerűbb fertőzések is sokkal nehezebben lesznek kezelhetők.

És most itt van egy újabb intő jel: a finn tudósok szerint az antibiotikumok nemcsak a fertőzések elleni harcban, hanem az anyagcserében és a testsúlyban is komoly változásokat idézhetnek elő.

„Az élet első 24 hónapjában történt antibiotikum-expozíció magasabb testtömegindexszel járt együtt két éves korban az antibiotikumot nem szedett gyerekekhez képest, és ugyanezt láttuk hosszú távon is, egészen 12 éves korig”

– áll a kutatók közleményében.

És ez nem csak a gyerekkorra jelent veszélyt. Egy friss elemzés szerint az elhízott gyerekek 55 százaléka kamaszként is az marad, és a túlsúlyos tinik 80 százaléka felnőttkorban is küzd a pluszkilókkal.

A kutatásban összesen 33 095 finn gyereket követtek nyomon a születésüktől 12 éves korukig, különös figyelmet fordítva arra, hogy milyen antibiotikumos kezeléseket kaptak az életük első két évében.

A kutatók azt vizsgálták, hogy az antibiotikum-expozíció – a terhesség előtt, alatt, a születés körül, vagy kisgyermekkorban – hogyan befolyásolta később a túlsúly és az elhízás kialakulását.

Az adatok szerint a gyerekek 39 százalékának anyukája is kapott antibiotikumot a terhesség előtti egy évben, 27 százalékuk a terhesség alatt, és 68 százalékuk maga is szedett antibiotikumot az első két évben.

A gyerekek súlyát kétszer mérték meg: egyszer két éves korban, majd 12 évesen.

Kiderült, hogy az anya antibiotikum-használata a terhesség előtt vagy alatt nem befolyásolta a gyerekek testsúlyát. Viszont azoknál a gyerekeknél, akik maguk kaptak antibiotikumot életük első két évében, szignifikánsan magasabb volt az elhízás és a súlygyarapodás kockázata.

A tudósok egyébként régóta tudják, hogy az antibiotikumok nem csak a rossz baktériumokat pusztítják el: a bélrendszerünk hasznos, súlyszabályozásban szerepet játszó mikrobáit is kiirthatják.

A magyarázat szerint ezek a bélbaktériumok normálisan "megeszik" az elfogyasztott táplálék egy részét, de ha kiirtják őket, a test több energiához jut – vagyis több marad raktározásra.

Egyes kutatások azt is kimutatták, hogy bizonyos bélbaktériumok eltűnése az étvágy növekedéséhez is vezethet.

A gyermekkori elhízás amúgy is növekvő probléma világszerte: 2022-ben több mint 159 millió iskolás korú gyereket diagnosztizáltak túlsúllyal vagy elhízással.

A 2023-as adatok szerint minden negyedik négy-öt éves gyerek, és minden harmadik tíz-tizenegy éves gyerek túlsúlyos vagy elhízott volt.


Megosztom
Link másolása