LOVE

Kötődési típusok - te őskáoszt vagy ősbizalmat hozol egy kapcsolatba?

Ha tombol a szerelem, az nem mindig elég egy kapcsolatban - kötődni is tudni kell. A kötődési tipizálás segít eligazodni és meglátni, hogyan találhatod meg az utat a másikhoz.

Megosztom
Link másolása

A kötődés egy egészséges jelenség. Többféle kötődési stílus létezik, ennek függvényében pedig többféleképp lehetnek hatással a társas kapcsolatokra. A szülő-gyermek kötődés rendkívül meghatározó abban, az a gyermek felnőve hogyan viszonyul a barátaihoz vagy a társához.

A kötődési típusok az élet korai szakaszában alakulnak ki, idővel pedig stabilizálódhatnak.

A bizonytalanabb, deficites kötődési típusokon persze lehet változtatni, és ez komoly önmunkát előfeltételez.

Ha ez nincs meg, akkor tovább lehet vinni a kapcsolatokba a nem biztonságos kötődési mintákat, amelyek egy másik fajta kötődési típussal találkozva akár fájdalmas kapcsolattal is járhat.

Maróti Eszter pszichológus szerint

a kapcsolatok dinamikája szempontjából nem mindegy, milyen kötődési stílusok találkoznak egymással.

A biztonságos kötődési stílusok egyesülésében nagyobb annak a lehetősége, hogy a pár boldog lesz. A bizonytalan kötődési mintáknál sincs predesztinálva a boldogtalanság, az örökös apátia vagy a veszekedés, de ezeknél sokszor szédületes mennyiségű önmunkát kell prezentálni mindkét félnek a kapcsolat megmaradásához. Különben jönnek a konfliktusok.

A különböző kötődési stílusok különböző jellemzői

A biztonságos kötődésben az ember biztonságban érzi magát a kapcsolataiban, támogató és ő is elhiszi, hogy szeretik, értékesnek találja magát és a másikat is. Érzelmileg elérhető, képes az intimitásra, ott van a másiknak és ő is támaszkodik a párjára. A kapcsolódást pozitív dolognak gondolja, ugyanakkor egyedül is feltalálja magát, nem a másik embertől teszi függővé a boldogságát.

Biztonságos kötődés jellemzően akkor alakul ki, ha a gyerekkorban a szülők rendelkezésre álltak, biztonságot adtak a gyereknek.

Az elutasító-elkerülő kötődés jellemzően akkor alakul ki, ha gyerekkorban nem elérhetők a szülők, és itt nem csak a fizikai távolmaradásról van szó. Az érzelmi vagy intellektuális közelség hiánya is közre játszhat ennek a kötődési stílusnak a kialakulásához. Az ilyen kötődésű ember szerint ő az emberek közelében nincs biztonságban, így nehéz számára a kötődés, és elutasítóvá válik.

Ő lesz a tipikusan elérhetetlen ember, aki függetlenségre vágyik, kicsit visszahúzódó, kívülről úgy tűnik, mintha a lelkét baltával faragták volna.

Elenyésző bensőséges kapcsolatot alakít ki, nem ad támaszt, és ő se kér más támogatásából. Inkább az egyéjszakás kalandok híve, és sokszor teher számára egy kapcsolat.

A teljes távolságtartáshoz képest a félelemteli-elkerülő kötődésben élőket ambivalens érzelmi megközelíthetőség jellemzi, hol imádják a párjukat, hol leválasztják magukról az érzelmeket, és elérhetetlenné válnak.

Ő az, aki a bárok vagy a tömegközlekedési eszközök leghátsó sarkába ül, és onnan pásztáz, mert fontos látnia a környezetét és annak jelzéseit. Bizalmatlan, folyamatosan készenlétben áll arra, hogy mások elárulják. Nagyon jó partner tud lenni, de abban a pillanatban, hogy megijed, eltávolodik. Ettől egy se veled-se nélküled kapcsolódás alakul ki. A szakértő szerint gyakran drámai, szélsőséges viselkedés jellemzi.

Miért ez a szélsőséges ambivalencia? Általában a babakorban kialakuló bizalom sérült már gyerekként, a gondozók nevelése nem adott okot arra, hogy "hátra merjen dőlni" a jelenlétükben. Magasfokú csökkentértékűséget él meg, hiedelme szerint őt ki fogják használni, az életben pedig minden bizonytalan.

Végül, de nem utolsó sorban a szorongó kötődés is egy stílus.

A szorongó mindennél jobban vágyja a szeretetet, fél attól, hogy társát elveszíti, ez pedig egy szorító megtartásra készteti.

Közeledni akar a másikhoz, de ez néha túlzóvá válik, és pont hogy távolodásra készteti a másikat. Ezt rettenetesen éli meg, az elutasítás a vörös posztója. Pont ezért túlkompenzál, áldozattá változtatja magát, és a szükségleteit is képes feláldozni azért, hogy a kapcsolatot fenntartsa.

Az elhagyástól való félelme irreális.

Jellemzik a szélsőséges érzelmi kilengések, az önértékelése viszont nagyon alacsony, folyamatosan keresi a megerősítést és azt, hogy bizonyítsák neki, nem hagyják el.

Ha pedig a kötődési stílusok találkoznak

Az ideális kötődés a biztonságos-biztonságos találkozása. Maróti Eszter pszichológus szerint ebben a szituációban mindenki biztonságban érzi magát, de megmarad az egyéni autonómia is,

a szükségletek és igények kielégülhetnek mindkét fél számára, és mindenki nyitott a másikra. A támogatás, az elfogadás és intimitás egészségesen megélhető, és jó dologként tekintenek az érzelmi kapcsolódásra.

Biztonságos és szorongó kötődése még akár jól is elsülhet, mert mindkét fél nyitott a kapcsolódásra, de azért nem spórolható meg a kapcsolatba fektetett munka. A biztonságos kötődésű emelheti a szorongót, akinek így könnyebb az aggodalmait leküzdeni.

A túlzott szorítása viszont konfliktusforrás lehet,

ezen dolgoznia kell, és nem a biztonságos kötődésű tisztje lesz ezt rendbe rakni.

A biztonságos és elutasító-elkerülő kötődése igen ritkán működik, mert míg az előbbi intim kapcsolatra vágyik, az elutasító-elkerülő személyek a szakember szerint a felszínes, elvárások nélküli kapcsolódásokban érzik jól magukat.

Egyébként a legritkább esetekben metszik egymás útvonalait.

A biztonságos és félelemteli-elkerülő kötődés közt az intimitás iránti nagyfokú vágy lesz a közös pont, ám a kapcsolat hemzseghet a konfliktusoktól.

A biztonságosan kötődő bele tud csúszni a megmentő szerepébe,

ami szintén nem egészséges, mert a másik fél felelősségéből átvéve létrehozhatja a tanult tehetetlenségi mintákat is, ő maga pedig emészteni kezdi magát. A felelemteli-elkerülő partner érzelmi ambivalenciája is okozhat kellemetlenséget, amelyen dolgoznia kell.

A szorongó és elutasító-elkerülő kötődésre gyakorlatilag a viharos konfliktusok jellemzők,

amely rengeteg fájdalommal jár. Egyikük nagyon akar kötődni, a másik nagyon nem. Működőképes lehet a kapcsolat, de ez a páros az, akiknek a legtöbb melót kell fektetnie a közös metszetek megtalálásába és fenntartásába.

Az elutasító-elkerülő partner tulajdonképpen megtestesíti a szorongó kötődésű személy legnagyobb félelmét

a pszichológus szerint. Az elérhetetlen idea. A félelem felerősödésével egyre jobban szorít, ami meg a másik legnagyobb félelme. A félelemben pedig nem találják meg a másiknak nyújtható biztonságot, hiszen ők sem érzik magukat abban.

A szorongó és félelemteli-elkerülő kötődésére szintén jellemző lehet a sok konfliktus, de amint elkezdenek dolgozni a kapcsolaton, ez szépen tisztulhat.

Mindketten vágynak az intimitásra és a kapcsolódásra. A félelemteli elkerülőnek a kiszámíthatatlanságán kell dolgoznia, mert a szorongót a random elhagyás nagyon mélyre taszíthatja, a szorongónak pedig a gyeplőn kell engednie.

A félelemteli-elkerülő kötődési stílus nehézségeit, az ambivalenciát és a kiszámíthatatlanságot rendkívül jól tudja kezelni az elutasító-elkerülő kötődő,

utóbbi megélheti függetlenségét, ami a félelemteli-elkerülőnek is helyet ad. Itt a probléma a félelemteli-elkerülő esetleges közeledése során merülhet fel, mert az elutasító-elkerülő ezt megneszelve hamar leléphet az addig működő se veled, se nélküled állapotából.

A szorongó és szorongó kötődése egy rémálomnak tűnhet, de igazából nem ördögtől való, mert

a szoros kapcsolatra törekvésük adhat biztonságot a kapcsolatban.

Ettől függetlenül az önmunka itt is nagy szerepet kell kapjon, mert hamar bele tudnak ragadni a mártír szerepbe, és saját magukat emésztik fel a kapcsolatban. Fontos, hogy ne egymásnak akarjanak megfelelni - vagy legalább dolgozzanak azon, hogy ez változzon.

Elutasító-elkerülő és elutasító-elkerülő kötődése a szakember frappáns megfogalmazásában a tipikus

"jól elvannak egymás mellett" esete.

Csak semmi kapcsolati mélység, mindenki megy a maga útján, és ez mindkettejüknek megfelel.

A félelemteli elkerülő és félelem teli elkerülő kötődése esetén is fontos dolgozni az elakadásokon. Általános, hogy ebben az esetben

az egyik fél akkor vágyik piszkosul a másikra, amikor az épp távolodik, majd ez fordul, és egy ördögi körben folyik a vágyódás és a drámai veszekedések tánca.

Teljesen kiszámíthatatlan minden, nagyon nehezen megteremthető a biztonság - de szerencsére nem lehetetlen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
A hűtlenség új formája zúzza szét a kapcsolatokat - és a férfiaknak nem fog tetszeni a válasz
Sokak szerint ez pont olyan, mint a megcsalás.

Megosztom
Link másolása

Egy perth-i nő egyetlen kattintással rúgta ki a pasiját: amikor rájött, hogy a srác előfizetett egy népszerű pornós OnlyFans-oldalára, azt mondta, ez pont olyan, mint a megcsalás. És úgy tűnik, ezzel nincs egyedül.

Egy friss felmérés szerint az emberek többsége is úgy gondolja, hogy

ha a párjuk erotikus/pornográf képeket és videókat nézeget, azzal átlépi a hűség határát.

A kérdést a Great Aussie Debate című országos felmérés boncolgatta, amelyben több mint 54 ezren vettek részt – és nem csak a házárakról vagy a bevásárlásról mondtak véleményt, hanem többek közt az OnlyFansről is.

A válaszadók 50 százaléka szerint az ilyesmi egyértelműen megcsalás,

míg 42 százalék azt mondta: attól függ, milyen kapcsolatot alakít ki a user és a tartalomgyártó. Csupán 8 százalék véli úgy, hogy az OnlyFans része lehet egy párkapcsolatnak.

„Nem kérek a haverjaidtól meztelen képet, te se kérj más nőktől”

Az egyik legismertebb ausztrál OnlyFans-modell, Maddi Miller, havonta közel 19 ezer dollárt keres, mégis azt mondja, vannak határok, amiket ő sem lép át.

„Nagyon fontos a bizalom.

Én is kidobtam az exemet, miután lebukott, hogy más nőkről nézeget pucér képeket miközben mellettem feküdt az ágyban”

– mondta a news.com.au-nak.

Miller szerint más lenne a helyzet, ha a fiú őszintén beszélt volna róla, de nem ez történt.

„Több olyan nőre még elő is fizetett, akiket személyesen ismerek.

Ez árulás volt. Nem kértem a haverjaitól meztelen képeket – ő miért érezte úgy, hogy ezt megteheti más nőkkel?”

A 20 éves nő szerint a történtek után hosszú időre megingott az önbizalma és a bizalma is másokban. Hozzátette: fiatal, független nőként gyakran találkozik olyan férfiakkal, akik nem tisztelik a határait – különösen, ha tudják, hogy ő az OnlyFansből él.

„Attól még, hogy ez a munkám, nem jelenti azt automatikusan, hogy neked bármit szabad.”

A nők végre szigorúbbak

A kutatás szerint a nők 61,3 százaléka szerint a partner pornóhasználat egyértelmű megcsalás. A férfiaknál ez az arány jóval alacsonyabb, mindössze 35,5 százalék gondolja így. Ehelyett 46,1 százalékuk szerint ez inkább attól függ, milyen a kapcsolat a user és a tartalomkészítő között.

A felmérés utolsó részében a lap megszólaltatott néhány „utcai véleményt” is. Egy nő szerint az egész attól függ, milyen jellegű tartalomra fizet elő valaki, míg a barátnője azt mondta: az is számít, ha pénzt költ rá a pasi.

„Ha fizetsz érte, beszélgetsz vele, sőt talán még flörtölsz is – az bizony megcsalás.”

Egy megkérdezett férfi szerint nem megcsalás, de mégiscsak tahó húzás:

„Ha öt éve együtt vagyok valakivel, és ezt csinálja? Az nagyon durva. De ha friss kapcsolat? Akkor inkább viszlát.”


Megosztom
Link másolása

LOVE
A Rovatból
11 kifejezés, amit azok a férfiak használnak, akik még kapcsolatban vannak, de már kifelé tekintgetnek
Ezek a kifejezések mindent elárulnak, még akkor is, ha elsőre ártatlannak tűnnek.

Megosztom
Link másolása

Amikor valaki fejben már kilépett a kapcsolatából, annak azonnal érezni a nyomát a kommunikációjában is – még akkor is, ha elsőre csak ártalmatlan feszültségnek tűnik.

Van néhány visszatérő mondat, amit a férfiak gyakran használnak, amikor fizikailag még melletted vannak, de érzelmileg már rég leléptek.

A mondatok általában monoton, félvállról odavetett, érzelemmentes hangon hangzanak el – nem feltétlenül kegyetlenek, de minden érzelmi elérhetőséget nélkülözve.

Ha pedig ezeket a mondatokat semmilyen kedves, jóvátevő gesztus nem követi, az elég biztos jele annak, hogy az illető már kiszállt a kapcsolatból, csak még nem meri hangosan kimondani.

Íme az a 11 mondat, amit a férfiak akkor használnak, amikor már csak a testük van jelen.

1. „Csak fáradt vagyok”

A kapcsolatból érzelmileg már kiszállt emberek gyakran a fáradtságot dobják be mentségként, hogy elkerüljék a valódi kapcsolódást.

A fáradtságra hivatkoznak, miközben valami sokkal mélyebb dologról van szó. Amikor egy férfi fejben már máshol jár, nem akar érzésekről beszélni.

Ezért inkább a „kimerült vagyok” vonalat tolja, hogy csak felszínes csevegésre kelljen szorítkoznia.

Egy tanulmány szerint, amikor valaki ki akar szállni egy kapcsolatból, mindent megtesz, hogy pszichológiai távolságot teremtsen közte és a párja között – így próbálja enyhíteni a kellemetlenséget, hogy még benne van valamiben, amit már nem akar.

2. „Muszáj most erről beszélnünk?”

Ez a kérdés elég árulkodó. Ha valakit már nem érdekel a kapcsolat fenntartása, kerülni fog minden érzelmes témát.

Mark Travers pszichológus szerint az ilyen férfiak szinte soha nem adnak egyenes választ: ha megkérdezed, hogy milyen napja volt, élvezi-e a vacsorát, vagy mit gondol a közös tervekről, kitérő, lelketlen válaszokat adnak.

Már nem akarnak energiát fektetni a kommunikációba – mert nem érdekli őket a közös jövő.

3. „Túlreagálod”

Ahelyett, hogy őszintén kimondaná, hogy már nem érdekled, inkább eléri, hogy a te érezd magad túl érzékenynek vagy problémásnak. Így nem neki kell vállalnia a felelősséget.

Ez a mondat a gázlángolás (gaslighting) egyik formája: elülteti a kételyt a partner fejében, és eltéríti a figyelmet a saját érzelmi hiányától.

Jamie Cannon mentálhigiénés szakértő szerint az ilyen emberek alapvető stratégiája, hogy elkerüljék a felelősségvállalást, még a mindennapi viselkedésükben is.

4. „Én ilyen vagyok”

A férfi egyszerűen a személyiségére hivatkozik, hogy megmagyarázza, miért nem akar változni vagy dolgozni a kapcsolaton.

Nem hajlandó valódi beszélgetést folytatni a megváltozott viselkedéséről.

William Berry pszichoterapeuta szerint, amikor valaki azt mondja: „Én ilyen vagyok”, valójában annyit mond: „Nincs kedvem változni”.

5. „Nem tudom, mit akarsz tőlem”

Ha a nő megkérdezi, miért lett érzelmileg elérhetetlen a párja, a férfi gyakran ezzel hárítja el a beszélgetést. Ez azt sugallja, hogy a nő igényei túlzók vagy jelentéktelenek.

Egészséges kapcsolatokban az egyik fél igényeit meghallgatják, még akkor is, ha azok nem könnyen teljesíthetők.

De ha valaki már menni készül, elveszíti az érdeklődését a másik igényei iránt is.

6. „Nem kértelek, hogy ezt megcsináld”

Amikor valaki érzi, hogy a párja eltávolodik, gyakran próbálja kedvességekkel és extra figyelemmel visszahódítani.

De ha a másik érzelmileg már nincs jelen, még egy szimpla „köszönöm” helyett is csak ennyit ad: „Nem kértelek erre”.

Ez az érdektelenség világos üzenet: nem számít már, mit teszel.

7. „Túl sok minden jár a fejemben”

Ez a mondat egy jól bejáratott fal, amivel a férfi elzárkózik az érzelmi intimitás elől. Arra hivatkozik, hogy túlterhelt, anélkül, hogy bármilyen konkrétumot megosztana.

Ez a kifogás lehetővé teszi, hogy kerüljék a konfliktust és a mélyebb beszélgetéseket – miközben a partnerük reménykedik, hogy talán csak átmeneti kimerültségről van szó.

8. „Én csak nyugalmat akarok”

A „nyugalmat akarok” általában azt jelenti: nem akarok vitázni, nem akarok megoldani semmit, egyszerűen nem érdekel már semmi eléggé ahhoz, hogy próbálkozzak. Az emberek sokszor úgy védekeznek az érzelmi fájdalom ellen, hogy egyszerűen kivonulnak a kapcsolatból.

Ez nem béke – ez feladás.

9. „Itt vagyok, nem?”

Egy kapcsolat több annál, minthogy fizikailag jelen legyél. De amikor egy férfi csak ennyit mond, valójában azt közvetíti:

„Megteszem a minimumot, és ennyi legyen elég.”

Ha valaki már nem kommunikál, érzelmileg eltávolodik, és nem mutat érdeklődést a közös jövő iránt, akkor fizikailag ott lehet – de valójában már nincs ott.

10. „Te jobbat érdemelsz”

Elsőre nemes mondatnak tűnik, de csúnya csapda. Ahelyett, hogy kimondaná: „Már nem érzek úgy, ahogy kellene”, inkább átadja a döntést a másik félnek.

Ari Eastman író szerint, amikor valaki azt mondja, hogy „te jobbat érdemelsz”, valójában azt üzeni: „nem vagyok hajlandó megadni, amit megérdemelnél”.

Ezzel nagyjából arra biztat, hogy gyorsan keress valakit helyette, mert ő nem lesz már itt soká.

11. „Csinálj, amit akarsz”

Ez már a cinikus fázis. Ha egy férfi ezt mondja, az azt jelenti: nem érdekli, mit csinálsz, nem számítasz neki többé.

Egy érzelmileg elkötelezett férfi törődik a partner döntéseivel, életével.

Aki már menne, az nem kérdez, nem törődik veled, nem érdekled, mert nem érzi magát érintettnek.

Az ő jövőképében te egyszerűen nem vagy benne.

Via Yourtango


Megosztom
Link másolása


LOVE
Mennyi az ideális számú szexuális partner? Egy tanulmány kiderítette, de az eredmény téged is meg fog lepni
Hány emberrel feküdtél le eddig? Van egy szám, aminél már senki nem ítél el

Megosztom
Link másolása

Egy friss tanulmány szerint létezik egy úgynevezett „ideális szexuális múlt” – egy szám, ami fölött már jön a fújolás, alatta meg a sajnálkozás. És nem, még mindig nem ugyanaz a szám érvényes a férfiakra és nőkre.

A kutatást a Social Psychological and Personality Science című folyóiratban publikálták, és azt vizsgálta, hány korábbi partner az, amit a társadalom még okésnak tart.

A helyzet az, hogy az emberek sokkal konzervatívabbak, mint gondolnánk – és persze egyáltalán nem ugyanúgy ítéli meg a nőket és a férfiakat.

Ha pasi vagy, a társadalmilag elfogadható szám életed során 4-5 partner, és ebből maximum 2-3 lehet futó kaland. Az első akciózásra ideális életkor férfiaknál 18 és 20 év között van.

A nőknél szigorúbb a helyzet: nekik 2-3 partner a még elfogadható, ezen belül is maximum 1-2 lehet laza kapcsolat.

Náluk az első alkalom ideje korábban jön el, általában 16-18 évesen – írja az eredmények alapján a Vice.

Hogy miért pont ezek az ideális számok? A kutatók szerint a társadalom kevesebbet ítélkezik azok fölött, akik nem túl aktívak. Ahogy ők írják:

„Vannak hasonlóságok és különbségek is a férfi és női szexualitás társadalmi megítélésében. Azonban

ellentétben a szokásos feltételezésekkel, a mérsékelt, és nem a nagyon alacsony vagy extrém magas aktivitás a leginkább elfogadott mindkét nem esetében.”

Vagyis: aki középen marad, azt nem piszkálják.

Csakhogy itt jön a csavar: egy másik kutatás szerint

az átlagos amerikai 14 emberrel feküdt le életében, ami ezekhez az „ideális” számokhoz képest már-már botrány.

A kutatást a Talker Research végezte a szexjátékipar egyik nagyágyújának, a LELO-nak a megbízásából.

A németországi felmérés több mint 340 résztvevőt kérdezett meg arról, hogyan ítélnek meg egy 25 éves fiatal felnőttet a szexuális előélete alapján.

A kutatás azt is kimutatta, hogy a férfiakat sokszor amiatt nézik le, mert „nincs elég skalpjuk”, vagyis a teljesítménykényszer még mindig él és virul.

A nőket viszont még mindig a „túl sok partner” miatt szégyenítik meg, mintha 2025-ben nem lenne már lejárt lemez ez az egész kettős mérce.

Tavaly ősszel készült egy másik felmérési is, amelyből kiderült, hogy az amerikai párok negyede még mindig titkolja a pontos számokat a partnere elől. A 2000 résztvevő bevallása alapján

sokan nem árulják el, hogy pontosan hány emberrel volt szexuális kapcsolatuk a jelenlegi partnerük előtt:

* 26% soha nem mondta el a tényleges számot,

* 16% pedig direkt kevesebbet mondott, amikor rákérdeztek.

* 60% szerint egyszerűen nem kérdezték meg őket,

* míg minden kilencedik ember azt gyanítja, hogy a párja is hazudik róla.

És a legjobb: bár a szinglik 83%-a állítja, hogy gond nélkül bevallaná az igazságot, mindössze 62% az, aki valóban tudni is akarná, hogy a másik pontosan hány emberrel feküdt le.


Megosztom
Link másolása


LOVE
Ez a mondat az, amit minden nő hallani akar egy férfitól – és nem, nem azt, hogy „szeretlek”
Nem drámai, még csak nem is romantikus a klasszikus értelemben.

Megosztom
Link másolása

Nem, nem az, hogy „Imádlak”. Nem is a „Gyönyörű vagy”. És nem a „Menjünk vásárolni!” - még csak az sem, hogy „Hogy van anyukád?”. Ezek mind kedves mondatok, sok nő örömmel hallja őket, de önmagukban nem ezek azok a szavak, amiktől az ember lánya elolvad.

A pszichológusok szerint a legvonzóbb mondat, amit egy férfi egy nőnek mondhat, ez: „Majd én intézem.”

Ez a három szó simán, magától értetődően hangzik el – és olyan erőt és biztonságot ad, amitől az, aki hallja, rögtön el tud lazulni. Nem harsány, nem hősies, nem teátrális – épp ellenkezőleg.

Pont azért működik, mert egyszerű, mégis mélyen gondoskodó.

Ez a mondat sokkal többet jelent annál, amit elsőre kihallani belőle: azt üzeni, hogy „Átveszem a dolgot. Megoldom. Te addig csak legyél. Most én jövök.” És ez – ha őszinte és utána a férfi meg is csinálja amit ígért – komoly hatással tud lenni arra, aki hallja. Olyan, mintha valaki végre átvenné a felelősséget, a terhet, a feladatot – de nem azért, mert kell, hanem mert akarja.

De hát ma már minden nő önálló, nem?

A mai világban a nők függetlenek, erősek, önállóak – és ez jó. Sőt, szükséges. Generációkon keresztül tanultuk és tanítottuk, hogy egy nők is képes mindenre, amire egy férfi – és ez alapvetően helyes. De ez az üzenet sokszor elnyomott egy másik, finomabb igazságot: hogy

a párkapcsolatokban nemcsak az számít, mihez van jogunk, hanem az is, hogy mire vágyunk egymástól.

És ebben lehet különbség. Van, aki biztonságra vágyik, van, aki azt szeretné érezni, hogy gondoskodnak róla – más meg azt, hogy gondoskodhat. És ezek az igények nem mindig nemhez kötöttek, de nagyon is valósak.

Egy ölelés, két világ

Amikor két ember megöleli egymást, nem biztos, hogy ugyanazt élik át közben. Az egyikük talán erőt érez – azt, hogy védelmezni tud, jelen tud lenni. A másik pedig pont azt, hogy lazíthat, nem kell erősnek lennie, egy pillanatra megpihenhet.

Mintha két külön világból érkeznének, és ebben az egy ölelésben találkoznának. És ez a találkozás akkor a legtökéletesebb, ha valaki ki is mondja: „Majd én intézem.”

Energia és figyelem

Ez a dinamika nem csak férfi-nő viszonylatban működik. Ezek az energiák nem a biológiához, hanem a szerephez és kapcsolódási módhoz kötődnek. Van, hogy ez felcserélődik, van, hogy állandó – a lényeg az egyensúly.

Az a három szó – „Majd én intézem” – nem hatalmi játszma. Nem uralkodás. Nem azért erős, mert hangos, hanem mert csendes és biztos.

Mert jelenlétet jelent. Figyelmet. És igen, szeretetet is.

Amikor valaki ezt kimondja, és utána valóban meg is teszi amit vállalt, akkor nemcsak a problémát oldja meg – hanem kapcsolatot is épít. És az ilyen mondatokra sokkal tovább emlékezünk, mint bármilyen nagy gesztusra.

Via Yourtango


Megosztom
Link másolása