Mit kapna a fejére Elon Musk, ha nőként próbálna ugyanígy élni: 14 gyerekkel 4 pasitól?
Most képzeld el azt a pillanatot, amikor valami isteni csoda folytán nőként eléred, hogy az Egyesült Államok elnökével legyen egy megbeszélésed, csakhogy nem tudod kire hagyni a gyerekedet. Mit szólna hozzá a világ, ha anyaként kiskosztümben a 4 éves fiaddal együtt lépnél be ebbe a szentélybe?
Elon Musk neve mára egybeforrt a technológiai forradalommal: rakétákat küld az űrbe, elektromos autókat tol a világ alá, mesterséges intelligenciát fejleszt, közben épp a Mars kolonizálását (vagy terraformálását) tervezi, csak úgy mellékesen. Olyan figura, akit vagy zseniként ünnepelnek, vagy a világ legnagyobb trolljaként utálnak — középút nincs. A politikai véleménye és személyisége erősen megosztó, a víziói nagyra törők, néha előbb beszél, csak aztán gondolkodik, de azt senki nem vitatja el tőle, hogy a modern kor egyik legmeghatározóbb, legmerészebb fantáziájú vállalkozója.
Ha elképzeljük, hogy Elon Musk nőként, mondjuk Ella Musk néven éri el ugyanazokat az eredményeket, számos kérdés merül fel a megítélésével kapcsolatban:
A valóságban a női vezetők gyakran szembesülnek durva kritikával, ha mások úgy ítélik meg, hogy a családi életük és a karrierjük között nem megfelelő az egyensúly. Egy nő, aki több gyereket nevel és közben sikeres karriert épít, gyakran találkozik azzal a vélekedéssel, hogy nem tudja megfelelően ellátni egyik szerepét sem. Viszont a férfi vezetők esetében a nagy család mindig pozitívumként jelenik meg, a stabilitás és a felelősségvállalás jeleként.
Elon Musk a nagy család mellett űrprogramokat futtat, autóipart reformál, mesterséges intelligenciát nevel, és minden második héten új világmegváltó ötlettel borítja fel a Twittert (vagy X-et).
Kutatások szerint a munkavállalók 64%-a szívesebben dolgozik olyan vezetővel, akinek van gyereke, és 58%-uk előnyben részesíti a többgyerekes vezetőket. Ugyanakkor a válaszadók 61%-a úgy véli, hogy a nőknek nehezebb sikeres karriert kiépíteniük, mint a férfiaknak. Ez azt mutatja, hogy bár a családos vezetők általában pozitív megítélés alá esnek, a nők esetében a család és a karrier összeegyeztetése még mindig kihívást jelent a társadalmi elvárások miatt.
A nő, ha túl sokat akar
Van az a kimondatlan társadalmi szabály, amit a nők már egészen fiatalon megtanulnak: ne akarj túl sokat egyszerre.
Ha egyszerre akarod mindet, akkor jön a hátad mögött suttogás, hogy önző vagy, rossz anya vagy, túlhajszolt, fáradt.
A történelem és a jelen is tele van olyan nőkkel, akik merészeltek sokat akarni, és ennek meg is fizették az árát. Marissa Mayer, a Yahoo egykori vezérigazgatója például három héttel a szülés után már újra dolgozott – a fél világ kiakadt rajta. Sheryl Sandberg, a Facebook korábbi második embere, aki Lean In könyvében arra biztatta a nőket, hogy ne hátráljanak meg ambícióik elől, azóta is megosztó figura: egyszerre feminista példakép és vállalati keményvonalas, akit sokan ridegnek tartanak.
És akkor képzeljük el Elon Muskot, nőként, ahogy 14 gyerekkel, rakétaprojektekkel, mesterséges intelligencia-felügyelettel és elektromosautó-birodalommal zsonglőrködik egyszerre. Mégis mit hallanánk róla? „Minek neki ennyi gyerek, ha úgysem tud velük rendesen foglalkozni?” „Miért nem maradt otthon inkább kettővel, és csinált egy aranyos startupot, valami applikációt babáknak?” „Miért tolja így magát? Ez már nem egészséges.”
Musk nőként nem lenne csodált vezér, csak egy nehezen kezelhető, határokat nem ismerő, kontrollmániás maca. Már ha egyáltalán odaengednék a rakéták közelébe.
Az anyaság szentsége
Az anyaság szentsége az egyik legmakacsabb társadalmi elvárás, amit a nők nyakába akasztanak. A jó anya nem vágyik többre, nem hagyja otthon (vagy bölcsiben) a gyereket egy fontos meeting kedvéért,
és amikor dolgoznia kell, azt csendben teszi és hálás, hogy egyáltalán megengedik neki.
Képzeljük el, ha Musk nő lenne, és valamelyik rakétakilövés előtt a karján egy totyogóval sétálgatna a floridai kilövőállás betonja mellett. Az internet három perc alatt szétszedné: „Hogy lehet ilyen felelőtlen?”. Minden egyes nyilvános szereplése után jönnének a kérdések:
A képek bejárnák a világot, a kommentek tele lennének megszégyenítéssel, közéleti pszichoanalízissel.
De Elon Musknál ez nem téma. Ő férfi. Neki lehet gyereke - mellesleg. A gyerek gondozása nem az ő terhe, hanem maximum egy PR-eszköz, ha szükség van rá. És bizony ezzel az eszközzel manapság él is rendesen, amióta a kis X-et a nyakában hurcimbálja, bárhová megy. Ha Musk egy rakétaindítás után beül valahová vacsorázni az új csajával, senki nem kérdezi meg, hogy most ki van otthon a hároméves picivel. Egy nő esetében ez főcím lenne.
Az amerikai Pew Research Center egy korábbi kutatása szerint a nők 41%-a érzi úgy, hogy nem tölt elég időt a gyerekeivel, míg ez az arány a férfiaknál mindössze 16%. Nem azért, mert a férfiak nem törődnek a gyerekeikkel – hanem mert a társadalom nem várja el tőlük, hogy főállásban apák legyenek.
A nő, aki nem teljes állásban anya, gyanús. A férfi, aki nem teljes állásban apa, normális.
A férfi, akinek szabad hibázni
Elon Musk arról is híres, hogy rendszeresen mond hajmeresztő dolgokat. Megszokhattuk már: hol a Dogecoin-t pumpálja, hol bejelenti, hogy robotokat fog gyártani, hol meg azt tweeteli, hogy az emberiségnek egy több bolygón élő fajjá és űrhajós civilizációvá kell válnia.
Ha nőként nyilatkozná, hogy „a mesterséges intelligencia potenciálisan veszélyesebb, mint az atombombák”, az internet egésze egyszerre tenné nevetségessé és kezelné őt fenyegetésként.
A gender bias, vagyis a nemek szerinti torz megítélés a tech világban is kőkemény. A női alapítók startupjai jóval kevesebb befektetést kapnak, mint a férfiaké – még akkor is, ha az ötlet vagy a terv jobb. A különbség ötszörös. A Harvard Business Review kutatása szerint a pitch-meetingeken a férfi alapítókat jövőbeli lehetőségekről kérdezik, a nőket viszont a kockázatokról. És igen, jön a legendás kérdés: „Tervez-e gyereket?” vagy „Hogyan oldja meg a családot, ha a cég skálázódik?”
Elizabeth Holmes, a Theranos bukott alapítója persze csaló volt, de a történetéből médiaikont gyártott a világ – és nem a zsenit, hanem az ördögi manipulátort emelve ki.
Egy nőnek nem csak jónak kell lennie. Tökéletesnek kell lennie. Mert ha egyszer hibázik, akkor az nem zsenialitás többé, hanem alkalmatlanság.
Az üvegplafon felér a Marsig
A techvilágban a női jelenlét statisztikái úgy néznek ki, mintha még mindig 1998-at írnánk. Egy 2023-as McKinsey & LeanIn.org jelentés szerint
A mesterséges intelligencia, gépi tanulás és kockázati tőke területén a női vezetők aránya még ennél is alacsonyabb.
Ha Musk nő lenne, 14 gyerekkel, aligha kapott volna kockázati tőkét. Már 3 gyerek is vörös zászló lenne a befektetők szemében – de 14? Viccnek is rossz. A férfi, aki ennyi gyereket nevel, sokat bír, a nő, aki ennyit vállal, felelőtlen.
A Harvard Business School kutatásai szerint a férfiakat az ambíciójuk miatt jutalmazzák: „van víziója, vezető alkat”. Ugyanez a tulajdonság nőknél visszatetszést kelt: „túl erőszakos”, „versengő”, „nem tud csapatban dolgozni”. A „vezető nő” a nyelvben is külön kategória – a férfiak meg csak vezetők.
És ha Ella Musk tényleg kilőné az első embert a Marsra? A Twitter nem ünnepelné. Inkább arról szólnának a posztok, hogy „Remélem, legalább hazatelefonált, mielőtt heteket töltött az új generációs hajtóművel.”
A Mars lehet, hogy közelebb van, mint a társadalmi egyenlőség. Az üvegplafon pedig simán felér az űrbe is.
A patriarchális csodavállalkozó
A tech messiás archetípusa férfiakra van szabva. A világ egyszerűen jobban elviseli, sőt, ünnepli azt,
A társadalom nemcsak elfogadja ezt a viselkedést, hanem romantizálja is.
Elon Musk az egyik legismertebb figurája ennek a toposznak. A világ Elon Musk őrült zsenijét szórakoztatónak tartja. Még ha nem is ért egyet vele, akkor is egyfajta modern kori műsorszámként kezeli. Ha furcsán öltözik, ha fura nevet ad a gyerekének, ha összevissza tweetel – ez mind csak az ő brandje.
Egy nő, aki furcsán viselkedik, irracionálisnak, megbízhatatlannak, sőt: mentálisan instabilnak látszik. Ugyanaz a viselkedés, ami Muskot ikonikus karakterré emeli, női verzóját kiszorítaná a boardroom ajtajából.
A női vállalkozók számára nincs tér a zsenialitás fura formáira.
Ne legyen túl hangos, túl karizmatikus, túl sok. Ha Elon Musk férfiként tech messiás, akkor nőként legfeljebb figyelmeztető példa lehetne a világ szemében. Egy hormonális PR katasztrófa.
Pedig az univerzum túl nagy ahhoz, hogy csak férfiaknak legyen hely benne. Túl komplex ahhoz, hogy csak az egyik nem nézhessen a csillagok közé.
Talán itt lenne az idő, hogy elképzeljük azt a pillanatot, amikor az elnöki Ovális irodába belibben egy csinos nő, de nem azért, hogy szivart kínáljon az elnöknek, hanem megtárgyalni egy komplex, a világ sorsát is befolyásoló problémát. És közben ott van vele az egyik gyereke is. Mondjuk amelyik kicsit taknyos, és nem mehet aznap oviba. Majd ezért a gyerek-dologért ugyanazt az ovációt kapja, mint ami néhány hete Elon Musknak jutott.