FONTOS
A Rovatból

Ideje megtanulni egy új szót: pénzügyi wellness - és azt is, miért életbevágó beszélgetni egymással a pénzről

A pénz témája nem tabu, beszélni róla nem illetlenség. Ha tovább hallgatunk róla, mi biztos rosszul járunk. Míg mások biztos hogy jól.

Megosztom
Link másolása

Szóval pénzügyi wellness. Aki ebben jártas, az kézben tartja az adósságait, tudja, hogy mi jön be és mi megy ki, és nem érzi magát stresszesnek a pénzügyi helyzete miatt (függetlenül attól, hogy mekkora a jövedelme). De a dolog nem ér véget ezzel. A pénz nem végcél, csak eszköz, amelyet arra használunk, hogy a lehető legboldogabb, legegészségesebb és legjobb életet élhessük.

Persze, hallottál már olyan divatos lózungokról, mint a munka és magánélet egyensúlya, az öngondoskodás és a pozitív megerősítés fontossága, de hallottál-e már a pénzügyi wellnessről?

Ha wellness alatt eddig a hétvégi medencés szállodázást értetted, vagy az arcmasszázst meg a kozmetikus lágy kezét, ideje kibővítened a tudásodat.

Az öngondoskodásnak van egy másik formája is, és ez olyan, ami gyökeresen megváltoztathatja az életedet. Amerikában a vállalatok több mint fele kínál már pénzügyi wellness-programokat az alkalmazottainak, és nagyobb egyetemek is indítottak ilyet a diákjaik számára.

Annak ellenére, hogy a cégek és nagyvállalatok pénzügyi wellness programokkal kedveskednek amúgy is jól eleresztett alkalmazottaiknak, ez nem csak a nagymenők zsargonja vagy a bankárok számára fenntartott divatos kifejezés.

Bárki beépítheti ezt a saját öngondoskodásába.

Akkor mi is a pénzügyi wellness?

A legegyszerűbb magyarázat szerint a pénzügyi wellness pontosan az, aminek elsőre hangzik: kellemesen egészséges állapotban lévő pénzügyek. Ezzel a tudással felvértezve felkészültnek érezheted majd magad bármilyen pénzügyi válság kezelésére, kézben tarthatod az adósságaid törlesztését, tudod, hogy milyen bevételeid és várható kiadásaid vannak, és bármennyi is a kereseted, nem érzed magad stresszesnek a pénz miatt. A pénzügyi jólét azonban nem ér véget azzal, hogy van valamennyi pénzed, és tudod, hogy mit kezdj vele. A pénzügyi jólét és a pénzügyi műveltség közötti különbség az, hogy

a pénzügyi wellness azt is figyelembe veszi, hogy a pénz megszerzése nem az életünk értelme (azaz a cél nem csak az, hogy sok pénzt keressünk); hanem a pénz egy eszköz, amelyet arra használunk, hogy a lehető legboldogabb, legegészségesebb és legjobb minőségű életet élhessünk.

Amikor a pénzről van szó, sok mindent ki kell pakolni az asztalra. Meg kell győződnünk arról, hogy minden működik, hogy anyagilag biztonságban érezhessük magunkat és magabiztosak legyünk.

A pénz egy nagyon furcsa dolog is egyben. Az életerődet adod érte, azt cserélgeted bármire, amivel boldogabbá, egészségesebbé és jobbá teheted az életed. Gondolj bele!

A pénz egyszerűen egy megfogható csereeszköz az időd, energiád, szenvedélyed és tapasztalatod legnagyobb részéért, amit a munkádba fektetsz.

Az, ahogyan a pénzedet kezeled, befekteted és elköltöd, nemcsak a jövőbeli pénzügyeidet határozza meg, hanem tudat alatt üzenetet küldesz magadnak arról, hogy mit érsz te, mennyit ér az életed, az energiád.

Miért fontos a pénzügyi wellness?

Ha a habfürdőt és a fincsi tejeskávét teljesen leválasztod a wellnessről, akkor itt az ideje, hogy elkezdd a nagy képet nézni. Gondolj a jólétedre úgy, mint egy kördiagramra. Természetesen ismerjük a táplálkozási-, a fitnesz- és a stresszoldó tortaszeletet. Nyilván azt is tudod, hogy az erős emberi kapcsolatok és a teljes értékű értelmes munka szintén fontos szeletei ennek a tortának. De a pénzügyeket sem lehet kihagyni, azok is ott vannak egy szelettel a jólléted tortájában, hiszen a pénz az életünket eléggé jelentősen befolyásolja.

A pénzügyi helyzeted az egyik leggyakoribb stresszforrásod, és (mint azt sokan elég jól tudjuk) a krónikus stressz negatívan befolyásolhatja az egészségünket és a jóllétünket. A pénz miatti szorongás nemcsak a bankszámládra vagy a költési szokásaidra van hatással, hanem az életed más területeire is átterjedhet. Ilyen aggodalmat érezhetsz a nagy bevásárlások környékén, de ilyen a szükséges egészségügyi ellátások halogatása a magánorvosi rendelések ára miatt, a társasági események kerülése a kiadástól való félelem miatt, stb.

A rossz anyagi helyzetből fakadó stresszen kívül a pénzügyi wellness segít abban is, hogy az életed jobb legyen; ez azt jelenti, hogy tudod, hogyan használd a pénzedet a jólléted érdekében (és hogyan gyarapítsd ezt a pénzt a még nagyobb jólét érdekében). Gondolj csak arra: eléred mindazt, ami boldoggá tesz, legyen szó otthonteremtésről, családról való gondoskodásról vagy csodálatos élményekről, valamint jut pénz az egészségedre, legyen szó a szükséges fogorvosi ellátásról, edzőtermi tagságról vagy rendszeres masszázsról, ilyesmi.

A végcél valójában nem az, hogy sok pénzed legyen. A cél az, hogy elég pénzt költs (és tudd, hogyan költöd el) egész életed során, hogy minél egészségesebbnek és boldogabbnak érezd magad.

Nem arról van szó, hogy a teljes fizetésed csodás cipőkre megy el. A pénzügyi wellness túlmutat a befektetésen, a megtakarításon és a nyugdíjpénztáron; a pénzügyi wellness a pénzzel, mint általános stresszorral foglalkozik, és a pénzt olyan eszköznek tekinti, amely segít abban, hogy egészségesebbek és boldogabbak legyünk. A jó hír? Beillesztheted az öngondozási rutinodba, függetlenül attól, hogy mekkora a jövedelmed vagy milyen pénzügyi helyzetben vagy.

Hogyan? Eláruljuk. Ezek a tippjeink a pénzügyi stabilitás növeléséhez:

Rangsorolj az alapján, ami tényleg örömet okoz

Gondold át, mire szeretnéd fordítani az életerődért kapott pénzt. Tényleg örömet okoz neked, ha azzal a barátoddal iszogatsz, akivel nem érzed jól magad, vagy ha megveszed azt a felsőt, amit végül sosem fogsz felvenni? Ha a pénzeddel aszerint gazdálkodsz, hogy mi az, ami örömet okoz és mi az, ami nem, az csökkenti fogja a stresszt, és nagyobb bátorsággal fogod olyan tárgyakra és élményekre költeni amid van, amelyeket igazán élvezel.

Tájékozódj

A pénzügyi stressz jó része abból ered, hogy tájékozatlannak érzed magad. Mik ezek az összegek a számláimon, hogyan fizethetem ki az adósságaimat, és mit engedhetek meg magamnak valójában? Ha egyszerűen csak utána olvasol, képzed magad, az sok aggodalomtól megszabadíthat, segíthet a pénzed gyarapításában, és rájöhetsz, hogy többet érdemelsz - akár fizetésben, akár figyelemben, költésben. Keress rá a neten pénzügyi ismereteket oktató programokra, kérdezz rá a HR-en, nem akarnak-e pénzügyi wellness tanfolyamot indítani, vegyél részt online tanfolyamokon, nézz meg olyan oldalakat, mint az Ellevest, amely a nők pénzkezelésének oktatásával és segítésével foglalkozik, vagy hallgass a témában podcastokat.

Fektess be önmagadba

A pénz költéséről beszéltünk, de a pénzt be is lehet fektetni. Ahogyan pénzt kötsz le, hogy idővel többet kapj vissza mint amennyit eredetileg betettél, úgy más dolgokba is befektethetsz némi pénzt: vegyél konditerem-bérletet, fizess be szabás-varrás tanfolyamra, vagy vásárolj bioélelmiszereket.

Egy másik pénzügyi wellness-tipp: Minél több pénzt fektetsz valamilyen tevékenységbe, annál valószínűbb, hogy azt meg fogod tartani. Döntsd el, milyen szokásokat szeretnél megtartani, majd fektesd bele a pénzed - és eléred a célod.

Kövesd nyomon a kiadásaidat

Ha eddig nem ellenőrizted rendszeresen a bankszámla-kivonatokat, a folyószámládat és minden más számládat vagy kártyádat, akkor ezt el kell kezdened. Tedd a heti rutinod részévé a pénzügyek ellenőrzését. Ülj be valahova egy nyugodt kávéra, és nézd át, mire kell költened a héten, hetente tűzz ki néhány pénzügyi célt, vagy vegyél egy nagy levegőt, és vasárnap esténként vizsgáld át a bankszámlakivonatokat. Ez nem csak a későbbi stresszt csökkentheti azzal, hogy minél hamarabb felismered, amikor összeomlóban van a havi költségvetésed, vagy észreveszed, hogy közel jársz a hitelkereted végéhez, de jobban tisztában leszel azzal is, hogy mire ment el a pénzed, és lesz egy olyan érzésed, hogy kézben tartod a pénzügyeidet.

A legfontosabb tanács: beszélgess a pénzről

Mi a legjobb módja annak, hogy elgáncsold saját magad, ha a pénzzel való egészséges bánásmódról van szó? Az, ha nem beszélsz a pénzről. Amikor először kezded átvenni az irányítást a saját pénzügyeid felett, kulcsfontosságú, hogy legyen egy olyan támogató közeged, ahol beszélhetsz erről az általában tabunak tartott témáról.

A rendszerváltás óta Magyarországon illetlenségnek számít, ha valaki rákérdez más fizetésére, ezért még a barátok között sem téma az ilyesmi. Sem az, hogy ki mennyit keres, sem az, hogy mekkora hitelt vett fel, talán még az sem, hogy mennyit fizet a gyerek ebédjéért az oviban.

Az, hogy ennyire teljes tudatlanságban tartjuk egymást, valójában nagyon rossz nekünk. Csak a munkáltatóinknak jó, akik nem kerülnek olyan helyzetbe, hogy számon kérhessük őket, ha ugyanazért a munkáért nekünk kevesebbet fizetnek,

vagy a bankoknak/biztosítóknak, akik tetszőlegesen variálnak a díjakkal, hitelekkel, mert a pénzügyileg tudatlan ügyfél kiszolgáltatott, és bármit el lehet neki adni, ha a banki/biztosítási alkalmazott elég rámenősen állít valamit.

Nagyon fontos lenne, hogy biztonságos családi- és baráti körben kezdjünk el őszintén beszélgetni a pénzről.

Akár költségvetési tippeket osztunk meg egymással, akár azt próbáljuk kitalálni, hogy méltó bért fizetnek-e nekünk, a pénzügyi jóléthez elengedhetetlen, hogy legyen egy támogató rendszer körülöttünk a pénzzel kapcsolatos témákhoz. Akikkel megbeszélhetjük a kétségeinket, és akik megosztják velünk a tapasztalataikat.

És nem, ez nem arról szól, hogy ha elárulom, mennyim van, majd kölcsönkér a másik és sosem adja vissza.

Ez csak arról szól, hogy tudd, mi merre mennyi. Hogy összehasonlíts, hogy tájékozottabb legyél. Hogy ne lehessen kihasználni a tudatlanságodat.

Automatizáld a megtakarításokat

Van egy olyan hasznos szabály, hogy ha pénzhez jutsz, először fizesd ki a múltbeli önmagadat (ez az adósság), majd a jövőbeli önmagadat (ez meg a megtakarítás). Utána jöhet a jelenlegi magad az igényeivel. Ha nehezen tudsz pénzt megtakarítani, vagy szeretnél elkezdeni spórolni azokra a nagyobb dolgokra, amelyek boldoggá tesznek, próbáld meg automatizálni a takarékosságot, hogy ne is kelljen gondolnod rá. Még ha 5000 forintról van is szó, állíts be automatikus befizetést a bankszámládon, vagy utalj át egy külön számlára minden fizetésből. Ez olyan, mintha rövid, könnyen elérhető célokat tűznél ki, így úgy érzed, hogy egyre közelebb kerülsz ahhoz, amit a legjobban szeretnél az életben, és azt is tudod, hogy mennyi pénzt költhetsz a mindennapi kiadásokra és vásárlásokra, hogy azért még mindig élvezhesd az életet.

A kulcs az, hogy megtakarítsd, amit tudsz, de ne feledd, hogy a megtakarítás lényege, hogy végül el tudd költeni.

És ha költesz, azokra a dolgokra költs, amiket valóban szeretsz vagy szeretnél.

Jó lehetőség az online bankolások esetében az apró gyűjtése. Egyes bankok megteszik neked azt a szívességet, hogy kártyás fizetéskor felkerekítik az összeget, és a különbséget elteszik neked egy külön zsebbe, ahol észrevétlenül és fájdalommentesen gyűlik a pénzed.

Költs pénzt, hogy boldogabb legyél

Még ha úgy gondolod is, hogy nincs felesleges pénzed amit elkölthetnél, lehet módod arra, hogy átrendezd a költségvetésedet, hogy jusson azokra a dolgokra, amelyek valóban boldoggá tesznek. Ha egy manikűr vagy jógaóra napokra feldob, vagy egy házhoz szállított vacsora időt és energiát spórol neked amit olvasással vagy sorozatnézéssel tölthetsz, próbáld megnézni, hol találsz rá pénzt, legalább néhány havonta egyszer. Ez lehet olyan egyszerű is, mint szendvicset csomagolni a munkahelyi büfé használata helyett, vagy egy olcsóbb kávézó választása a szuper multilánc helyett.

Azt mondják, hogy a pénz nem boldogít, de azért ezzel az állítással lehet vitatkozni. Ha jobban bánsz a pénzzel, egy teljesebb, kevésbé stresszes életet tudsz élni (függetlenül a jövedelmedtől). Ez pedig garantáltan boldoggá fog tenni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása