3300 év után kiderült Tutanhamon halálának valódi oka - a fáraónak elég durva élete lehetett
Van valami ironikus abban, hogy a világ egyik legismertebb múmiájának halálát nem a fáraók átka, nem a rivális udvari intrikusok, hanem talán egy szúnyog okozhatta. Legalábbis ez a legújabb tipp. Egy friss DNS-vizsgálat szerint Tutanhamon halálát visszatérő maláriafertőzések okozhatták – és ez még csak a kezdet.
A Kairói Egyetem Orvosi Kara és német kutatók még 2000-ben vettek mintát a fiatal fáraó mumifikált maradványaiból. Az eredményeket most, röpke 25 év után hozták nyilvánosságra (milyen nyugis meló lehet ez a kutatói élet), és úgy tűnik, hogy
„A tesztek szerint Tutanhamon maláriával fertőződött meg, ami a halálát okozhatta” – mondta Tim Batty, a Tutanhamon-kiállítás igazgatója.
A fiatal király, aki beleszületett egy genetikai csapdába
Tutanhamon nagyjából 18 évesen halt meg, és bár uralkodása csupán 9 évig tartott, halála körüli misztikum többet tett a PR-jáért, mint bármelyik hódítás. A DNS-vizsgálatokból az is kiderült, hogy a családfája egyre inkább egy spirálra emlékeztet, és nem fára: a nagyszülei Amenhotep és Tiye voltak, és mindketten meghaltak – meglepő fordulat – maláriában. Apja valószínűleg Ehnaton volt, az a fáraó, aki egyszemélyes spirituális forradalmat indított, majd hirtelen eltűnt a történelemből.
A fáraók belterjes vérvonalai miatt örökletes betegségek is fellelhetők Tutanhamon testében:
- Köhler-kór: a láb csontszöveteinek elhalása vérhiány miatt,
- Marfan-szindróma, gerincferdülés, Klinefelter-szindróma, sarlósejtes vérszegénység – és még pár olyan diagnózis, amivel ma is kihívás lenne élni, nemhogy 1300-ban Krisztus előtt.
Öt elmélet, hogyan halt meg Tutanhamon:
1. Malária
Ez most a hivatalos frontrunner. Visszatérő fertőzések, legyengült immunrendszer, halál. Ennyi. Minden más csak erre jött rá.
2. Gyilkosság
Robert Brier egyiptológus 1968-as röntgenfelvételei szerint a koponya hátsó részén lévő sérülés akár halálos ütés is lehetett volna. A három klasszikus gyanúsított:
- Ay, az utód és intrikus
- Horemheb, akit átugrottak a trónöröklésnél
- és Ankhensenamun, a testvér-feleség, aki levelet írt a hettitáknak, hogy sürgősen küldjenek férjet.
Csakhogy a 2005-ös és 2016-os vizsgálatok szerint a koponyasérülés valószínűleg mumifikációs mellékhatás volt.
3. Harci szekér-baleset
Több elmélet szerint a fiatal fáraó szekérbalesetet szenvedett, és többszörös sérülések okozták a halálát: törött láb, hiányzó bordák, eltűnt szív.
Csakhogy: a bordák még ott voltak 1922-ben, a szívet meg talán egyszerűen ellopták. (Igen, komolyan.)
4. Csonttörés
A bal láb súlyos törése röviddel a halála előtt keletkezett, és mivel nem volt antibiotikum, simán elfertőződhetett. Lehet, hogy ez „csak” rápakolt a többi egészségügyi katasztrófára.
5. Krónikus genetikai, neurológiai és egyéb horror
DNS alapján: epilepszia, Marfan, Klinefelter, Frohlich, sarlósejtes vérszegénység, scoliosis, necrosis, stb.
2012-es kutatások temporális lebeny epilepsziát feltételeznek, amitől a fáraó látomásokat tapasztalhatott – nem ritka az isteni sugallatokban bővelkedő ókori uralkodóknál.
Via Ladbible