FONTOS
A Rovatból

A fuldokló soha nem kiabál és kalimpál, az néma folyamat - így kerüld el a bajt idén a strandon

Hajlamosak vagyunk azt hinni, a baj csak mással történik meg. A pihenés fontos, ám eközben nem szabad elfelejteni a kockázatokat a jó úszó felnőtteknek és a bizonytalanul úszó gyerekek szüleinek sem.

Megosztom
Link másolása

A strandszezon a vidám fürdőzés mellett a megszaporodott vízi balesetek időszaka is, ezért bár csábító lehet a fék nélküli mókázás, észnél kell lenni. Szerencsére az önfeledtség és a tudatosság járhat kéz a kézben, nem ellentétei egymásnak, megelőzéssel elejét tudjuk venni a bajnak.

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) szerint tavaly augusztus 1-jéig, tehát nagyjából a fürdőző szezon feléig 93 esetben kellett beavatkozniuk, ezelatt összesen 204 személyt mentettek csak a Balatonból.

A korán és nagy robajjal érkező 2024-es nyár sem indult mentés nélkül. A VMSZ tájékoztatása szerint egy vízibicikliző család sodródott a parttól jogszabályilag megengedettnél távolabb négy kisgyermekkel. A felelőtlen felnőttek senkire nem adtak mentőmellényt, a pici, óvodáskorú gyerekekre sem. Rajtuk karúszó volt, ami nyílt vízen, úszásképtelen gyerek esetében semmire nem jó.

„Kollégáink elmagyarázták nekik, hogy ez nagyon veszélyes, amit a szülők szerencsére azonnal megértettek, és ki is bicikliztek a partra” - adta hírül a VMSZ a friss esetet.

Kamaszokat is menteni kellett, akik csak a szerencsének köszönhetik, hogy nem történt baj. Elsodródtak a parttól kajakjaikkal, az egyikbe pedig szivárogni kezdett a víz. Mobiltelefon nem volt náluk, egy közelben manőverező vitorlás figyelmességből kérdezett rá, hogy mi a helyzet. Így tudták riasztani hozzájuk a vízimentőket. Egy gumimatraccal elsodródott nőt is menteni kellett már júniusban a Balatonból.

Ezek az esetek nem arra valók, hogy bárki felett pálcát törjünk, sokkal inkább arra, hogy a megelőzésre és tudatosságra tanítsanak.

Sajnos minden évben visszatérő probléma, hogy az emberek túlbecsülik a képességeiket a vízen. Nem elég ugyanis jó úszónak lenni, és ha baj van, sem akkor fogjuk tudni kimenteni a szerettünket, amikor az segítségért kiált integetve.

A fuldokló ember ugyanis soha nem integet, és soha nem kiált segítségért, mert erre fizikailag képtelen.

Ha van kártékony hozadéka a vízimentős hollywoodi filmeknek, akkor az az, hogy sokan még ma is azt hiszik miattuk, hogy egy hajóbaleset vagy egy félresikerült velencei tavi vízibiciklizés után az emberek félreérthetetlen jelzéseket küldenek a külvilág felé fuldoklásukról. De ez nem így van. A fuldoklás mindig néma folyamat.

Ha a bajbajutott még a vízfelszínhez közel van, akkor üveges tekintettel próbálja oldalirányban vagy előrefelé tartani a kezeit, miközben szájjal a víz felszíne felé közelít, a fejét pedig hátra szorítja.

A mozdulatok ilyenkor reflexből jönnek, az ember nem kontrollálja magát, ezért biztosan nem tud integetni, vagy fel-felnyomni magát a víz felszínére.

Ha valaki egyszer elmerül, akkor már ez a fiziológiai mechanizmus lép életbe. Sajnos a legjobb úszó is elmerülhet, vagy felléphet nála egészségügyi probléma, ami miatt fuldokolni kezd – az pedig az ő esetében sem néz majd ki másképp. Magyarország vizei nem átlátszóak, és a gyakorlattal rendelkező vízimentők is nehezen találnak meg elmerült embert ilyen viszonyok közt, már csak ezért is jó elkerülni a bajt.

Mi vezethet fuldokláshoz?

Mondjuk vízi sportok közben egyetlen szerencsétlen mozdulat is eredményezheti azt, hogy valaki a vízbe fordul. A vízbe esett ember pillanatok alatt elmerül, és néha vissza tudja tartani a lélegzetét, így elkerülve, hogy azonnal víz kerüljön a légcsövébe. Ám gyakran a sokk hatására a reflexek miatt levegőt vesz a víz alatt, ami könnyen vezet katasztrófához.

A mentőmellény nem strandeszköz, szögezi le a VMSZ. Megfelelő módon kell viselni, és ők maguk mindenkinek ajánlják a viselését, aki nyílt vízre megy.

A mentőmellény nem ciki, hanem felelős döntés.

A vízbe ugrálás jó mókának tűnik, de egy rosszul mért vízmélység csonttöréshez vezethet, ha felhevült testtel hirtelen ugrik valaki hideg vízbe, akár reflexes légzésmegállás is bekövetkezhet, vagy szívritmuszavar, ami a vízbe került embert a fuldoklásig sodorhatja.

Azt például tudtad, hogy túltelített gyomorral, egy kiadós étkezés után sem jó hideg vízbe menni lazulni egy kicsit? Az emésztés folyamata és a hideg víz együttesen okozhat az arra hajlamosaknál szívritmuszavart.

Ne menj el valaki mellett azért, mert részeg! Kisgyerekek, ittas emberek vagy mozgásukban korlátozottak sekély vízben is megfulladhatnak, ezt ne feledd - és ezt senki nem érdemli.

Mit tehetsz azért, hogy elkerüld a vízi baleseteket:

Sose becsüld túl magad! Vízi balesetek esetén rengetegszer az a kiindulópont, hogy a fürdőzők nem mérik fel a kockázatokat, és azt hiszik, őket valamilyen oknál fogva nem ragadhatja el a víz.

1. Figyeld az időjárás jelentést megbízható oldalakon!

Figyeld napjában akár többször is az időjárás jelentést - megbízható meteorológiai oldalon, figyeld az UV sugárzásról szóló jelentéseket, a víz hőmérsékletét és a szélerősség változásait is. Ha vihar-előrejelzést kapsz, bármilyen vonzóak is a hűs habok, ne menj a vízbe.

Van egy nagyon izgalmas viharjelző kvíz is, amiből kiderülhet, mennyire ismered az ilyenkor szükséges óvintézkedéseket.

2. Töltsd le a segélykérő appot!

Létezik egy BalatonHelp applikáció, amivel ma a leggyorsabb a segítségkérés, ha bajbajutott embert látunk, vagy minket ért veszély a vízen.

„Amennyiben a BalatonHelppel riasztanak minket, szolgálatvezetőnk látja a segítséget kérő GPS koordinátáit a monitoron és a telefonszámot is, amiről érkezett a segélykérés, így azonnal hívja is a segítségkérőt. Műszaki mentést is a leghasznosabb BalatonHelpen keresztül kérni” - fogalmaz a VMSZ.

3. Legyen nálad mentőmellény!

A már említett mentőmellény legyen olyan alapfelszereltséged, akár egy tubus naptej. A karúszó nem elég! A Balaton körül egyébként idén már nyolc mentőmellény állvány áll, amelyből különböző méretű gyerekmellényeket vehetnek el az emberek, amíg a strandon tartózkodnak. Állványonként 12 darabról van szó.

A Siófoki Nagystrandon, Balatonalmádiban a Wesselényi Strandon, Balatonkenesén a Bezerédj Strandon, Alsóörsön a Községi Strandon, Balatonlellén a Napfény Strandon és a BAHART kikötőjében, Keszthelyen a Városi Strandon, valamint Gyenesdiáson a Diási Játékstrandon érhetők el.

4. Gyereket soha ne engedj egyedül a vízbe!

Fáradtan ne matracozz vagy SUP-ozz akkor sem, ha biztos úszó vagy, mert ha bealszol és úgy fordulsz a vízbe, könnyen kész a tragédia.

Mit tegyünk, ha fuldoklót látunk?

Azonnal riasszuk a Vízimentőket akár a 112-es segélyhívón is. A fuldokló kimentését tapasztalt szakértőre kell bízni, mert

a fuldokló önkéntelenül csapkod és ahogy szeretné magát a felszínen tartani, mindenben és mindenkiben megkapaszkodik, ezzel akaratlanul is maga alá nyomja a mentésére sietőt is.

Ha nem megfelelően alkalmazzák rajta a speciális mentési fogásokat, akkor a mentő is bajba kerül. Ha valaki sziklaszilárdan biztos a mentési tapasztalatában, és a fuldokló után megy, óvatosan közelítse meg őt emiatt.

Ha a bajbajutott már szárazföldön van, szükség esetén alkalmazzuk az újraélesztést. Akár eszméleténél van, akár nem, ki kell hívni hozzá a mentőket, mert a fuldoklás vagy más egészségügyi panasz is járhat később jelentkező tünetekkel.

Ha nem ismered a vízi baleset utáni elsősegély nyújtás szabályai, vagy hirtelen leblokkolsz, akkor is akadhat segítség: a Balaton körül 85 helyen van mentőöv tábla. Ezeken lépésről lépésre leírják, mikor mit kell tenned.

A legjobb mégis az lenne, ha kellő körültekintéssel baleset nélkül élveznéd ezt az idei forró, de nagyon szép nyarat.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása