FONTOS
A Rovatból

Autisták nélkül nem így nézne ki a világ – és ezt jó lenne végre megbecsülni

Az autizmus nem valami, amit ki kellene javítani. Nem kóros állapot, hanem egy másik működési mód. És nélküle valószínűleg még mindig barlangrajzokat kapargatnánk.

Megosztom
Link másolása

Április 2. az autizmus világnapja, amit az ENSZ 2007 óta tart nyilván. Sokan ilyenkor kék szívecskéket raknak ki Facebookra vagy megnéznek egy filmet (például az Esőembert) egy „különös” zseniről, de ennél sokkal többről van szó: az autizmus nem valami egzotikus érdekesség, hanem az emberiség egyik legősibb és legnagyobb neurodiverzitása. És nélküle valószínűleg még mindig barlangrajzokat kapargatnánk.

A genetika nem hazudik

Ma már tudjuk, hogy az autizmus spektrumzavarnak (ASD) 81%-ban genetikai alapjai vannak – ezt egy nagy nemzetközi kutatás is megerősítette.

Azaz nem „nevelési hiba”, nem „rossz szülői minta” okozza, hanem az agy másféle huzalozottsága.

Ezen kívül környezeti tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásban, de kisebb súllyal.

Az autizmus családon belül halmozódhat: ha egy testvér érintett, a másiknál is jóval nagyobb az esélye. Egypetéjű ikreknél az egyezés akár 90% is lehet, testvéreknél 10–20%.

És igen: a legtöbb „fiús családban” valaki biztosan „különös”, „szétszórt”, „zseniális”, „magának való”

– ezek gyakran spektrumhoz köthető viselkedések.

A fiúkat jobban „látják”, a lányokat gyakran félreértelmezik

Az autizmus négyszer gyakoribb fiúknál, vagy legalábbis gyakrabban diagnosztizálják náluk. Ennek egyik oka lehet a „női védelmi hatás”: a lányoknál biológiailag több a kompenzáló mechanizmus, vagy

egyszerűen csak másképp „működnek”, és gyakran szorongásnak, depressziónak vagy viselkedészavarnak álcázódik a spektrum.

Sok esetben csak akkor válik láthatóvá a családi háttér, amikor egy gyereket diagnosztizálnak – és vele együtt hirtelen értelmet nyer a szülő viselkedése is. „Apám sosem beszélt az érzéseiről.” „Anyám egész életében rutinnal próbálta túlélni a szociális helyzeteket.” Ilyenkor derül ki: ez nem új, csak most értjük meg először.

Ez nem betegség – hanem lehetőség

Az autizmus nem valami, amit ki kellene javítani. Nem kóros állapot, hanem egy másik működési mód. Olyan idegrendszeri eltérés, amely bizonyos dolgokban kihívást jelent (pl. kommunikáció, szociális interakció), de másokban óriási előnyt. Például:

- részletgazdag észlelés

- extrém fókusz

- ismétlés iránti érdeklődés

- mély logikai gondolkodás

Mi lenne a világgal autisták nélkül?

A történelem, a tudomány és a technológia tele van olyan emberekkel, akiket ma jó eséllyel az autizmus spektrumán diagnosztizálnának. Néhány név:

- Albert EinsteinA relativitáselmélet atyja, akiről feltételezik, hogy Asperger-szindrómával élt. Gyermekkorában nehezen illeszkedett be, és kilencéves koráig nem beszélt folyékonyan, ami szüleit aggasztotta. Felnőttként is kerülte a társasági életet, és inkább tudományos témákról folytatott eszmecseréket.

- Isaac Newton – A klasszikus mechanika megalapítója, aki ifjúkorában kimaradt az iskolából. Az autizmussal élők gyakran nehezen fogadják el a logikátlannak tűnő szabályokat, ami konfliktusokhoz vezethet az oktatási intézményekben. Newton rendkívüli fókusza és elmélyült gondolkodása hozzájárult a tudományos forradalomhoz.

- Charles Darwin – az evolúcióelmélet atyja, számos életrajzíró és kutató szerint mutatott olyan tulajdonságokat, amelyek alapján az autizmus spektrumára helyezhető. Rendszeres, szinte merev napi rutinja, társasági szorongása, túlérzékenysége, az emberi kontaktusok kerülése és az aprólékos megfigyelési képessége mind olyan jellemzők, amelyeket ma gyakran az autizmushoz társítanak.

- Paul Diraca kvantummechanika egyik úttörője és a Dirac-egyenlet megalkotója, visszahúzódó és szűkszavú természetéről volt ismert, ami az autizmus spektrumzavarra utalhat.

- Marie Curiea kétszeres Nobel-díjas tudós, aki a radioaktivitás kutatásában ért el áttörő eredményeket, szintén mutatott olyan tulajdonságokat, mint a mély fókusz és a társasági visszahúzódás, amelyek az autizmus spektrumára jellemzőek lehetnek.

- Temple Grandin – ma is élő állatviselkedés-kutató, aki forradalmasította az állattartást és az autizmus megértését.

- Henry Cavendish, a hidrogén felfedezője és a Cavendish-kísérlet végrehajtója, rendkívül zárkózott életet élt, kerülte a társas érintkezést, ami szintén az autizmus jele lehet.

- Satoshi Tajiri – a Pokémon-univerzum alkotója, aki gyermekként szenvedélyesen gyűjtötte a rovarokat, ami az autizmus spektrumzavarra utaló viselkedés. Ebből a hobbijából merítve hozta létre a Pokémon világát, amely világszerte hatalmas népszerűségre tett szert.

1–2%, ami mindent megváltoztathat

A legfrissebb adatok szerint az emberiség 1–2%-a autista. Az Egyesült Államokban minden 36. gyerek érintett.  A kék szín az autizmus tudatosításának nemzetközi jelképe. A világnapot 2007-ben jelölte ki az ENSZ, Magyarországon becslések szerint 160 ezer ember él spektrumzavarral – vagyis majdnem minden 15. család érintett - írja közleményben az Együtt az Autistákért Alapítvány.

A szervezet nemcsak kampányol, hanem működteti az ország első Autista Mintaházát is, ahol már több mint 1500 gyermek kapott terápiás segítséget – többek között olyan módszerekkel, mint a Snoezelen multiszenzoros terápia.

 Kékbe borul a város, pizzaízű burgerrel támogatják az autistákat – de nem (csak) ez a lényeg

Április 2. az autizmus világnapja, és idén is mindenki, akinek egy kicsit is számít, kékbe öltözik. Szó szerint is: a Lánchíd, a MOL Campus, a Budapesti Állatkert és még egy sor ikonikus hely kap esti kék kivilágítást. De nem csak a LED-ek kapcsolnak: a #éniskékvagyok kampány arra buzdít, hogy viselj kék ruhadarabot, posztolj, beszélj róla – vagy akár egyél egy kékszínű hamburgert.

A kezdeményezést az Együtt az Autistákért Alapítvány viszi ötödik éve, és már nemcsak hírességek, hanem cégek, közlekedési szolgáltatók, sőt még burgeresek is beálltak a sorba.

Kék burger, kék táska, kék fagyi

- A Bamba Marha megint előállt a kék buciban tálalt pizzaízű burgerrel, amely után 500 Ft az alapítványhoz kerül.

- A Gelarto Rosa szív alakú pálcikás fagyija egész áprilisban elérhető, minden darabbal támogatást juttatva az alapítványnak.

- A NINI márka limitált kiadású kék táskával és vászontáskával szállt be, a bevételből az AUTTALENT tehetséggondozó programot segítik.

- A Light Art Museum április 2-án minden jegyeladás után 300 Ft-ot ad az ügyre.

- A MOL Bubi 100 autista embernek ad ingyenes havi bérletet, hogy ezzel is segítse a könnyebb, önállóbb közlekedést a városban.

Együtt kéne fejlődnünk, nem elvárni, hogy ők alkalmazkodjanak

Autistának lenni nem hiba, hanem egy másik oldalról történő belépés ebbe a világba. És a világ működéséhez nagyon is szükség van rájuk: a figyelmükre, a logikájukra, az érzékenységükre, az eredetiségükre. Arra, hogy megkérdőjelezzék azt, amit „mindenki így szokott csinálni”. Mert a világ soha nem a szabálykövetőktől lett jobb hely.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása