FONTOS
A Rovatból

Kiszervezett terhesség - sztárok béranyái és a vásárolt gyerekek

Amikor Paris Hilton bejelentette, hogy Carter Reum-mal mindkét gyereküket béranya segítségével vállalták, egy hosszú listára iratkoztak fel, amin hírességek, és milliárdosok szerepelnek.

Megosztom
Link másolása

Számos sztár választotta már ezt a szolgáltatást, hogy családjukat bővítsék - ideértve Nick Jonast és Priyanka Choprát, Khloe Kardashiant és Tristant Thompsont, vagy Elon Muskot és Grimest is. A terhesség és a szülés egy nő életének kétségkívül legmeghatározóbb élménye. Akár boldogan emlékszik vissza rá, akár megfogadja, hogy ilyet soha többet, mindenre hatással van, ami az után történik vele.

Nem csak a teste változik meg a 9 hónap során, de mentálisan is egy komoly utazás kezdődik, ami nem ér véget a szüléssel.

Minderre szükség is van ahhoz, hogy a kisbabához olyan mélyen tudjon kötődni, amilyen mély kötődés az életben nincs még egy. Mondhatnánk, így csak egy anya tud kötődni a gyerekéhez. Egy egészséges lelkű anya, persze. A többitől most nyugodtan eltekinthetünk.

Akik béranya segítségét veszik igénybe a saját gyerekük kihordásához, nem mindig azért teszik ezt, mert hosszú évek küzdelme után kiderült, hogy sehogy máshogy nem születhet gyerekük. Sokszor azért választják ezt a megoldást, hogy megkíméljék magukat a terhességgel együtt járó megpróbáltatásoktól.

Évtizedeken át a császármetszés volt a hírességek menekülőútja a szülések elől,

egészen addig, míg annyira elterjedtté nem vált, hogy már kampányokat kellett indítani a természetes szülés népszerűsítése érdekében, mert szinte hihetetlennek tűnt, hogy száz éven belül a nők egyre nagyobb százaléka hirtelen alkalmatlanná vált a hüvelyi szülésre.

Csakhogy aki megengedheti magának, az ma már nem elégszik meg a császározás nyújtotta kímélettel (később ugyanis lényegesen kevesebb kismedencés probléma lép fel, mint a hüvelyi úton szült nők esetében), az egész szülés-témát kiszervezi, és csak a végtermékre megy rá. A 9 hónap alatt pedig tovább éli gondtalan életét.

Aztán, ha egyszer csak a kezükbe adják a kisbabát, legyen az akár a saját petesejtjükből, vagy donortól született, mégiscsak úgy fognak hozzáállni (sokszor nem is tudatosan), mint egy kedves nagynéni.

És igen, a nagynénik is nagyon szeretik a kis unokaöccsöket és hugikat, de valahogy azok a kötelékek nem eltéphetetlenek. Hogy ez mit jelent majd a későbbiekben, arról már mi is írtunk és nyilván meg is fogjuk látni néhány év vagy évtized múlva, amikor ezek a gyerekek felnőnek és mesélni kezdenek.

Egy gyerek születése, ha béranyát vesznek igénybe hozzá, több százezer dollárba kerülhet (akár 75 millió Ft-ól is beszélhetünk), ez az átlagemberek díjszabása. A hírességeknek még sokkal többet kell kifizetniük azért, hogy a folyamat titokban tudjon lezajlani. Különleges megállapodásokat kötnek a béranyákkal, senkinek nem áll ugyanis érdekében, hogy már a terhesség alatt zaklassák az újságírók a sztori kedvéért a mamát, vagy épp az vlogolja végig Parsi Hilton lányával a hasában a terhességet.

A hírességek tehát nem sajnálják a pénzt, hogy elrejtsék az ilyen szerződések részleteit, kőkemény titoktartási megállapodásokat kötnek, amelyek kötelezik a résztvevőket a hallgatásra. Ugyanakkor a sztárok és milliomosok csemetéinek kihordása mindenképpen egy csomó előnnyel jár a szegényebb kuncsaftok babáival szemben - a béranyákat gyakran pompás ajándékokkal és luxus ellátással kényeztetik a sztárok, néhányan még saját szakáccsal, táplálkozási szakértőkkel és személyi edzőkkel is ellátják őket.

Ugyanakkor van a dolognak egy másik oldala is.

Azok a hírességek, akik felvállalták, hogy béranya segítségével bővítik családjukat, hozzájárulnak ahhoz, hogy az egész téma normalizálódjon és inspirálják a nőket arra, hogy maguk is hajlandóak legyenek a testüket bérbe adni.

Kutatások azt mutatják, hogy a megkérdezettek fele TV-műsorban vagy egy híresség történetén keresztül találkozott először a béranyaság intézményével. Például pont Paris Hilton esetében.

Nem tagadható el az a része sem a dolognak, hogy meddő párok számára is elfogadhatóvá teszik ezt az alternatívát.

A 2017-ben, amikor az interneten kezdett terjedt a hír, hogy Kim Kardashian és Kanye West egy béranya segítségével vállaltak újabb gyereket, a TMZ beszámolt róla, hogy az egykori házaspár 45 000 dollárt (16 millió Ft) fizetett a lánynak, aki kihordta a gyereküket.

Bár egyesek úgy gondolják, hogy ez alacsony összeg, Stephanie Caballero, a kaliforniai Surrogacy Law Center alapítója, elmondta a The Cut-nak akkoriban, hogy a 45 000 dollár megszokott összeg volt egy tapasztalt béranya számára - és

ragaszkodott ahhoz, hogy egy híresség gyerekét kihordó nőnek nem szabad többet fizetni, mint az átlagemberek béranyáinak.

„Nem kapsz többet egy híresség gyermekének a kihordásáért - mondta. - Általában az első alkalommal történő terhességért kb. 30 000 és 35 000 dollár között fizetnek.”

A béranyáknak fizetendő összeg már jóval azelőtt belekerül a szerződésbe, mielőtt kiderülne, hogy a szülőanya kinek a gyerekét fogja világra hozni. Azzal védekeznek az ügynökségek, hogy

ha jobban jövedelmezne egy milliárdos gyerekét kihordani, az olyan embereket vonzana be a történetbe, akik később problémát jelenthetnek.

A sztárok azt akarják, hogy az ő gyereküket olyan nők hordják ki, akik szívjóságból szeretnének segíteni egy-egy meddő páron. Az nem zavarja őket, hogy ha egy ilyen nőt bérelnek ki (és nem azért, mert nem tudnának maguk is szülni, hanem mert nem akarnak az egésszel bajlódni), akkor ők vágják át valamilyen szinten a jelentkezőt.

„Olyan nőt akarnak, aki azért jelentkezik, mert úgy gondolja, hogy zavartalan terhességei vannak, segíteni akar valakinek, és adni szeretne egy meddő párnak egy babát”

- mondta még Stephanie Caballero.

Egy béranyasággal foglalkozó weboldal azt állította, hogy a összegek minden béranya számára azonosak, függetlenül attól, hogy kik lesznek a szülők, és hogy a kárpótlás a béranya tapasztalataitól függ. Mintha a terhesség kifutására befolyással lenne, hogy második vagy ötödik alkalommal terhes-e egy nő.

És ugyan a munka érdemi részét elvégző, a saját testét bérbe adó, a szülést elszenvedő asszonyok nem kapnak több pénzt akkor sem, ha Elon Musk gyerekét hordják, Stephanie elárulta, hogy a béranyaságot használó hírességeknek lényegesen többet kell fizetniük az ügynökségeknek a különleges figyelem miatt, amelyet kapnak.

Az ügynökségek ugyanis extra intézkedéseket tesznek azért, hogy biztosítsák a hírességek inkognitóját, ennek pedig megvan az ára.

Az US News szerint a béranyaság átlagos költsége az átlagember számára 100 000 és 200 000 dollár között változik, számos tényezőtől függően. Ebbe beletartozik a szükség esetén végzett pete- vagy hímivarsejt donorság ára, az embrió létrehozása, az ügynökségi díj, biztosítás, valamint a kismama díja.

A béranya segítségével történő terhesség átlagos költségei, bontásban:

petesejt donáció: 20 000 - 30 000 dollár (6.5-10.5 millió Ft)

Embrió megtermékenyítés és beültetés: 20 000 - 30 000 dollár (6.5-10.5 millió Ft)

Ügynökségi díj: 20 000 - 50 000 dollár (6.5-17.5 millió Ft)

Ügyvédi költség: 7 000 - 15 000 dollár (2.5-5.3 millió Ft)

Béranya kompenzációja: 30 000 - 60 000 dollár (10.5-21.5 millió Ft)

Biztosítás: 12 000 - 30 000 dollár (4.2-10.5 millió Ft)

Átlagos összeg: 100 000 - 200 000 dollár (35.2-70.5 millió Ft)

(Forrás: US News)

Ezenkívül a legtöbb ügynökség nem biztosít jogi szolgáltatásokat, tehát a szülőknek lehetőségük van saját ügyvédet bérelni a terhességet és az örökbefogadást érintő szükséges dokumentumok elkészítéséhez, amint a baba megszületik. A szülőknek továbbá fedezniük kell a terhesség során felmerülő bármilyen komplikáció költségét is.

A TMZ szerint Kim és Kanye összesen 113 850 dollárt fizettek, amikor 2018-ban megszületett a lányuk, Chicago, egy béranya segítségével.

A legtöbb szülő azt akarja, hogy az ő gyerekének béranyja a lehető legnagyobb kényelemben töltse a terhesség napjait, persze a születendő gyerek érdekében.

A sztárok ezért számos VIP csomagot biztosítanak a terhes anyáknak, például saját szakácsot, személyi edzőt, sőt, még wellness napokat is.

Ha Kim gyerekének szülőanyja terhességi masszázst akart, megkapta. Valószínűleg volt táplálkozási szakértője, és organikus élelmiszereket evett. Csak nehogy nagyon hozzászokjon mindehhez. A szolgáltatások csak a terhesség idejére állnak a rendelkezésére.

Vannak sztárok, akik arra kérik a kismamáikat, hogy költözzenek közelebb, és fizetik ennek minden költségét.

„Néhány sztár vagy más híresség azt akarja, hogy a béranya egy adott kórházban szüljön. Mondjuk, a béranya Texasban él. Így azt mondják: 'Figyelj, ha hajlandó vagy az utolsó hat-hét hétben ideköltözni, kifizetjük az utazásodat, a szállásodat, ha akarod, elhozhatod a családodat, azt is fizetjük, és még egy bónuszt is adunk a kényelmetlenségért cserébe” - meséli az ügynökség vezetője.

Az sem szokatlan, hogy a hírességek a béranyáiknak ajándékokat adnak, vagy a szülés után valami különlegeset tesznek értük, hogy így is kifejezzék hálájukat.

A Page Six arról írt, hogy a sztárok és milliomosok egész szélsőséges intézkedéseket is tesznek annak érdekében, hogy a kilétük titokban maradhasson még a saját béranyáik előtt is - legalábbis az első időszakban. Így akarják biztosítani, hogy a béranyának le legyen semmiféle más célja, és „ne éljen vissza” azokkal az előnyökkel, amelyeket nyújtani tudnak neki.

Milyen furcsa, fordított gondolkozásmód ez. Milyen megalázó, tárgyiasító szemléletmód.

„A kommunikáció lassan indul el az elején, amíg nincs megerősítve a terhesség” - mondta Jane Groenendaal, a New Beginnings Surrogacy Services béranyaságért felelős igazgatója.

Amint a terhesség már biztos, a béranyát arra kérik, hogy írjon alá titoktartási megállapodást - egy szerződést, amely szerint nem mondhatnak el senkinek semmit, ami a tudomásukra jut a terhességük alatt - míg másoknak plusz pénzt kínálnak a titoktartás biztosítása érdekében.

Jane hozzátette a Page Six-nek, hogy

amikor a béranyák megfogannak, többé nem posztolhatnak a közösségi médiában a leendő szülők engedélye nélkül.

Nem fotózkodhatnak, nem tehetnek fel magukról fényképeket a leendő szülő külön engedélye nélkül. De legyünk őszinték, mi érdeke lenne a leendő szülőnek engedélyezni a posztokat? Az adatvédelmi megállapodások nagyon szigorúak.

Kim és Kanye annyira megszerette a béranyaság intézményét, hogy két gyereket is vettek így, a két természetes úton született után érkezett Chicago 2018-ban és Psalm 2019-ben.

Kim az első két szülésénél a méhlepénnyel bajlódott, komoly vérveszteséget szenvedett a szülések során.

Nagyon hálásak vagyunk a béranyánknak, aki valóra váltotta álmainkat, a legnagyobb ajándékkal, amit valaki adhat, és csodálatos orvosainknak és ápolóinknak a különleges gondoskodásért” - mondta egy közleményben Chicago születése után.

De Kimen és Parison kívül rengeteg híresség van még, akik béranyát vettek igénybe. Néhány közülük:

Paris Hilton and Carter Reum

Nick Jonas and Priyanka Chopra

Naomi Campbell

Sarah Jessica Parker and Matthew Broderick

Kim Kardashian and Kanye West

Khloe Kardashian and Tristan Thompson

Alec and Hilaria Baldwin

Nicole Kidman and Keith Urban

Lucy Liu

Amber Heard

Tyra Banks

Jesse Tyler Ferguson and Justin Mikita

Elon Musk and Grimes

Cameron Diaz and Benji Madden

Elizabeth Banks and Max Handelman

Jimmy Fallon and Nancy Juvonen

Ellen Pompeo and Chris Ivery

Dennis and Kimberly Quaid

Michael Jackson

Robert De Niro and Grace Hightower

Cristiano Ronaldo and Georgina Rodríguez

Sajnos azonban, ahogy egyre több a nélkülöző nő, aki ezekért a pénzekért bérbe adja a méhét, úgy egyre emelkedik azok száma is, akik kizárólag kényelmi szempontok alapján döntenek a béranya igénybevétele mellett.

A gyerekeket születésük után azonnal elválasztják szülő anyjuktól, nem kapják meg tőle az anyatejet, a táplálásuk már a kezdetektől mesterségessé válik.

Később számos dadát is foglalkoztatnak új gyerekeik mellett az újdonsült szülők, az is csak azt erősíti, hogy legtöbbjük az így beszerzett utódot csak izgalmas kiegészítőnek tekinti, és nem foglalkozik sem a kisbaba valódi szükségelteivel, sem a szülő anyával a jogi aktus teljesülése után.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása