Szuperbetegségekre kell számítani az idei szúnyoginvázióban - és most sokkal hosszabb lesz a szezon!
A korábbi évekhez képest hosszabb ideig keserítik meg a nyáresti beszélgetéseket a szúnyogok a Pécsi Tudományegyetem tájékoztatása szerint.
A Virológiai Nemzeti Laboratórium betegségvektorokkal foglalkozó kutatócsoportja másfél évtizede követi nyomon a magyarországi csípőszúnyogok helyzetét, terjedését és az általuk hordozott betegségeket. Adataik alapján mondják, hogy nemcsak tavasszal és nyáron jelentenek veszélyt ezek az állatok, hanem
Ez főleg az invazív fajokra jellemző, mint a japán bozótszúnyog, a koreai szúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog. Ezek kicsit nagyobbak is fajtársaiknál, a tigrisszúnyog és több bozótszúnyog faj pedig jellegzetes csíkozásúak. A szakemberek számára jelentős ez a különbség, laikusként alig megkülönböztethetőek, bár a japán bozótszúnyog egy testes, akár 6 cm-es rovar.
Hogy miért van ennyi szúnyog, és miért élvezhetjük ilyen hosszan a társaságukat? Elsősorban az enyhe időjárás miatt kell idén nagyobb invesztíciót fektetni a szúnyogriasztókba, a sokaságért pedig más úton is felelősek vagyunk.
A kertekben használt esővízgyűjtők és gumiabrancsok, az üvegházak, az áruházi dísznövényosztályok temperált környezete a szakértők szerint a legjobb szúnyogkeltetők.
Ettől az esővíz belefolyik, ám az esetlegesen megtelepedett szúnyoglárvák nem tudnak kijutni onnan. Ez egy költséghatékony inváziócsökkentő módszer.
A PTE szakértői figyelmeztetnek arra, hogy a következő években az időintervallum és az invázió intenzitása még az ideinél is nagyobb lesz.
ráadásul komoly ökológiai veszteséggel is jár, melynek felméréséhez a kutatók a lakosság segítségét kérik a Rovar Piknik elnevezésű programban való részvétellel” - jelzik a kutatók, utalva arra, hogy az országos szúnyoggyérítés nemhogy nem elég hatékony, még természetkárosító is. Ezért más utakat kellene keresni, hogy a szúnyog legyen kevesebb, ne más rovarok.