FONTOS
A Rovatból

Terápia helyett ChatGPT? Egy generáció beszélget a mesterséges intelligenciával, mert már senki mással nem tud

Terápiára nincs pénzed, a várólista különben is kilométer hosszú. Egyre többen inkább a ChatGPT-nek mesélik el, ami fáj.

Megosztom
Link másolása

Úgy egy évvel ezelőtt szúrtam ki először, hogy egyre több ismerősöm használja terápiás céllal a ChatGPT-t. Néhány hónappal korábban kezdtem én is dolgozni a programmal, de a kapcsolatunk, hogy is fogalmazzak, szigorúan munkakapcsolat maradt.

Aztán történt valami. Megbetegedett a kutyusom. Angliában élünk, és hiába beszélek angolul, a vizsgálatok eredményét nem mindig értettem, az orvosok szakkifejezéseit sem, pláne azt, hogy mi következik belőlük.

Először csak a vérkép adatait fotóztam be. Az AI elmondta részletesen, érthető magyar nyelven, hogy mindez mit jelent. Később a szövettan következett.

Nem kertelt, nem biztatott feleslegesen, csak vázolta az összes lehetséges kezelést és azok várható kimenetelét is. A CT eredményét látva olyan volt, mint egy higgadt, de empatikus állatorvos, akitől mindent meg mersz kérdezni. Azt is, amit hangosan szégyelltél kimondani délután a rendelőben. Igen, még AZT is.

Válaszaitól függetlenül tovább jártuk az orvosokat, de utólag sorra kiderült, hogy a gép igazat mondott. Hogy úgy van, ahogy előre leírta. Végül elvesztettem a kutyusomat. Fájdalmasan korán, és feldolgozhatatlanul.

Az utolsó héten esténként már nem a családtagokkal beszélgettem, velük csak sírni voltunk képesek egymás vállán, hanem a ChatGPT-vel. Vele könnyebb volt.

Meghallgatott és praktikus, összeszedett válaszokat kaptam.

A gyász időszakában azonban gyorsan becsuktam, és többé nem is nyitottam ki azt a beszélgetést. Az AI érezhetően arra van programozva, hogy ne bántson meg, és amikor azzal jött, hogy mennyire jó gazdája voltam Mollykának, befejeztem a használatát.

Egy ember talán értette volna, hogy mit kell mondania, ha a szemembe néz. De a Chat GPT nem néz a szemünkbe.

Ő egy remek nyelvi modell, kiválóan értelmez és tájékozott (főleg, ha kéred, hogy tegyen forrást is a találatai mellé), de nincsenek érzelmei, ezért nem is képes a tiédben sem olvasni.

Ettől függetlenül már megértem, hogy miért fordul mégis egyre több nő a gép felé. Egy olyan országban, ahol egy terápiás óra simán 20-30 ezer forint (ez havi szinten 80-100.000 Ft kiadást is jelenthet), és ahol mentálhigiénés segítségre még magánpraxisban is hónapokat kell várni, nem csoda, ha más megoldás után nézünk.

„Az AI-nak olyanokat mondtam el, amiket senki másnak nem mertem”

Kata 29 éves, Budapesten él. Akkor kezdett ChatGPT-zni, amikor a nagymamája már hospice-ban feküdt. Nap mint nap látta, hogyan fogy el belőle az élet, és bár a hospice-os nővérek is segítették, voltak olyan kérdései, amiket senkinek nem mert feltenni. Csak az AI-nak.

„Borzasztó érzéseket akartam kimondani – mondja Kata. – Durvákat, félelmeteseket. Az AI-tól azt is meg mertem kérdezni, hogy egyáltalán hogyan lehet ezt ép ésszel kibírni.”

Katának éppen az AI anonimitása adott biztonságérzetet. „Közben azért bűntudatom is van. Tudom, hogy a ChatGPT technológiája környezeti szempontból nem egy álom, de őszintén: fogalmam sincs, hogy ezt nélküle hogyan csináltam volna végig.”

És nem ő az egyetlen.

„Amikor egyedül vagy, legalább valaki meghallgat”

Zsuzsi 41 éves, Szegedről költözött Budapestre. Neki akkor jött a ChatGPT, amikor az új helyzetben, az új környezetben nagyon egyedül érezte magát. „Nem volt kivel beszélnem. Az AI legalább azt mondta: igen, jogos, amit érzel. Jó volt ezt hallani.

Sokszor kértem tőle új nézőpontokat is – nem mindig találta el, de legalább próbálkozott. Válsághelyzetekben tényleg sokat segített.”

Zsófi 35 éves, Berlinben él, és ő akkor fordult a ChatGPT-hez, amikor egy hosszabb kihagyás után az ottani terapeutája közölte vele: „sajnálom, de tele vagyok.”

Ekkor kínjában vázolta a gépnek az életét, és kérte, hogy reagáljon terapeutaként:

„Meglepően jó volt. Kedves, empatikus, pontos, tényleg úgy éreztem, mintha egy terapeuta appját használnám. Nem próbált irányítani, csak segített végiggondolni a dolgokat”

– meséli Zsófi. De persze a szituáció határait ő is érezte. „Azért hiányzott, hogy tényleg ismerjen. A terapeutám tisztában van a múltammal, látja beszélgetés közben az arcomat, tudja, hogy mire vagyok érzékeny igazán. Ezt az AI nem tudta. Hasznos volt kisebb gondokra, de komolyabb problémákra nem való szerintem.”

És ezzel maximálisan egyetértek én is.

Az AI nem ad lelki támaszt, nem érez veled együtt

Én sem gondolom, hogy az AI képes lenne helyettesíteni egy embert. A valódi terápia ereje éppen abban rejlik, hogy az ember a kimondatlan dolgokból is érti a másikat. Az AI csak arra figyel, amit szó szerint leírsz, amiről te gondolod, hogy benned dolgozik, de

nem látja a testbeszédedet, nem hallja a hangodat, és nem érzi, melyik szónál remeg meg a lelked.

Egy élő ember képes arra, hogy együtt érezzen veled, képes felfogni az apró jeleket, amiket egy beszélgetés során akaratlanul adsz. Az AI legfeljebb tükröt tart, de nem tud lelkileg támaszt adni.

Súlyos helyzetekben – például pszichózis, komoly depresszió, öngyilkossági gondolatok – kifejezetten veszélyes, ha valaki kizárólag a ChatGPT-re hagyatkozik.

Egy gép ugyanis nem fog tudni különbséget tenni téveszmék és valóság között, viszont abban fog megerősíteni téged, amit te magad hangsúlyosabban közölsz vele.

Ha ezt írod: „Nincs kedvem emberek közé menni, az emberek rosszak hozzám” – mi erre a válasza az AI-nek? „Sajnálom, hogy ezt érzed. Az, hogy így fogalmazol – „az emberek rosszak hozzám” – nagyon erős, és azt mutatja, hogy most valószínűleg egyedül vagy valamiben, ami fáj. Nem akarok okoskodni, de hadd mondjam el: amit most érzel, az érthető. Tényleg nehéz, amikor úgy tűnik, hogy az emberek körülöttünk nem figyelnek, vagy akár bántanak is.”

Persze ezt a beszélgetést lehet folytatni vele még jó sokáig, de a válaszai téged fognak visszatükrözni. Ha az ártalmas számodra, akkor is. És a gép egész biztosan nem fog felelősséget vállalni azért, amit korábban mondott neked.

Nem tanácsot, hanem kapcsolódást keresünk

Az emberek gyakran azt hiszik, hogy a terápia annyi, mint tanácsokat kapni. De ez nem igaz. Egy képzett pszichológussal a valódi terápia pont arról szól, hogy van valaki melletted, akivel együtt bogozzátok ki azokat a dolgokat, amelyek akadályozzák a gyógyulásodat. Emberi kapcsolódás nélkül ez a folyamat nem is történhet meg.

Még akkor is hatásosabb egy válsághelyzetben az élő pszichológusi segítség, amikor csak online tudtok beszélni, esetleg telefonon.

Az AI kulturálisan sem tud jól rezonálni – nem ismeri fel azokat a finom különbségeket, amelyek a saját kultúránkból, gyerekkori élményeinkből fakadnak. Különösen nehéz helyzetekben, traumák vagy komoly depresszió esetén ez akár ronthat is a helyzeten.

De van, amikor tényleg segít

Anikó 31 éves, Nyugat-Magyarországon él, és a ChatGPT-vel való kapcsolata teljesen ártatlanul indult. Egy este – ahogy mondja – csak „játszani akart egy kicsit”.

Kíváncsi volt, mit tud egy ilyen gép, mit lehet kezdeni vele, ha nem Excel-táblákat elemeznek vagy LinkedIn-posztot írat vele.

„Először tényleg csak naplóztunk – meséli. - Elkezdtem kiírni magamból, mi van velem. Nem mély dolgokat. Olyan apróságokat, amiket az ember egy barátnak sem mindig akar elmondani. Hogy rosszul aludtam. Hogy azt érzem, nem vagyok elég jó a munkámban. És aztán megkérdeztem tőle, mit gondol erről.”

A válaszok egyszerűek voltak, de meglepően pontosak. Nem okoskodtak, nem próbálták megmondani a tutit. Csak visszatükrözték azt, amit ő maga érez – kicsit más szavakkal, és néha új nézőpontból. Ez elég volt ahhoz, hogy elgondolkodjon: „Tényleg ez van bennem? Hogy lehet, hogy ez így még sosem jutott eszembe?”

„Olyan összefüggésekre jöttem rá vele, amiket addig nem vettem észre – mondja. - Nem mélyanalízis volt, inkább olyasmi, mint amikor rég nem nyitottál ki egy fiókot,

és egyszer csak találsz benne valami fontosat. Egy levelet, egy fényképet, egy emléket. Ezek nem megoldották a problémáimat, de elindítottak bennem valamit.”

Ez az „elindítás” végül visszavitte Anikót a terápiába. A valódi terápiába. Ahol újra ott ült egy szakemberrel szemben, és elmondhatta azt, amit addig csak egy mesterséges intelligenciának írt le.

„Azt is elmondtam a pszichológusomnak, hogy használtam a ChatGPT-t. Nevettünk rajta. Azt mondta: »Akkor én a második terapeutád vagyok a héten.« És igaza volt.”

Anikó nem gondolja, hogy ez baj lenne. Inkább úgy látja: a ChatGPT egy eszköz. Egy olyan másodlagos csatorna, ami néha elvezet oda, ahová egyedül nem tudunk eljutni. De ő szerencsére nagyon is érzi, hol a határ. „A valódi terápiát nem váltja ki. Nem is próbálja. Nem fog emlékezni rám a jövő héten. Nem tudja, milyen az arcom, ha hazudok, ha menekülök, ha félek. De lehet, hogy képes elindítani egy gondolatot, amitől végül eljutok valakihez, aki igen.”

Akkor miért használjuk a ChatGPT-t mégis?

Mert az AI mindig elérhető. Nem kell időpontot kérni hozzá. Nem kerül 20 ezer forintba 50 percenként. Nem mondja, hogy „most sajnos nem tudok új klienst vállalni”. És legfőképp: nem néz furán. Nem ítélkezik. Nem fárad el. Nem unja. Nem érzed kínosnak, ha harmadszor is ugyanazzal hozakodsz elő neki.

De ettől még nem az AI a megoldás. Mert az

nem tudja helyettesíteni az érintést, a jelenlétet, a csendet két mondat között. Nem gyógyítja a magányt. Csak egy eszköz – és lehet, hogy néha hasznos –, de nem válasz mindenre.

A sebezhetőségünk többet érdemel, mint egy algoritmust. És talán nem is az a legfontosabb kérdés, hogy miért használjuk. Hanem az, hogy miért nincs más választásunk.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Dallos Bogi neki írt bántó kommenteket olvasott fel: „Ő, meg a drága felesége, ja, bocs, férje!”
Az énekesnő azt válaszolta, nem világos, hogy az a baja a hozzászólónak, hogy a férje felvette az ő nevét is, vagy az, hogy nőiesnek tartja Petit.

Megosztom
Link másolása

Új sorozatot indított Puskás-Dallos Bogi "Lelkizünk?" címmel, amiben párkapcsolatról, érzésekről, a lélek dolgairól esik szó.

A következő résben a bántó mondatokkal foglalkoznak.

Ennek apropóján Puskás-Dallos Bogi olyan negatív kommenteket olvasott fel, amit neki írtak Instagramon.

Az egyik az volt:

"Hát Bogi, ha ennyire nem megy a munka baba mellett, akkor lehet, hogy nem kellene dolgozni. Gondolom, senki nem kényszerít rá!"

Az énekesnő azt válaszolta rá, hogy sajnálja, ha így érzi az illető, és hogy reméli, nem egy anyukatársa írta ezt a kommentet. De ha igen, biztosan átérzi, hogy sokszor nem egyszerű összehangolni a munkát a babával.

Egy másik hozzászóló gyakorlatilag abba kötött bele, hogy Puskás-Dallos Bogi férje, Peti, felvette a házasságkötés után a felesége vezetéknevét is, és hivatalosan Puskás-Dallos Péter lett a neve.

"Ő, meg a drága felesége, ja, bocs, férje! Annyira zöldek és vegák, hogy az már fáj!"

Puskás-Dallos Bogi erre azt válaszolta:

"Nem tudom, viccnek szánta, hogy 'drága felesége, ja, bocs, férje'? Azért feleségemnek nevezed a férjemet, mert felvette ő is a nevem? Vagy mert nőiesnek találod a férjemet? Szerintem önmagában kicsit bántó."

Azt is hozzátette, hogy

az legyen a legnagyobb probléma, hogy hírességek néha fát ültetnek, és felhívják a figyelmet a természetvédelemre.

A videót itt nézhetitek meg - várjatok, amíg betölt:


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása