GASZTRO
A Rovatból

Fermentálni panelben is lehet - de nem kell mindenkinek

Igazából csak sóoldat, zöldség, egy kis odafigyelés kell, és mehet a fermentálás. De kinek egészséges és kinek nem? Mire jó egy fermentált nassolnivaló amellett, hogy veszettül finom?

Megosztom
Link másolása

A fermentálás reneszánszát éli, ez az eleink által is előszeretettel használt tartósítási módszer rém egyszerű, rengeteg zöldséggel alkalmazható, sokak számára egészséges, és remek alternatívája az élelmiszer-pazarlásnak.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete például számtalan workshopja alkalmával megfigyelte, hogy kiveszett az élelmiszerek megfelelő tárolása és tartósítása a konyhák legjavából. Ez egyenes út ahhoz, hogy a fel nem használt ételből hulladékot termeljünk, holott meglett volna a lehetőség a tartósításra. A fermentáláshoz ugyanis se nagy tér, se eszközbőség nem szükséges.

Melyek a fermentált ételek?

Fermentált élelmiszer tartalmazhat élő baktériumokat, mint például a divatos kimchi, a tempeh a kombucha, meg a régebb óta ismert joghurt.

A fermentátumok másik csoportjában már nincsenek ilyen élő bacik, mert hőkezelésen is átestek a készítés során.

Ilyen mondjuk maga a kenyér vagy a sör, de akár az almaecet is. Most az első csoporttal foglalkozunk, élettani hatásuk már-már rendkívüli.

A fermentált, vagyis voltaképp erjesztett ételek tartalmazhatnak probiotikumokat is, de ezek nem telepednek meg a bélrendszerben. Prebiotikum tartalmuk már érdekesebb, ezek azok a rostok, amelyek a bélrendszerben található jótékony baktériumok tápanyagául szolgálnak.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

FerMentor Műhely (@fermentor.muhely) által megosztott bejegyzés

Az ember önmagukban nem tudja ezeket megemészteni, de mivel jó esetben a bélben népes baktériumcsaládok laknak, akik ezek lebontásának szakértői, a prebiotikumok számos élettani hatását kihasználhatjuk, a jó bacik immunerősítő hatása pedig kiváltképp érvényesül, ha jól bekajálnak ezekből. Amikor viszont nem megfelelő a bél baktériumflórája, a fermentálás visszaüthet, de erről később.

A fermentált ételek egészségügyi előnyei

Röviden elmondható, hogy a fermentált ételeket erjesztett tejtől a kimchiig vizsgálták a

vércukorszint szabályozásában, valamint szív-érrendszeri egészség javító hatásukra is vannak már pozitív kutatási eredmények.

Emellett hírhedten immunerősítők, sejtszinten javítják az anyagcserét és gyulladáscsökkentők is. De mit tudnak részleteiben?

Emésztőrendszer

Azok a fermentált ételek, amelyek nem estek át hőkezelésen, a bélrendszerünkben lakó probiotikus mikrobákkal kiválóan együtt tudnak működni, és megfigyelték, hogy

az emésztőrendszer alsó, úgynevezett gasztrointesztinális részében számos gyomor-bél panaszt enyhíteni tud fogyasztásuk.

Irritábilis bél szindrómában szenvedőknél is javulást mértek fogyasztásuk után, és még neurodegeneratív rendellenességben szenvedő betegeknél is értek el pozitív eredményt. Hogy a várandósság alatti székrekedés enyhítői, csak bónusz.

Allergia

Más feldolgozási technikákkal összehasonlítva az erjesztés egyedülálló előnyöket mutatott más élelmiszerek allergén hatásának csökkentésében. Magyarán

a fermentált ételek jelentősen javíthatják az élelmiszerek okozta allergiás tünetek megjelenését.

Ehhez nem kell a pörköltön nevelkedett lakosságba kombuchát pumpálni, a fermentált tejtermékek, erjesztett sajtok fogyasztásánál is megfigyelték egy kutatásban, hogy fogyasztásuk után a vizsgált gyerekek asztmája és atópiás dermatitisze csökkent.

Ez nem azt jelenti, hogy minden bőrgyulladás tünetét enyhítheti sajt, sőt. Dietetikussal vagy allergológussal mindig érdemes megbeszélni a táplálkozást.

Női fertőzések

A mikrobiális egyensúly hatással van a női nemi szervek kiegyensúlyozott működésére is. Döbbenetes, de a sokakat érintő bakteriális vaginózis és más,

gyakori női patogén állapotok javulhatnak,

ha a lactobacillusok arányát növeljük a szervezetben, miközben az élesztőgombák és a potenciálisan patogén baktériumok arányát diétával csökkentjük.

A fermentált étel okosít?

A központi idegrendszer működését is befolyásolhatják, egyesek szerint a kognitív képességeket is javítják, de azért van egy intellektuális minimuma ennek, szóval csak kombucha tea ivástól nem leszünk okosabbak.

Csökkenti a stresszt

A stresszválasz neurobiológiájára is hatással van az erjesztett étel. Vagyis fogyasztásukkal könnyebben tudjuk kezelni az aktuálisan hisztis főnököt, a fővárosi forgalmat vagy az esti híradó utáni feszült családi helyzeteket.

Bizonyítékok vannak arra, hogy a fermentáció során

a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása javul a szervezetben.

A vas biológiai hozzáférhetősége más élelmiszerekből megnő, ami már csak azért is áldásos, mert növényi alapanyagokból rendkívül gyéren hasznosul.

A fermentált ételek kockázatai - akik ne fogyasszák

Az említett jótékony hatások miatt már nyúlnánk is a fermentált élelmiszerek után, de sem nem csodaszerek, sem nem adható bárkinek bármilyen mennyiségben. Még akkor sem, ha a legnagyobb műgonddal készítette a világ legkedvesebb nagymamája.

Hisztaminérzékenyeknek például lendületből kerülendőek ezek az ételek

még akkor is, ha bizonyos allergiás tüneteket csökkenteni tudnak a fermentátumok. A fermentált élelmiszerrel ugyanis hisztamin kerül a szervezetbe, ami szélsőséges esetben ételmérgezéshez hasonló tüneteket is okozhat, migrénes fejfájást, csalánkiütést arra érzékenyeknél.

Kanyarodjunk vissza a nem megfelelő bélbaktérium flóra témájához. Ha ugyanis radikálisan felborult a bélflóra egyensúlya, az ember eleve hajlamosabb lesz a puffadásra. A fermentált élelmiszerek náluk csak fokozzák a puffadást, ezért előbb a baciközösséget helyre kell tenni - a fermentált ételek rágcsálása pedig segít fenntartani az ideális állapotot.

Attól is függ a fermentált élelmiszerek egészségre gyakorolt hatása, hogy az elkészítés során mi kerül bele. A home made verzió általában (!) jó minőséget predesztinál,

a bolti fermentált készítmények viszont már kevésbé biztonságosak.

Kerülhetnek beléjük ízfokozók, tartósítószerek, kockázatos édesítőszerek, lehet magas a cukortartalmuk, és lehetnek ultrafeldolgozottak is, amelyek viszont az erősen káros élelmiszerek csoportja. Mivel rém egyszerű fermentálni, inkább érdemes otthon kísérletezni, így legalább tudjuk, mi kerül a befőttes üvegbe - és a hasunkba.

Fermentálás otthon

A legismertebb fermentált ételünk a savanyú káposzta, ami érzékeltetheti, mit is érhetsz el a folyamat végén. Gyakorlatilag a zöldségekben természetesen jelenlévő tejsavbaktériumokkal történik a savanyítás, amelyek a fermentáció során előbukkannak.

A folyamathoz kell adott mennyiségű só, hogy a rossz baktériumok ne szaporodjanak el, és ne romoljon meg mindenünk még a fermentálás előtt.

Néhány levélzöldségen és magas fehérjetartalmú zöldségen kívül a TVE szerint bármi fermentálható, de hemzseg az internet alkalmazható gyümölcsök receptjeitől is.

A fermentálás sikeréhez három kulcstényező járul hozzá. A megfelelő sóoldat, az ideális hőmérséklet és az oxigénmentesség.

A receptek többsége a tejsavbaktériumoknak kedvező 2%-os sóoldatra esküszik, ez a gyakorlatban és szöveges matematikai feladatban úgy néz ki, hogy

minden 1 liter vízhez 20 gramm sót adunk.

Nagymamás receptekben ez nagyjából az egy evőkanál mennyiség.

Fermentálni fűtetlen lakásban vagy a nyári hőség által megolvasztott tetőtérben nem lehet. A kellemes és állandó 20-22 fok az ideális a folyamat megindulásához és megtartásához.

Az oxigént imádják azok a baktériumok, amelyek a fermentálás helyett a rohadásban hisznek, és ha nem sikerül légmentesen lezárni a fermentálós üveget, akkor bizony hamar kárba vész a próbálkozás.

Ezért szokták a Facebook csoportok fotódokumentációiban jó alaposan a sóoldat alá töfködni a zöldségeket.

Gyors erjedésű fermentátum egyébként már öt nap alatt elkészül, ilyenkor csak be kell tenni a hűtőbe, amivel lezárjuk a folyamatot.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
9 élelmiszer, amit neked is a hűtőben kellene tárolnod, de valószínűleg nem teszed
A hűtő a háztartási logisztika egyik kulcsfontosságú csatatere. És aki ügyesen pakol benne, az nemcsak élelmiszert spórol, de pénzt is.

Megosztom
Link másolása

Van, aki mindent a hűtőbe pakol, más meg még a megkezdett tejfölt is visszateszi a pultra. A vita arról, hogy bizonyos élelmiszereknek a hűtőben vagy a konyhapulton van-e a helyük, évek óta tart. De van kilenc étel, amit a háztartások nagy része rossz helyen tárol – és a hűtő lenne az igazi otthonuk.

Ezeknek az élelmiszereknek a hűtése nemcsak megnöveli az eltarthatóságukat, hanem hosszú távon több tízezer forintot is megspórolhatunk évente az élelmiszer-pazarlás csökkentésével.

Íme a lista a hűtő mélyéről:

1. Ketchup, mustár, majonéz – a hűtő alulértékelt hármasa

A nagy kérdés: ezeket hova tesszük? A magyar háztartásokban még mindig sokan tartják a mustárt és a ketchupot a konyhaszekrényben. Pedig ha egy üveget több mint egy hónap alatt fogyasztunk el, élelmiszer-biztonsági szempontból mindenképpen hűtőbe való, főleg a majonéz, ami nyers tojást is tartalmazhat.

2. Citrom, narancs, lime – nem csak a pult díszei

A citrusfélék akár négyszer tovább elállnak a hűtőben, mint a konyhapulton. Hidegben lassabban párolog a víztartalmuk, így nem száradnak ki olyan gyorsan.

3. Felbontott vörösbor – nem csak az ínyencek hűtik

Igen, a vörösbort szobahőmérsékleten szokás inni, de ha már felbontottad, akkor bizony a hűtőben a helye. Ez lelassítja az oxidációs folyamatot, vagyis később ecetesedik meg. Hűtve 4-5 napig még teljesen finom marad.

4. Tojás – nem véletlenül van külön helye a hűtőben

Bár az Európai Unióban a tojásokat mosatlanul forgalmazzák, és ezért a boltokban nem kell hűteni őket, otthon érdemes betenni a hűtőbe, mert így tovább frissek maradnak, és csökken a szalmonella kockázata is.

5. Vaj – kenhető marad, ha csak annyit hagysz kint, amennyi kell

Sokan tartják a vajat a pulton, hogy ne legyen kőkemény reggelire. Ez nem baj, de egyszerre csak kis mennyiséget érdemes kint tartani, a többit vissza kell tenni a hűtőbe, különben megavasodhat.

6. Alma – lehet, hogy hideg lesz, de jót teszel vele

Az almák hűtés nélkül is elállnak, mégis érdemes mégis betenni őket a hűtőbe. Ugyanis etilén gázt termelnek, ami meggyorsítja a környezetükben lévő más gyümölcsök érését – és romlását. A hűtőben ez a folyamat sokkal lassabb.

7. Lekvár, dzsem – a címke nem hazudik

Sokan elfelejtik, hogy a felbontott lekvár címkéjén ott van: hűtve tárolandó. Melegben könnyebben penészedik, különösen, ha már kanalaztunk belőle párszor. Szóval, ha nem akarod a vajas kenyeret szürke, bolyhos dzsemmel enni, irány a hűtő.

8. Krémlikőr – nemcsak az ünnepekkor kell figyelni

A tejtartalmú italok, mint a Baileys vagy az ír krémlikőrök, felbontás után érzékenyek lesznek a hőre, így hűtőben kell őket tartani. Igaz, a Baileys gyártója szerint ez az ital két évig eláll hűtés nélkül is – de más krémlikőrökkel ez nem feltétlenül igaz.

9. Juharszirup – nem olyan, mint a méz

Kevesen tudják, de a juharszirup meg tud penészedni, ha szobahőmérsékleten tároljuk. Felbontás után érdemes hűteni, különben kis fehér penésztalpak lephetik el a tetejét, és onnantól csak a kukának öröm.

+1 tanács: olvasd el a címkét

Bármilyen élelmiszerről is van szó, mindig nézd meg a csomagoláson az ajánlott tárolási módot. És ha valaminek furcsa a szaga, állaga, íze – ne kockáztass, inkább dobd ki. Egy falat romlott étel több kárt csinál, mint amennyit egy doboz dzsem megér.

Via Express


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Már úgy mondjuk, hogy reflux, mintha teljesen normális állapot lenne - a szakértő elmondja, mit használj ellene
A reflux népbetegség, egyre többeket érint - pedig ennek nem kéne így lennie, és egy kis gyomorbántalomnál komolyabb problémákat is okozhat.

Megosztom
Link másolása

Dr. G. Kiss Orsolya orvos, farmakológus, táplálkozástudományi szakember szerint a reflux népbetegség lett - írja az RTL. A csatorna szakértője elmondta, hogy a "népszerűsége" ellenére ez

nem egy természetes és egészséges állapot, a visszafordításán, nem pedig az elnyomásán és a helytelen életmód folytatásán kell legyen a hangsúly.

Szerencsére van visszaút, és elmondja azt is, mit kell tenni ahhoz, hogy ismét jól működjön az ember gyomra. Szerinte gyógyszer nélkül is visszafordítható a reflux, amelynek nem csak az étkezés állhat a hátterében,

a kiváltó okok közt szerepelnek az unalomig ismételten helytelen életmódbéli lépések:

a túlsúly, a mértéktelen alkoholfogyasztás, a nem megfelelő stressztűrő képesség kialakítása és még a kialvatlanság is.

Az egyszerű gyomorégésen túl számos kockázata van a refluxnak.

"A reflux nem csupán kellemetlen, hanem veszélyes is lehet: felmaródást, fekélyt, akár vérzést is okozhat. Ezért fontos időben orvoshoz fordulni"

- mondja az orvos, aki szerint ilyen esetben sürgető az életmódváltás.

Aki nemcsak a refluxot szeretné megszüntetni, hanem gyógyszer nélkül szeretné megállni a helyét a nagyvilágban, annak

a szénsavas és koffein tartalmú italokat kerülnie kell, ahogy a túlfűszerezett, csípős és túlzottan zsíros ételeket is. Valljuk be, ez azért más kórállapotoknál is óriási tehermentesítés a szervezetnek.

Az inkább többször keveset evés alapjait kellene lefektetni, hogy a gyomor ne terhelődjön túl, illetve a túl sok plusz kilóból is le kéne faragni. Bár az orvos a stressz minimalizálását javasolja, inkább érdemes ezt úgy felfogni, hogy optimalizáljuk azt. A stresszorok sosem szűnnek meg, illetve a szervezet egészséges működéshez fontos tényezők, ám

az optimális szintet megküzdési stratégiák kialakításával fenn kell tartani, hogy elkerüljünk egy csomó betegséget.

Ezekkel a nem is olyan apró, de 100 százalékban kontrollálható lépésekkel az ember ismét ura lehet a testének, és

egy idő után nem csak a reflux tünetei szűnhetnek meg,

hanem javulhat az alvás minősége, jókedvűbb és energikusabb lehet az ember anélkül, hogy tízezreket hagyna a gyógyszertárban.

A gyógynövény alapú savcsökkentők, reflux ellenes lúgos vizek és még a szódabikarbóna is csak tüneti megoldást jelentenek egyébként,

amellyel maga a probléma nem szüntethető meg. A fogyasztást követően a tünetek csökkennek, ugyanakkor a probléma tovább mélyül, hiszen az illető a kiváltó okokra nem helyezett hangsúlyt.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Ez az újfajta csoki a rajongók szerint sokkal finomabb, mint a híres dubaji, te megkóstolnád?
Angyalhajjal töltött csoki tarol a neten – ez lett a TikTok új kedvence.

Megosztom
Link másolása

A TikTok új kedvence egy belga csokitábla, ami úgy néz ki, mintha egy fantasy filmből szabadult volna. A neve Angel Hair (ez a mi vattacukrunk angol elnevezése), pisztáciás, vattacukros, rózsaszín, és most épp leverte a trónról a dubaji csokisztárt is.

A csokoládé immár nem csak édesség, hanem koncepció, dizájnelem, tartalomgyártási alapanyag és identitás.

Legalábbis, ha az ember a TikTokon mozog. Most éppen a Tucho nevű belga kézműves csokiműhely új kreációját, az Angel Hair (Angyalhaj) nevű tábláját kapta fel a net – és egyesek szerint még a legendás dubaji „Can't Get Knafeh of It” nevű desszertnél is jobb.

Pisztácia, málnás vattacukor és rózsaszín pánik

Aki nem tudná: a dubaji édesség, amit a Fix Dessert Chocolatier dobott piacra, ropogós knafeh-rétegeivel, tahinijével és pisztáciájával egy ideje már nagy népszerűségnek örvend. De most jött a belga kihívó.

Carmie Sellitto, egy Londonban élő gasztroinfluenszer tette ki, amint megkóstolta az Angel Hair táblát – és 10-es pontszámot adott neki.

@touchdalight this actually really surprised me #london #chocolate #foodreview ♬ Crystal Waters Gypsy Woman (Live) - Dj djacky mix

„Egy Tucho nevű helyről szereztem be a csokit. Általában olyan 21 euró körül megy, de én ajándékba kaptam, mert az Egyesült Királyságban nem lehet hozzájutni – csak Belgiumban készítik és árulják.”

Átszámítva kb. 8500 forintba kerül ez az elég szürreális édesség, amit Sellitto szerint már ránézésre is muszáj volt megkóstolnia.

„Egyszerűen annyira jól nézett ki, olyan furán, máshogy, mint bármelyik csoki, amit valaha láttam – ezért akartam annyira megszerezni.”

Csoki, amitől kész leszel

A csokoládéba „angyalhaj” van töltve – ez tulajdonképpen a vattacukor. Emellé jön a pisztáciakrém, némi vanília, gránátalma és málna, mindez egy rózsaszín ruby csokiburok alá rejtve.

A kombináció elsőre abszurdnak tűnik, de Sellitto szerint:

„Olyan fura volt az egész – az íze is, meg ahogy kinézett –, de idegesítően finom volt.”

Ami igazán megkülönbözteti a dubaji desszerttől, az az állag és a meglepetésfaktor. Míg a knafeh-csoki ropog és selymes, az Angel Hair játékosabb, kívül-belül meghökkentő:

„Ez nem csak pisztácia meg csoki. Van benne valami random vattacukorszerű töltelék is, amitől az egész sokkal szórakoztatóbb lesz evés közben.

Annyi íz kavargott benne egyszerre, hogy teljesen összeolvadt minden – és hát nagyon fura érzés volt, hogy haj van a csokiban.”

Luxuscsokik a TikTok generációnak

A Tucho Angel Hair nemcsak hogy látványos és különleges, de pont azt tudja, amit ma egy prémium édességtől elvárunk: újraírja a fogalmat, hogy mi is az élvezet.

Miközben a világ csokirajongói már rég túlléptek a tejcsokis szeleteken, és Instagramra optimalizált bonbonokat akarnak, a Tucho és a dubaji Fix Dessert Chocolatier is pontosan azt szállítja, amire igény van: valami furcsát, de zseniálisan jóízűt.

Hol lehet Angel Hair csokit kóstolni Magyarországon?

Szerencsére nem kell Belgiumig rohanni:

- Budapesten a Nour cukrászdában,

- Pásztón a Csibe cukrászdában,

- Gödöllőn a Solierben,

- Komáromban a T&G-ben,

- vagy online a Candyland.hu és Megaczukorka.hu oldalakon is elérhető egy ehhez elég hasonló édesség.

Árban 6500–10 000 Ft között mozognak a táblák, attól függően, hol és milyen kiszerelésben szerzed be.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A te krumplipüréd is ellenállhatatlanul krémes lesz, ha hozzáadod ezt az egyszerű hozzávalót
Ez nem az a püré, amit visszatolsz a hűtőbe holnapra. Ez az, amit titokban befalsz kanállal, amikor mindenki elfordul.

Megosztom
Link másolása

Van az a köret, amit mindenki ismer – vagy legalábbis azt hiszi. Ez a krumplipüré. Tízből kilenc embernek egy halvány sós massza ugrik be róla, amit a menzán kanalaztak a stefánia mellé.

Na most felejtsd el ezt az egészet, mert ez a verzió egészen más ligában játszik.

Tejszínnel, vajjal és krémsajttal készül, és pontosan olyan, mint amit egy luxusétterem a tányérra tesz, és mindenki azt kanalazza le onnan először. Ez a püré szexi, és ezért nem kér bocsánatot: krémes, gazdag, komolyan veszi magát.

Nem azért, mert túl van gondolva, hanem mert végre meg van csinálva rendesen.

Ha még dobsz rá egy marék friss metélőhagymát, kakukkfüvet vagy rozmaringot, garantáltan az asztal sztárja lesz. Hogy mienk a körete legyn teljesen mindegy – mert ez a püré nem mellékszereplő, hanem a főhős.

A legkrémesebb krumplipüré, amit otthon valaha készítesz

Hozzávalók (4–6 adaghoz):

6 nagyobb krumpli (pl. sárga héjú, lisztes fajta, mint a Desiree vagy Agria)

80 ml habtejszín (30–35%-os, nem főzőtejszín)

3-4 evőkanál vaj

100–120 g natúr krémsajt

só, frissen őrölt bors

opcionálisan: friss metélőhagyma, kakukkfű, rozmaring

Elkészítés:

Hámozd meg a krumplit, vágd egyforma darabokra, és főzd sós vízben, amíg villával könnyen szét nem esik (15–20 perc).

Közben egy kisebb lábosban melegítsd össze a tejszínt, vajat és krémsajtot alacsony lángon. Ne forrald, csak kevergesd langyosan, míg sima és selymes lesz.

Szűrd le alaposan a krumplit, majd törd át krumplinyomóval vagy passzírozd, hogy ne maradjanak darabok.

Öntsd hozzá a meleg krémsajtos keveréket, keverd ki vele rendesen. Sózd, borsozd ízlés szerint.

Ha túl sűrű, egy kevés extra meleg tejszínnel vagy vajjal lazíthatod.

Végül, ha feldobnád, szórd meg friss zöldfűszerekkel:

metélőhagyma - az enyhén hagymás, friss ízért, rozmaring vagy kakukkfű - az izgalmas melegség miatt.

Jó étvágyat!


Megosztom
Link másolása