FONTOS
A Rovatból

Nagy buli, kis Poi - mi minden készülhet egy elfesztiválozott sátorból?

Egy magyar és egy brit vállalkozás termékei alapján elég sok minden válhat az ideiglenes alvóhelyekből, de mutatunk pár otthon is kivitelezhető ötletet!

Megosztom
Link másolása

Az idei Sziget egyik legnagyobbat futott környezetvédelmi története az elfeledett REpont -automaták kérdése volt, a fesztivál hulladék kezelésének más pontjain azonban szerencsére már születtek jól bevált megoldások.

A komposztálható szemét mellett a lassan bomló anyagoknak is igyekeznek hasznos utóéletet biztosítani, ennek egyik legszínesebb és legváltozatosabb terepe pedig a fesztiválsátraké.

Cikkünkben két vállalkozás termékein keresztül mutatjuk be, mi történhet a tömegrendezvények ideiglenes lakóhelyeivel, és adunk néhány tippet a kreatív hobbistáknak is az otthoni újrahasznosításhoz.

URSUSLUPUS - Partydekor, uszodatáska, menyasszonyi Poi

Dolgozott hajléktalan- és menekültszállón, vezette az Amnesty International Magyarországot, volt program koordinátor az UNICEF-nél, ügyvezető a Traumaközpontnál, ezen kívül pedig medvefarkasként a rókát is ráveszi a fenntarthatóságra.

Jeney Orsi igazából egy ökotudatos macska, aki egyszerre éli mind a kilenc környezet- és embervédő életét.

A bekezdsé elején olvasott állatos szórejtvény mögött egyébként saját upcycling márkája, az Ursuslupus (medvefarkas) és a Foxpost idei közreműködése áll, melynek keretében szinte ingyen tudjuk eljuttatni Orsihoz a kiszuperált úszógumikat, elnyűtt biciklibelsőket, vagy éppen a legutóbbi fesztiválozásunk alkalmával rommá használt sátrunkat.

Mindezek ugyanis a vállalkozás számára alapanyagként szolgálnak, és Orsi kezei alatt fenntartható dekoráció, táska és ékszer, vagy akár menyasszonyi poi is készül belőlük.

Ha a cikk szerzőjéhez hasonlóan nem lennénk képben a Poi szó jelentésével, íme egy kis segítség: a poi kifejezés eredetileg több dolgot is takarhat.

A Poi egy új-zélandi eredetű előadóművészeti eszköz, egy súllyal ellátott zsinór, amelyet a kézben forgatnak. Eredetileg növényi rostokból készült, és a maori kultúrában a nők használták táncos előadások során, de nem csupán szórakoztató eszköz volt, hanem gyakorlati és rituális szereppel is rendelkezett.

A maori nők a Poi használatával fejlesztették a kéz- és csuklómozgásukat, ami fontos volt a különböző tevékenységekben, például a szövésben.

Emellett a poi jelentheti a térképeken használt Point of Interest kifejezés rövidítését (POI), amely különösen érdekes vagy hasznos helyszíneket jelöl, étterem, múzeum, benzinkút, stb.

Végezetül, a poi egy hagyományos, fermentált hawaii étel neve is, amely taróból, egy helyi gyökérzöldségből készül.

De vissza az Ursuslupushoz.

Orsi és a Máltai Szeretetszolgálat évek óta közösen kezeli a Sziget Fesztiválon el- és otthagyott sátrakat:

a szervezet a használható darabokat eljuttatja a rászorulókhoz, a sérült, menthetetlen maradékot pedig Orsi álmodja újjá. Idén a Sziget ajándéktárgyai közül az övtáskák és a kalapok anyagában élnek tovább a tavalyi fesztivál sátrai.

Az idei ajándéktárgyak már elfogytak, de várhatóan jövőre is elég alapanyag gyűlik majd össze az újabb tárgyak készítéséhez. A kérdésre, hogy vajon miért halmozódik fel ennyi sátor egy-egy fesztivál alatt, a válasz sajnos egyszerű: 2016-ban például a közel 400.000 látogató kb. 90% külföldi volt, akik fapados repülőgépekkel érkeztek, és olcsóbb volt a Sziget melletti Auchanban megvenni 10-12.000 Ft-ért a sátrakat, mint kifizetni az extra csomagdíjat mondjuk a Wizzairnél.

Ez az attitűd okozza más fesztiválok bőséges használtsátor-termését is.

Retribe - magnéziazsák, uzsonnás táska, ülőke

Az angliai Creamfields Zenei Fesztiválon 1998 óta buliznak britek és nem britek esőben, sárban vagy alkalomadtán napsütésben, és töltik a fárasztó éjszakák utáni nappalokat sátrakban. A kezdetekkor még hírből sem ismerték az olcsó, gyakorlatilag egyszer használatos kemping felszereléseket,

akinek nem volt sajátja, az bizony kölcsönkért a rokonoktól, ismerősöktől, és ügyelt arra, hogy a sátor megfelelő állapotban kerüljön vissza eredeti tulajdonosához, így értelemszerűen sokkal kevesebb végezte a kukában.

Két jóbarát, a most 35 éves Lauren Mason és a 33 éves Ben Harman is ebbe a generációba tartozik, ezért is sokkolta őket a 2023-as fesztiválon látott elképesztő mennyiségű otthagyott sátor. A problémára ragtapaszként válaszul megalapították a RETRIBE nevű vállalkozást, mely eddig 302 sátrat mentett meg attól, hogy hulladékként végezzék.

Lauren 6 évig a Go Outdoors nevű, Magyarországon a Mountexhez hasonló szabadidős cégnél dolgozott, így amikor elkezdték begyűjteni a sátrakat, legtöbb márkát jól ismerte: volt ott Hi-Gear, Euro Hike, Regatta, Quetchua, de a legtöbb a Lidl, az Aldi és más szupermarketek polcairól származott.

Ezek a darabok természetesen nagyon olcsón kerültek gazdáikhoz, akiknek ezért eszük ágában sem volt vigyázni rájuk, hiszen könnyebb az energia-és időigényes odafigyelés és gondos használat helyett jövőre egy újra lekapni a sarki bolt polcáról.

A sátrak körül hagyott értékek is megdöbbentették Lauren-t:

Felfújható ágyak és kanapék, összecsukható székek, asztalok, takarók, hálózsákok, hátizsákok és bontatlan élelmiszerek borították a sátrak környékét, amik úgy álltak ott, mintha a gazdáik egyszer csak köddé váltak volna.- mesélt ez élményről honlapjukon.

2023-as indulásuk óta a fesztiválokon összeszedett sátrakból és hálózsákokból készítettek már különféle táskákat, kalapokat, de falmászáshoz használt magnéziazsákot, vízhatlan ülőkét strandra vagy túrázáshoz, különféle uzsonnás zacskókat és neon színekben pompázó scrunchie-kat is.

Laurenék fontosnak tartják az upcycling mellett az edukálást is, ezért Instagram oldalukon rendszeresen osztanak meg fontos adatokat, tényeket a ruhaiparról, a körforgásos gazdaságról vagy arról, milyen szemét dolognak tartják, hogy

a nagy cégek rendre a kisemberekre akarják tolni a felelősséget a divat okozta környezeti károkért, miután 30-40 (vagy még több) évig azt sulykolták az emberekbe, hogy vegyenek új kabátot minden szezonban, vagy hogy egy új ruha megvásárlásán keresztül érzelmi biztonságot érhetnek el.

A termékek mellé is rendre odabiggyesztenek pár szemléletformáló sort, úgy mint:

A textiljeink olyan termékek újrahasznosításával készültek, melyek egyébként a szeméttelepen végezték volna, nem tökéletesek, ez hozzá tartozik a sármjukhoz. Láthatsz rajtuk apró sérüléseket, fakulásokat vagy random varratokat: ezek harci sebek az előző életükből.

Senki se tökéletes, miért lennének hát azok a tárgyaid?

Fogadd el! Tudd, hogy megmentettél valamit a szemétre kerüléstől, élvezd az endorfint, király vagy.

DIY ötletek- koszolós bunki, mini üvegház, csónaktakaró

Egy sátor, még az egyszemélyes is, rengeteg anyagot jelent. Ezt kukába gyömöszölni akkor is nehézkes, ha egyáltalán nem törődünk a további sorsával. A nagy felületű anyagnak, a sátor vázának azonban otthon is tudunk új feladatot találni, így kímélve a környezetet és a pénztárcánkat. Összegyűjtöttünk néhány ötletet arra az esetre, ha mi magunk szeretnénk újrahasznosítani vagy upcycling-olni az eredeti funkcióját elvesztett sátrunknak:

Vízálló ponyva vagy takaró:

A sátor anyaga általában vízálló, így kiválóan használható ponyvaként, például kerti bútorok, tűzifa vagy egyéb tárgyak letakarására, amelyek védelmet igényelnek az eső és a nedvesség ellen.

Kertészkedés:

  • Talajtakaró: Felhasználható a kertben talajtakaróként, a sűrű szövet ugyanis megakadályozza a gyomok növekedését vagy a talaj kiszáradását.
  • Mini üvegház: A sátor átlátszó részéből készíthetsz egy egyszerű, mini üvegházat, amely megvédi a fiatal növényeket a hidegtől és az időjárás viszontagságaitól.

Kézműves projektek:

  • Újrahasznosított táskák: Varró tudással és megfelelő géppel te magas is tudsz a sátor erős anyagából különféle táskákat, bevásárlószatyrokat, tasakokat készíteni.
  • Kiságy vagy állatfekhely: A sátor anyaga puha és tartós, így ideális egyedi kiságy vagy állatfekhely készítéséhez.

Kültéri árnyékoló:

Az ép részek felhasználhatók napellenzőként vagy árnyékolóként a kertben, teraszon, hogy védelmet nyújtson a napsugarak ellen.

Tárolózsákok és huzatok:

Praktikus tárolózsákokat vagy huzatokat varrhatunk különböző tárgyak, például kerti szerszámok, sportszerek vagy ruhák számára belőle.

Gyerekek játszósátra:

A szakadt sátorból készíthetsz egy kisebb, otthoni játszósátor gyerekeknek, ahol biztonságosan játszhatnak. Benti felhasználásnál a lakást védi a kosztól/kreatív eszközök nyomától, kültéren pedig kiváló homokozó készülhet belőle, mely árnyékot ad és egyszerű zárhatósága révén távol tartja a rovarokat vagy más állatokat.

Sátor ragtapasz:

Ha más sátrak vagy kültéri felszerelések kisebb javításra szorulnak, a régi sátor anyaga jól használható foltozáshoz.

Csónak vagy kajak takaró:

Ha van egy csónakod vagy kajakod, a sátor anyagából készíthetsz takarót, hogy megvédd a járművet az időjárás viszontagságaitól.

A legjobbat persze azzal tesszük, ha a meglévő sátrunkra minél tovább vigyázunk, új vásárlása esetén pedig előnyben részesítjük a tartós, strapabíró darabokat.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása