FONTOS
A Rovatból

Eltűnt emberek nyomában: „Ha ezeket a kérdéseket végiggondolja az ember, rögtön rossz érzés keríti hatalmába”

Az eltűntek felkutatásában az első 24 óra a legfontosabb, és a megtalálásukban az önkéntesek is lényeges szerepet játszanak. Erről beszélt Kapás Attila, aki eltűnt személyek keresésében segít.

Megosztom
Link másolása

Magyarországon szinte minden nap eltűnik valaki, és a családok számára ez maga a valóra vált rémálom. Az idő kulcsfontosságú a keresésben és az eltűnt személyek megtalálásában, ezért is lényeges, hogy minél többen vegyenek részt benne.

Kapás Attila azok egyike, akik az eltűnt személyek felkutatásán dolgozik fáradhatatlanul. A személyes motivációiról, a keresés nehézségeiről és a közösségi összefogás erejéről is beszélgettünk.

- Mennyi az a kritikus idő, amelyen belül a legvalószínűbb, hogy épségben találhatják meg az eltűnteket?

- 24 óra. Ilyen rövid idő. Különösen akkor sorsdöntő ez a 24 óra, ha demens az eltűnt személy. Télen a hideg miatt tartani lehet a szervezet kihűlésétől, nyáron pedig a hősokktól és a kiszáradástól.

- Mi nehezíti a keresést?

- Az, hogy sokszor semmilyen konkrétumot nem ismerünk. Egyszerűen nem tudja a család, hogy mit mondjon, merre induljunk el. Az a legnehezebb, amikor sem kamerafelvétel nem áll rendelkezésre a kereséshez, sem megbízható információ nincsen arról, hogy merre indulhatott el az eltűnt személy.

Ha nem tudjuk, merre menjünk, melyik területet fésüljük át, az a kutyás keresést is nehezíti, hiszen a kutyák se tudnak a végtelenségig dolgozni, körülbelül 30 perc után váltani kell őket. Ha pedig túl nagy a szóba jöhető terület, akkor félő, hogy nem tudjuk bejárni.

- És mi segítheti az eltűnt személyek keresését?

- A családtagok rengeteg részlettel segíthetnek, ezért fontos a velük való beszélgetés, információgyűjtés.

- Mióta vesz részt eltűnt személyek keresésében?

- Az inárcsi édesanya, Bozsik Mária eltűnésekor kapcsolódtam be a keresésbe, azóta csinálom. De akkor még nem gondoltam volna, hogy ennyire bele fogok merülni. Facebookon láttam, hogy eltűnt, olvastam a kommenteket, és figyeltem, mi történik. Amikor megtudtam, hogy rendőrök végeztek terepkutatást, és a kutya elvesztette a nyomot, úgy gondoltam, talán tudok segíteni. Több mint 30 év erdőjáró tapasztalattal rendelkezem, reménykedtem, hogy hasznomat veszik a keresésben.

- Sokakat foglalkoztat Bozsik Mária sorsa. Arról az esetről most mit kell tudni?

- Állítólag dolgozni indult 2022. augusztus elsején. De olyan verziót is hallottam, hogy távoltartást szeretett volna kérni a volt párja miatt, ezért munka előtt be akart menni a rendőrségre. Annyit lehet tudni, hogy kiment reggel a ház elé, de nem szállt fel a buszra. A szemben lakó szomszéd állítólag látta, ahogy Bozsik Mária áll a ház előtt. Ebből feltételezhető, hogy autóval ment, vagy autóval vitték el valahova.

Azóta sincsen semmilyen információ róla. Kutatást szerveztem az eltűnésekor, és egy évvel később kapcsolatba léptem a testvérével. Megtudtam, hogy Máriának is az lenne az érdeke, hogy előkerüljön, hiszen lezáratlan hagyatéki ügyei vannak.

- Az elképzelhetetlen, hogy esetleg ő akart teljesen eltűnni a világ színe elől?

- Bármi elképzelhető, még ez is, de ha elfogadjuk ezt a verziót, akkor túl sok a megválaszolatlan kérdés. Miért nem tudják a gyerekei, hol lehet? Miért nem szólt nekik? Miért nem jelentkezett azóta sem egyetlen családtagnál sem? És ha két éve bujkálna, akkor ehhez rengeteg pénz kellene. Szóval ha ezeket a kérdéseket végiggondolja az ember, rögtön rossz érzés keríti hatalmába.

- Az erdőjáró tapasztalata milyen plusz tudással vértezi fel az eltűnt személyek keresésében?

- Egy gyakorlattal nem rendelkező ember nem látja, amit én észreveszek, és ha látja is, nem tudja értelmezni azt nyomot, amiből én megállapítom, hogy egy legyengült állapotú ember járt előttünk. A csoszogásos talajcsapásból lehet erre következtetni. Egyébként amikor valaki ilyen típusú nyomokat hagy maga után, akkor én már tudom, hogy jó irányban keressük.

Gyermekkorom óta járom az erdőt, sokat voltam kint terepen vadászokkal, ott megtanultam a nyomkövetést, és fémkeresős tapasztalattal is rendelkezem. Sikerült számos, kereséssel foglalkozó kapcsolatot kiépíteni, és kutyákkal, illetve elő láncban is szoktunk menni eltűnt személyeket keresni. Mielőtt bekapcsolódom egy keresésbe, általában igyekszem úgy figyelni a közösségi oldalakon a posztokat, hogy ha lehet, az elsők közt érjek ki. Gyakran előbb kint vagyunk a többi keresővel, mint a rendőrség, mivel nekik erre nincs mindig kapacitásuk.

A pásztói mentőkutyásoknak például többféle kutyájuk is van: terület átvizsgáló, nyomkövető, holttestkereső kutyák, úgyhogy több irányban is el tudtunk indulni, és akkor vagy velük vagy egyedül vagy más csapattal együtt szoktam menni. Vagy az eltűnt személy családjának felkérésére végzek keresést, vagy én magam ajánlom fel a családnak, hogy segítek. Egyfajta közösségi összefogásként kell elképzelni az eltűntek felkutatását.

- Melyik volt a legutóbbi sikeres akció, amikor a közösség megtalálta az eltűnt személyt?

- Kecskemét környékén tűnt el egy idős, demens férfi, és részben a közösségi média erejének, részben a kutatásban résztvevők állhatatos munkájának köszönhetően meglett. Egyébként mire mi odaértünk, a kutyások már a helyszínen voltak, és nem sokkal később kaptuk az örömhírt, hogy a bácsit megtalálták a szomszédos faluban.

- Önnek az eltűnt személyek felkutatása a hivatalos munkája?

- Nem, és nem vagyok tag hivatalosan egyik szervezetnél sem, én csupán figyelem, mi történik eltűnt személyekkel kapcsolatban, és ha úgy látom, hogy segíteni tudok a keresésben, csatlakozom. Önkéntes alapon, a saját költségemen végzem a keresést, a saját forrásaimat és eszközeimet használva.

Ez természetesen korlátokat is szab, mivel ha felkérés érkezik, akkor legfeljebb 100 kilométeres távolságig tudok kutatást vállalni. Vagy most például nagyon hiányzik a munkához egy hőkamera, jelenleg éppen jószándékú támogatókat keresek ennek megvásárlásához.

Ennek ellenére, ha nagyobb távolságból érkezik a felkérés, és emiatt nem tudom elvállalni, akkor is próbálok segíteni a családtagoknak tanácsadással. Például azzal, hogy minél előbb jelentsék az eltűnést a rendőrségnek, illetve felhívom a figyelmüket arra, hogy bizonyos kamerák csak 3 napig tárolják a felvételeket, ezért is kell sietni.

- Lelkileg hogyan viseli az eltűnt személyek keresését, és azt, ha valakit nem tudnak időben megtalálni?

- Tavaly történt egy tragédia, amikor holtan találtam egy több hete eltűnt családanyát. Borzasztóan megviselt, de egyébként is minden tragédiával végződő eltűnés megvisel lelkileg. Nemrég háromszáz kilométerről kértek segítséget, és már azon gondolkodtam, hogyan segíthetnék a családnak, amikor jött az sms, hogy „Elkéstünk, Attila.”

Feldolgozni is nehéz ezeket az eseteket. Egy édesanyával, aki elvesztette a fiát, a mai napig tartom a kapcsolatot, időnként írok neki, és beszélünk pár szót.

- Mivel előzhetők meg a tragédiák?

- A szakemberek szerint az öngyilkosságra készülők esetében gyakran vannak apróbb jelek. Változás a viselkedésben, a szokásokban, furcsa posztok a közösségi oldalakon, vagy olyan hangnemű, stílusú posztok, amelyek jelzik, hogy valami nincsen rendben, hogy baj lehet.

- Ha eltűnik egy személy, a hozzátartozók mit tegyenek? Mi az első?

- Az idő roppant fontos, minél előbb bejelentést kell tenni a rendőrségen, és igenis szükség van a civil keresőkre, a segítőkre, az egyesületekre: azonnal segítséget kell kérni tőlük, mert a rendőrség túlterhelt, nincsen mindenre kapacitásuk.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása