FONTOS
A Rovatból

Mit is akartam? – A momnesia nem egy betegség, hanem egy szupererő árnyoldala

Miért lesznek sokkal feledékenyebbek az anyák a szülést követően, van-e valami haszna ennek a szétszórtságnak és hogyan segíthetünk nekik, hogy könnyebben gyógyuljanak belőle?
Solomayer Anna - sassy.hu
2024. január 27.


Megosztom
Link másolása

Talán mindenkinek volt már olyan érzése, hogy bement egy szobába, és eltartott pár másodpercig, amíg eszébe jutott, miért is indult oda, vagy nem találta reggel a kulcsait, esetleg elfeledkezett egy születésnapról.

Akinek pedig már született gyereke, az jó eséllyel ismeri ennek az érzésnek a hatványra emelt változatát.

Amikor néha a saját nevét se tudja az ember.

Az angolszász köznyelv erre az anyai, kumulált feledékenységre a mommy brain, pregnancy brain vagy egyenesen az anya és az amnézia szavak összevonásából született momnesia ( anyamnézia ) kifejezéseket használja, és teszi ezt minden esetben egyfajta pejoratív felhanggal.

De vajon milyen hormonális és agyi folyamatok állnak e mögött, valóban negatívumként kell-e tekinteni rá és milyen szokatlan tüneteket produkálhat?

Agyára ment a gyerek

Egy kisbaba gondozása igazi önismereti tréning. Az ember megismeri a saját, addig biztosnak hitt határain túli önmagát: hogy a korábban elképzelhetetlennek tűnő 1-2 órás alvási ciklusokkal is képes életben maradni.

Hogy a dereka vagy a karja akkor is funkcionál, amikor már hetek óta úgy érzi, menten leszakad.

Vagy hogy mennyi mindenről le tud mondani egy másik élet fenntartásáért cserébe.

Például a józan eszéről.

Ebben az embert próbáló feladatban ugyanis a természet szó nélkül beáldozza az anyák szürkeállományának egy részét, csak hogy a babák szükségletei biztosan elsőbbséget élvezzenek.

Ez az akaratlan változás, mely hormonok, idegrendszeri és agyi változások összetett játéka, már a terhesség alatt elkezdődik, amikor is a szürkeállomány egy része összezsugorodik, hogy teret adjon a baba neveléséhez szükséges új készségeknek. A neuroplaszticitásnak ezen formája lehetővé teszi az idegrendszer alkalmazkodását az új élethelyzethez, segít dekódolni a még beszédképtelen kisbabák igényeit.

A várandósságnak és a szülői létnek ez a jelensége kutatások szerint átlagosan két évig áll fenn, egyes agyi területek pedig örökre megváltoznak az anyasággal, sőt, sokszor az apasággal is.

Utóbbi érdekességre egy olyan kísérlet is felhívta a figyelmet, mely során anyák és apák agyműködését vizsgálták, miközben olyan felvételeket mutattak nekik, amin a gyermekükkel foglalkoznak.

A videók nézése közben a szülőknél nemtől függetlenül fokozott aktivitást tapasztaltak az érzelmek feldolgozásáért felelős agyi területeken. Minél jobban kivette a részét az apa a kisbaba gondozásából, annál jobban hasonlított ez az változás az anyáéhoz.

Ebből kiindulva tehát női hormonoktól függetlenül, csupán a gondozással is kiváltható a mami-agynak nevezett kognitív állapot.

Az oxitocin, mely hormon nők és férfiak esetében is a kötődést segíti elő, megemelkedett szint esetén további furcsaságokat művel az aggyal.

A magas oxitocin esetén előforduló pareidolia egy olyan érzet, mely során teljesen véletlenszerű dolgokba konkrét arcokat vagy hangokat látunk vagy hallunk bele.

Ilyen az, amikor egy random foltba arcot látunk, de a fantomsírásnak nevezett hallucináció is ide sorolható, amikor is az anyukák a zuhany alatt vagy a hajszárító/porszívó zaján túl gyereksírást vélnek hallani akkor is, amikor a gyerek édesen alszik.

A momnesia gúnynévvel illetett állapot tehát tulajdonképpen ezeknek a „szuperképességeknek” a másik oldala, az ár, amit akkor is kifizettet az anyákkal a természet, ha ők inkább a józan eszüket szeretnék megtartani.

A szakértők egyetértenek abban, hogy erre a komplex agyi változásra helytelen lenne továbbra is a momnesia-hoz hasonló, negatív előjelű kifejezéseket használni, a feledékenység kidomborítása ugyanis elviszi a hangsúlyt a teljes képről, aminek kutatása viszont nagyobb figyelmet érdemelne.

Az anyákat már így is túl sok elvárás nyomasztja, jó lenne, ha a tudomány nem újabb terheket pakolna rájuk, hanem a megfelelő kutatásokkal és edukációval segítené őket, és természetesen a társadalom többi tagját is.

Minél többet beszélünk akár mondjuk a szülés utáni pszichés változásokról vagy az anyákat különösen érintő láthatatlan lelki munkáról, annál könnyebb lesz nekik elfogadniuk saját megváltozott önmagukat, a többieknek pedig megérteni, miért olyan fura sokszor a felnőttekkel történő szóbeli kommunikációjuk.

Elfelejtettem, hogyan kell felnőttekkel beszélgetni

A cikk szerzőjének kilenc éve tölti ki a mindennapjait három gyermekének nevelése, ellátása, lénye.

Háromszor érezte úgy, hogy megbolondult, hiszen korábban nem okozott neki gondot a multitasking, mindenhova pontosan érkezett és mindig tudta, milyen év, hónap, nap és névnap van éppen.

Ez - a korábban tárgyalt kognitív változásoknak köszönhetően - gyökeresen megváltozott, amikor anya lett, és megállás nélküli kudarcként élte meg a régi énjének ilyetén eltűnését.

Rémségesen zavarta, hogy most már egyszerre csak egy dologra tud figyelni, mindenhonnan elkésik és nem csak karácsony és szilveszter között nem tudja, milyen nap van, hanem az aktuális évszámon is rendre el kell gondolkoznia.

Ami viszont kilenc év után végképp borította a bilit, az az élő, felnőtt beszélgetéseknél tapasztalt botrányos teljesítménye.

Hogy nem tud egy épkézláb mondatot kinyögni.

Nem tud szemkontaktust tartani.

Úgy ismétli magát, mint egy megakadt lemezjátszó.

A momnesia netes kutatása során végül szerencsére rájött, hogy ez nem feltétlenül az ő hibája, és van belőle kiút.

Rájött, hogy a gyerekekre való folyamatos fókuszálás olyan mértékű hatással lehet a felnőtt szociális kapcsolatok minőségére, mint amilyet a pandémia után tapasztalhattunk.

Sokan ugyanis a világjárvány utáni személyes újrakapcsolódások során arra lettek figyelmesek, hogy elszoktak az élő, fizikailag is egy térben és időben történő beszélgetésektől.

Nehezükre esett szemkontaktust tartani, felismerni és helyesen értelmezni a beszédpartner testbeszédét, mimikáját, kapásból reagálni a hallottakra, és így tovább. Segítségre volt szükségük.

Úgy viselkedtek, akárcsak egy momnesia-s anya.

Az anyaság ugyanis ebből a szempontból olyan, mint egy szaggatott karantén. Az anya a gyerek napi ritmusához, pillanatnyi kedvéhez és szükségleteihez igazítja minden más kapcsolatát, így, ha véletlenül lehetősége adódik egy felnőttel való, gyerek nélküli beszélgetésre, a figyelme sokszor még akkor is a kicsi körül forog.

Klasszikus példája ennek, amikor a friss szülők először mennek el kettesben valahova, és az anyuka - de sokszor az apuka is - folyamatosan azon pörög, hogy vajon mi lehet a gyerekkel.

De hát, ha belegondolunk, egyáltalán nem csoda, hogy egyes anyukák kijönnek a felnőtt beszélgetések gyakorlatából.

Azon túl, hogy a hormonok megállás nélkül a kicsi létfenntartásának elsőbbségével nyomasztják az anyát, a mindennapi helyzetek sem teszik lehetővé a gyerekmentes témák felbukkanását. A kicsik előtt nem lehet ilyen dolgokról beszélni, maximum idegen nyelven, megváltoztatva a tulajdonneveket, elrejtve a valódi érzéseket a szavak mögött (fájdalom, kimerültség, düh, elérzékenyülés, stb.), mert hát Nicht vor dem Kind!

Így aztán az anyák, amíg a gyerekükkel egy légtérben vannak, akkor se tudnak őszintén, élő szóban ventillálni, saját érzéseikről, gondolataikról beszélni és mások mondandójára figyelni, ha felnőtt társaságuk akad.

Az alábbi gondolatok szerzője nagyon érzékletesen írja le, miért nem tud évek óta felnőttekkel beszélni. Amíg kicsi volt a gyerek, addig az állandó szükséglet-kiszolgálás miatt nem tudott egy teljes mondatot végigmondani (vagy hallgatni), amikor pedig már nagyobb, mondjuk 2 éves lett a gyerkőc, az állandó közbekiabálás és -kérdezés miatt nem sikerült életben tartani a beszélgetést.

Emiatt, úgy érzi, túl sok emberrel veszítette el a kapcsolatát,

mert azok valószínűleg azt hitték, diagnosztizálatlan ADD-vel küzd, a legszimplább beszélgetés alatt is mintha bármelyik percben agyvérzést kapna, vagy csak megunták, hogy rendre otthagyta őket a mondat közepén.

És amíg egy afáziával küzdő világsztárt őszintén sajnál a világ, addig a nyökögő anyukára csak annyit mond: Ugyan, biztos megint fent volt a gyerek egész éjjel és nem aludta ki magát!

Pedig ha elolvassuk az enyhe afázia tüneteit (minimális önkifejezési zavar, szótévesztés), vagy akár a súlyosabbakat is (a beteg teljesen kizökkenhet a hétköznapi kommunikációból, mind beszédképzés, mind beszédértés esetén) bizony sok hasonlóságra találhatunk bennük az anyák beszédzavaraival összehasonlítva.

Csak ezzel nem foglalkozik senki.

Ezért lenne nagyon fontos az anyasággal kapcsolatban a tudománynak megfelelő kutatásokat végeznie, azok eredményét a megfelelő szavakkal érthetővé tenni a laikusok számára, a laikusoknak pedig nyitottan állni a témához, hogy legalább akkora szimpátiával álljon a világ az anyák nehézségeihez, mint egy paraszociális barátjukéhoz.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása