Elhunyt Galkó Balázs „…kicsúszik alóla a rét, meg a kémény, s eltűnik az éj csipkéi mélyén.”
75 éves korában meghalt Galkó Balázs színművész. A halálhírt fia, Galkó Máté jelentette be a Facebookon, ahol Weöres Sándor: Az éjszaka csodái című versének egy részletével búcsúzott tőle:
„Tejes-ember a kéményen
üldögél mint nyári réten,
kisgyermek lett újra szépen,
mézes-kenyér a kezében.
Távol, öreg bükkfa alatt
labdázik egy fiú-csapat,
õ a szemét rajta-felejti,
mézes-kenyerét halkan elejti,
kicsúszik alóla a rét, meg a kémény,
s eltűnik az éj csipkéi mélyén.”
Majd a szívszorító idézet után így folytatta:
„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról.
Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket.
Máté, Palkó, Sára, Márton”
Több alkalommal került sürgősségi osztályra, januárban pedig hosszabb időt kellett kórházban töltenie. Nem sokkal később a Blikk látogatott el hozzá az otthonában, ahol elmondta: a nyugdíjából nem tud megélni, súlyos anyagi gondokkal küzd:
„A két idősebbik fiam megalapította a „Birodalmi Rehabilitációs Csoportot”, ami azt a célt szolgálja, hogy ne hagyjam el magam teljesen. Heti egyszer meglátogatnak, és olyankor hoznak ételt is, amiből aztán tudok főzni valamit.
Galkó Balázs 1949. június 29-én született Budapesten. A Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt 1966 és 1970 között. Már diákévei alatt, 1968-ban ismertté vált: a Ki mit tud? versmondó kategóriájában ért el sikert. 1970-től színészként és rendezőként dolgozott, először a Nemzeti Színházban, majd a 25. Színházban. 1975-ben részt vett a tanyaszínház-mozgalom megalapításában is.
Pályafutása során több vidéki társulat tagja volt: 1976 és 1979 között a Szolnoki Szigligeti Színházban, majd 1979-től 1983-ig a Miskolci Nemzeti Színházban játszott. Ezután a kecskeméti Katona József Színházban folytatta, majd 1986-tól szabadúszóként alternatív színházi produkciókban lépett fel, sokszor egyszemélyes előadásokkal. 1998 és 2013 között az Újszínház társulatához tartozott, majd 2015–2016-ban a Soproni Petőfi Színházban szerepelt. 2021-től 2024-ig a József Attila Színház színpadán láthatta a közönség.
2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki, de 2016-ban, Bayer Zsolt kitüntetése után, visszaadta az állami elismerést.