Kiderült, hogy pontosan mikor csapódik a Földbe a szovjet űrszonda - ami Budapestet is eltalálhatja
Egy szovjet űreszköz, amit még akkor lőttek fel, amikor fekete-fehér volt a tévé, várhatóan május 10-én visszazuhan a Földre. A dolog külön pikantériája, hogy Magyarország is a lehetséges becsapódási zónában van.
A Kosmos 482 névre hallgató kapszulát 1972-ben indították útnak, elvileg a Vénusz felé. A gyakorlatban azonban még a Föld körüli pályáról sem sikerült kilökni – azóta kering felettünk, mintha mi se történt volna.
53 évnyi haszontalan bolyongás után most visszatér
A Európai Űrügynökség (ESA) szerint a becsapódás valamikor szombaton, május 10-én történik, de az időpont körülbelül 8,6 órás bizonytalansággal mozog – vagyis bármi lehet.
„A károsodás esélye alacsony” – írják a hivatalos tájékoztatók, de azért minden frissítéssel egyre pontosabban próbálják belőni, hol fog végül földet érni a fél évszázados fémdarab.
Hol csapódhat be?
A jelenlegi modellek alapján az objektum az Egyenlítőtől északra és délre 52 szélességi fok között eshet le, ami egy viszonylag barátságos sávot rajzol a földgömbre – amibe Magyarország határozottan beleesik.
A 52. északi szélességi kör áthalad Anglián, Hollandián, Németországon, Lengyelországon, valamint Oroszországon is. Ugyanez a sáv benyúlik Észak-Amerikába, Ázsiába, de lefedi a Csendes- és Atlanti-óceán jó részét is.
A déli szélességi 52. párhuzamos ezzel szemben Argentína, Chile, a Falkland-szigetek és más óceáni térségek fölött húzódik.

Azt tehát, hogy pontosan hol landol majd
A Kosmos 482 nem kis darab: körülbelül 475 kilót nyom, és védő hőpajzzsal is rendelkezik, ami miatt könnyen lehet, hogy nem ég el a légkörben. Ha így van, akár egyben is becsapódhat – ami azért már nem csak hír, hanem esemény is lenne.
Az ESA szerint azonban pánikra nincs ok
„Annak az esélye, hogy valakit űrszemét sérüléssel sújt, kevesebb mint 1 a 100 milliárdhoz. Összehasonlításként: 65 000-szer nagyobb esélye van annak, hogy villám csap beléd.”
A reentry tracker szerint
de az objektum helyzete, forgása és dőlésszöge is befolyásolhatja, hogy hova és hogyan érkezik vissza.
Követheted élőben – ha szeretsz aggódni
Az ESA oldalán bárki nyomon követheti az eszköz mozgását, sőt, grafikonokat is közölnek a várható becsapódási helyekről.
Mivel naponta tucatnyi kisebb űreszköz lép be újra a légkörbe, ez nem ritka esemény – de a legtöbbjük elég kicsi ahhoz, hogy elégjen. Ez viszont nem feltétlenül fog.
Via Ladbible