Egy irányíthatatlan szovjet űrszonda 50 év után tér vissza a Földre – és akár Budapestre is rázuhanhat
Furcsa dolgok keringenek mostanában a Föld körül, például egy 53 éve úton lévő, elfeledett szovjet űrszonda, amely a NASA szerint akár már jövő héten visszatérhet a Föld légkörébe. És bár a legtöbb hasonló objektum nyomtalanul elég a magaslégkörben, a Koszmosz–482 nevű űreszköz annyira masszív, hogy simán túlélheti a belépést, és akár Budapestet is eltalálhatja.
Az eredeti cél a Vénusz felszínének elérése volt, csakhogy a rakéta hajtóműve idő előtt leállt, így a szonda soha nem tudta elhagyni a Föld körüli pályát. Azóta – vagyis 53 éve – a fejünk felett kering, és most eljött az idő, hogy visszatérjen.
A NASA előrejelzése szerint
A potenciális becsapódási zóna pedig elképesztően tág: az 52° északi és a 52° déli szélességi körök között húzódik, ami azt jelenti, hogy
És hogy mi történne, ha a szonda pont Budapestre zuhanna? Shubham Kulkarni, az Oxfordi Egyetem Fizika Tanszékének kutatója kifejezetten a legrosszabb forgatókönyvet modellezte.
Kulkarni szerint a holland TU Delft kutatói – Marco Langbroek és Dominic Dirkx – kiszámolták, hogy a becsapódási sebesség miatt kb. 250 km/h körüli ütközési sebességet jelent. A fizikus úgy fogalmazott:
Hozzátette, hogy „Ha egy kisautóra vagy egy furgonra zuhanna, biztosan elpusztítaná. Ha egy házra esne, valószínűleg teljesen lerombolna egy szobát, de az egész még így is viszonylag kicsi hatású lenne” – tette hozzá a kutató.
Kulkarni azonban nyugtatni próbált mindenkit: „Nem kell pánikba esni, ez a legrosszabb forgatókönyv.”
És még ebben az esetben is – mondta – a kár csak lokális lenne.
„A legnagyobb esély az, hogy a világ valamelyik városának egén egy fényes tűzgömb száguld el, aztán a szonda belecsapódik a vízbe vagy lakatlan területre” – mondta Kulkarni.
És hogy miért ilyen biztos ebben? Mert „a Föld felszínének 71 százaléka víz, és a korábbi visszatérések tapasztalatai alapján az ilyen objektumok szinte mindig az óceánban végzik.”
Bár a Koszmosz–482 elég strapabíró ahhoz, hogy egyben átvészelje a légkörön való áthaladást, Kulkarni szerint az sem kizárt, hogy a nagy hő és súrlódás hatására egyszerűen darabjaira hullik.
Az viszont biztos, hogy egy elfelejtett, hidegháborús űrszonda miatt most néhány napig kicsit többen fogjuk nézni az eget.
Via Ladbible