Ne felejtsd el! Holnap hajnalban ellopnak tőled egy órát!
Március utolsó vasárnapja, hajnali 2 óra. Ha épp aludnál, akkor is megtörténik: az óra előreugrik 3-ra, és hivatalosan kezdetét veszi a nyári időszámítás. Elvileg világosabb esték jönnek, gyakorlatilag viszont te csak azt érzed, hogy valami nincs rendben. Mert nincs. És ez nem (csak) érzékenység.
aminek papíron van értelme – a valóságban meg már évtizedek óta csak rossz szokás.
Honnan jött ez az egész?
Magyarországon először 1916-ban vezették be az óraátállítást, az I. Világháborús takarékoskodás jegyében. Akkoriban még gázlámpákkal világítottak, szóval nem volt mindegy, mikor kezdődik a nap. Aztán jött a második világháború, majd a hidegháború, az olajválság – és
Az EU 1996-ban egységesítette a dátumokat: március utolsó vasárnapján előre, október utolsó vasárnapján vissza, és azóta ebben a ritmusban élünk – néha félálomban.
A testünk nem szereti a központi utasítást
A biológiai órád nem kapott emailt arról, hogy mostantól máskor van reggel.
Az óraátállítás hatása nem csak kellemetlen, hanem mérhető. Több kutatás is kimutatta, hogy:
– romlik a koncentráció,
– nő a balesetek száma,
– megugrik a szívrohamok aránya,
– és a mentális egészségnek sem tesz jót az, ha egy teljes populációt jetlagbe hajítanak – évente kétszer.
Az iskolások esetében különösen durva a hatás: rosszabbul teljesítenek, ingerlékenyebbek, és úgy általában senki nem érti, miért lett hirtelen mindenki ilyen nyűgös. Spoiler: az óra az oka.
De hát este tovább van világos!
Igen, ez az az érv, ami minden évben előkerül. A nyári időszámítás hívei szerint hosszabbak az esték, lehet sportolni, grillezni, társaságba járni. Ami teljesen jogos, csak
Vagyis a „tovább van világos” már nem spórol annyit, cserébe viszont milliók szenvednek tőle minden tavasszal és ősszel.
Az EU már döntött – csak még nem történt semmi
2018-ban az Európai Bizottság online konzultációt tartott, ahol több mint 4,6 millió ember szavazott – 84%-uk azt mondta: elég az óraátállításból. Az Európai Parlament 2019-ben meg is szavazta, hogy 2021-től minden tagállam választhat: marad a nyári vagy a téli idő, de átállítás nincs többé.
Mert ha Magyarország marad a nyári időnél, de Ausztria a télinél, akkor jöhet a káosz a vasútnál, a légiközlekedésben, a kereskedelemben, meg mindenütt, ahol számít, hány óra van a másik oldalon.
Szóval az EU elvileg eltörölte az óraátállítást. Gyakorlatilag pedig minden megy tovább, mintha semmi se történt volna.
Magyarország? Kivár.
Itthon nincs hivatalos döntés arról, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választanánk-e, ha egyszer tényleg lépni kellene. A közvélemény is megosztott: van, aki az esti világosságra esküszik, más a reggeli fényt sírja vissza.
Addig viszont marad ez a félig vicces, félig tragikus rendszer, ahol mindenki panaszkodik, de mindenki visszaállítja az óráját. Vagy a telefonja megteszi helyette.
Addig marad a történelmi hagyomány, amit mindenki utál, de senki sem törli el.
Szóval ne feledd: vasárnap hajnalban előre. Már megint.