8 mód, amivel a munka végül megöl - nem csak a túlhajszoltság teszi tönkre az egészségedet
A túlórázás lehet, hogy megdobja a fizetésedet, de közben a tested szépen felmond. Ráncok, trombózis, begyulladt hasnyálmirigy, depresszió – és ez még csak a kezdet. Összesen 8 módon pusztíthat a munkamánia, és azt is megmutatjuk, mit tehetsz ellene.
A Gallup 2024-es felmérése szerint az Egyesült Államokban egy teljes munkaidőben dolgozó munkavállaló átlagosan heti 42,9 órát dolgozik. Ez azonban csak az átlag.
Az elmúlt években egyre több olyan esetről számoltak be, ahol a dolgozók heti 100 órás munka mellett meghaltak - és nem csak Kínában és Japánban. Ezek a tragédiák arra kényszerítettek néhány céget, hogy újragondolják a munkatempóra vonatkozó elvárásaikat.
A New York Post hét egészségügyi szakértőt kérdezett meg arról, mit okozhat a testedben az, ha hetente 50, 60 vagy akár 70+ órát húzol le az asztalod mögött.
Spoiler: semmi jót.
1. Bőrproblémák: öregedés, pattanások, sőt, akár bőrrák
A bőröd a legnagyobb szerved – és az egyik első, ami jelez, ha túl sokat dolgozol.
„A hosszú időn át tartó túlmunka alváshiányt és krónikus stresszt eredményez, amelyek közismerten rontják a bőr egészségét, minőségét és megjelenését” – mondta Dr. Helen He, a Mount Sinai–Clinique Healthy Skin Dermatology Center társigazgatója.
„Ezek a változások felgyorsítják a bőr öregedését, gyengítik az immunrendszert, és károsítják a bőr védőrétegét. Ettől a bőr érzékenyebbé válik, és könnyebben gyullad be, illetve fertőződik meg” – tette hozzá.
Emellett a kortizolszint emelkedése miatt fokozódik a faggyútermelés, ami eltömíti a pórusokat, pattanásokhoz és cisztás aknéhoz vezet.
A vibráló irodai világítás nem csak idegesítő – káros is lehet.
– mondta Dr. Ross Levy, a Northwell Northern Westchester Hospital bőrgyógyászati osztályának vezetője. „Az UV-sugárzás jelentős oka a bőr öregedésének, és jelentősen hozzájárul a bőrrák kialakulásához is.”
És ott van még a kék fény – az, amit a LED-izzók és az elektronikus eszközök (mobil, tablet, laptop) bocsátanak ki.
– különösen sötétebb bőrtípusúaknál” – mondta Dr. He.
Ha pedig napközben sosem ér a napfény, az D-vitamin-hiányt okozhat, amitől a bőr szürkévé, fakóvá válik.
Mit tehetsz ellene?
Aludj eleget
Igyál sok vizet
Egyél antioxidánsokban és omega-3-ban gazdag ételeket: zöldségeket, gyümölcsöket, magvakat, fermentált ételeket, halat
Mozogj rendszeresen
Használj vas-oxidot tartalmazó, színezett ásványi fényvédőt, bent is
Építsd be a bőrápolásodba a tretinoint, a hialuronsavat és a C-vitamint
Menj ki a szabadba
2. Látásromlás: digitális szemfáradtság és száraz szem szindróma
A képernyő bámulása kinyírja a szemed.
„A képernyők hosszan tartó nézése digitális szemfáradtságot és száraz szem szindrómát okozhat” – mondta Dr. Avnish Deobhakta, a New York Eye & Ear Infirmary of Mount Sinai szemésze.
Mit tehetsz ellene?
Kövesd a 20–20–20 szabályt: 20 percenként nézz 20 másodpercig egy 20 lábnyira (~6 méterre) lévő tárgyat
Tartsd a monitort legalább 60 cm-re magadtól, a középpontja legyen 10–12 cm-rel a szemszint alatt
Használj vény nélküli szemcseppet
Használj kifejezetten képernyőre tervezett szemüveget – Dr. Suyeon Yu szerint ez csökkenti a szem fókuszálási terhelését, megelőzve a fejfájást és a homályos látást
3. Szívbetegség és stroke
Azok, akik heti 55 óránál többet dolgoznak, 35%-kal nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot, és 17%-kal nagyobb eséllyel halnak meg szívbetegségben, mint azok, akik heti 35–40 órát dolgoznak – állítja a WHO.
2016-ban világszerte több mint 745 000 haláleset kapcsolódott a túlmunka okozta szívbetegséghez és stroke-hoz.
És ez csak a stressz. A hosszú munkaidő gyakran együtt jár egészségtelen életmóddal is.
– mondta Dr. Danielle Qing, a Mount Sinai belgyógyásza.
A mozgáshiány és a hosszas ülés trombózist okozhat, ami tüdőembóliához és szívmegterheléshez vezethet.
Mit tehetsz ellene?
Mozogj legalább napi 30 percet
Aludj 7–9 órát éjszakánként
Kerüld az ultrafeldolgozott ételeket, válaszd a zöldségeket, gyümölcsöket és teljes kiőrlésű gabonát
Használj stresszcsökkentő technikákat: légzőgyakorlat, tudatos jelenlét, progresszív izomlazítás, naplóírás
4. Súlygyarapodás és elhízás
A heti 40+ órás munkaidő az elhízás fokozott kockázatával jár. Nemcsak a közös nassolások miatt.
„Gyakran gyorsételeket választanak az emberek, mert ezek könnyen elérhetők és gyorsan elkészíthetők. Ezek azonban általában tele vannak sóval, zsírral és tartósítószerekkel” – mondta Qing.
A nyugati emberek kevesebb mint egynegyede mozog eleget – és a legtöbben a munkát okolják.
„Ez mind elhízáshoz vezethet, ami szívbetegséget, diabéteszt, magas vérnyomást, magas koleszterinszintet, májbetegséget, alvási apnoét és bizonyos rákokat is okozhat.”
Mit tehetsz ellene?
Állj fel: szerezz be álló íróasztalt
Próbálj ki egészséges ételkiszállító szolgáltatásokat
Mozogj: gyaloglás, futás, kerékpározás is segít
5. Probléma: Nyak- és hátfájás
Ha valaha is órákon át voltál egy irodai székhez kötve, akkor pontosan ismered azt az ismerős nyilallást a nyakadban vagy azt az állandó, alattomos lüktető derékfájást.
Nem vagy egyedül.
Sokaknál ez az állapot krónikussá válik. A fő bűnös? A hosszú órákon át tartó ülés, megszakítások nélkül – gyakran kényelmetlen pózban vagy helytelen testtartással. Ez feszültséget kelt a gerincben, az izmokban és az ízületekben.
És akkor még ott van a rosszul kialakított munkakörnyezet is.
Ráadásul az ismétlődő mozdulatok, mint a megállás nélküli gépelés, kéz- és csuklófájdalmakhoz vezethetnek, amelyek miatt még az olyan hétköznapi dolgok is fájdalmassá válhatnak, mint egy bögre felemelése vagy egy gomb begombolása.
Mit tehetsz ellene:
Tarts rövid szüneteket a nap folyamán, hogy nyújtózkodj és sétálj egyet.
Használj ergonomikus széket, billentyűzetet és egeret, amelyek segítenek helyreállítani a testtartásodat és megelőzni a mozgásszervi fájdalmakat.
Gondoskodj a megfelelő világításról – mert a hunyorgásból is jöhetnek a fej- és nyakfájások.
6. Probléma: Emésztési káosz
A túl sok ülés nemcsak a hátadat, hanem a beleid működését is hátráltatja. A mozgáshiány csökkenti a véráramlást a beleidben, miközben növeli a nyomást a gyomor- és bélrendszeredben.
És ez még csak a kezdet. A krónikus stressz csak súlyosbítja az egészet. A kortizol és az adrenalin megbolygatják a bélrendszert: lelassítják az emésztést, és felborítják a hasznos és káros baktériumok közötti kényes egyensúlyt a bélflórádban.
Hosszú távon ebből lehet
Márpedig nem valami kellemes dolog kávé után kétrét görnyedni az open office közepén.
Mit tehetsz ellene:
Egyél kisebb adagokat, gyakrabban, és ügyelj arra, hogy rostban gazdag ételeket válassz.
Igyál elég vizet.
Próbálj ki probiotikumokat vagy prebiotikumokat az emésztőrendszered támogatására.
Építs be lazító technikákat a napodba – mélylégzés, meditáció, jóga mind segíthetnek.
7. Probléma: Legyengült immunrendszer
A túlmunka kinyírja az immunrendszert. Ezért vagy te az, aki mindig megfázik, amikor körülötted valaki tüsszent egyet a nyomtatónál.
Dr. Theodore Strange szerint a krónikus stressz és az alváshiány kombinációja súlyosan csökkenti a fehérvérsejtek – például a fertőzések ellen küzdő limfociták – számát és hatékonyságát.
És ez még nem minden. Egy kutatás szerint már egyetlen átalvatlan éjszaka után is úgy viselkedik az immunrendszered, mintha híztál volna 20 kilót.
Tehát amikor azt gondolod, hogy csak pár emailt küldesz még ki hajnal kettőkor, valójában épp az immunrendszeredet csinálod ki.
Mit tehetsz ellene:
Aludj minden éjjel legalább hét-kilenc órát – nem pótolható hétvégén.
Végezz stresszcsökkentő tevékenységeket – meditáció, jóga, séták, légzőgyakorlatok.
Tartsd be a higiéniai alapszabályokat: kézmosás, zsebkendő, tiszta telefon.
Csökkentsd az alkohol- és dohányfogyasztást – mert igen, ezek is számítanak.
8. Probléma: Depresszió, szorongás és kiégés
Mindezek a testi hatások csak tetézik azt a mentális lavinát, amit a túlmunka elindít benned. A túl sok munkaórával töltött hét, különösen, ha az meghaladja a 48 órát, szoros összefüggést mutat a depresszió és a szorongás kialakulásával – mondta Dr. Anna K. Costakis, a Northwell Staten Island University Hospital pszichiátere.
Az extrém hosszú munkaidő hozzájárul a kiégéshez is – ez egy olyan állapot, amely érzelmi, fizikai és mentális kimerültséggel jár, és amit a tartós stressz idéz elő.
– tette hozzá Costakis.
A probléma nemcsak abból fakad, hogy stresszes a munkád. Az is számít, hogy közben a pozitív dolgok – barátok, család, pihenés, öröm – teljesen kiszorulnak az életedből.
„A szocializáció és a szeretteinkkel töltött idő kulcsfontosságú a mentális egészséghez. Ha ez elmarad, az elszigetelődéshez, magányhoz és fokozott depresszióhoz, szorongáshoz vezethet” – figyelmeztet Dr. Qing.
Mit tehetsz ellene:
Aludj eleget.
Tarts „mentális egészség-szüneteket”: sétálj egyet, ebédelj nyugodtan, beszélgess egy kollégával. Costakis ezt úgy hívja: „engedjük ki a gőzt a kuktából.”
És a legfontosabb:
– mondta Costakis.
„Egy-egy rövid, megterhelő periódus még kompenzálható a következő napokban, de azon túl minden nyereség eltörpül a pihenés és az egészség elvesztéséhez képest.”