Csukás István: „Amikor elkezdtem gyerekeknek írni, elhatároztam, hogy csak vidámat írok”
Milliók rajonganak érte, de csak kevesen tudják, milyen vad fordulatokkal teli volt Csukás István (†83) magánélete! A Süsü és Pom Pom zseniális szülőatyja kétszer vált el, mire harmadszor végre révbe ért – és utána harminc évig tartó meseországban élt imádott feleségével, Máriával.
Pedig, bármilyen hihetetlen, a mesekirály nem halmozott fel vagyont, és soha nem lett saját gyereke. Mégis szinte minden nap úgy ébredt, hogy ő „a világ legboldogabb embere”.
„A gyerekek a kulcs!” – ezt vallotta
Csukás titka egyszerű volt: a kicsikben hitt. Szavait szó szerint idézzük, mert ennél szebben senki nem mondhatná el:
És hogy miért csak vidám történeteket írt?
Az író később is ragaszkodott ehhez a filozófiához. Egyik interjúban elmondta, szerinte az öröm „erőltethető”! Saját receptjét így árulta el:
„Szerencsés ember vagyok, hogy abból élhetek, amit szeretek csinálni, emiatt már pusztán abban is örömöm telik, hogy még lélegzem. Bár az öröm egy olyan dolog, amit lehet erőltetni is.
Épp ezért nem megyek bele konfliktusokba, harcokba, tudniillik az élet egészen másra való.”
Kisújszállás – a soha ki nem merülő ihletbánya
A legendás író szerint mindenkinek ott rejtőzik a kincsesbányája, ahol gyerek volt. Nála ez Kisújszállás, ahonnan a Keménykalap és krumpliorr figurái is felvonultak. Így emlékezett:
És hogy milyen kölyök volt? Vadóc! Fa, tető, bukás – minden játszott:
„Borzasztó dolgokat csináltam: felmásztam a fára, a ház tetejére, leestem onnan… Szerencsére apám, aki kovács volt, soha nem emelt rám kezet.
Helyette a sarokban kellett kukoricán térdepelnem. De nem vettem a lelkemre, mert tudtam, hogy megérdemlem. Egyébként boldog gyerekkorom volt. Amikor születtem, 1936‑ban, majd az azt követő években, mindenki szegény volt, de éheznem soha nem kellett, kaptam egy nyári és egy téli ruhát, nem is kellett több.”
Villámházasságok, elkártyázott honoráriumok
Tizennyolc évesen egy fillér nélkül érkezett meg a fővárosba – két gyors frigy, és még gyorsabb szakítás következett. Albérletből albérletbe költözött, a költői honoráriumát pedig úgy szórta el, ahogy jött: „… feléltem, elkártyáztam a pénzemet” - mondta erről az időszakról.
Szeretett volna szerelmes lenni, de rájött: ami ma lángol, holnap már éget. Gyermeket sem ezért nem vállalt:
„Minden nőt azonnal el akartam venni. Kétszer sikerült is, de hamar kiderült, hogy az érzelmek nem sokáig tartottak. S ami nem megy, azt szerintem egy percig sem szabad erőltetni.
Nem akartam meggondolatlanul családot alapítani, ezért sem lett utódom. Azt mondtam, miattam ne sírjon egy kisgyerek.”
Mária lett a nagy Ő
A sors végül negyven fölött segítette mellé az igazi társát. Házasságukban menedékre találtak, nyaraikat pedig Balatonszárszó aprócska nyaralójában töltötték, ahová barátok, szomszédok, keresztgyerekek jártak át „Csukás‑konyha‑turnusra”. Az író ekkor is huncut mosollyal beszélt kedvenceiről:
„A specialitásom az alföldi káposzta, rendszerint azt készítem a barátaimnak.
mert utána meg sajnálom azokat a könyveket.”
Búcsú és elmaradt folytatás
Mária 2017‑ben távozott, Csukás István pedig 2020 februárjában követte. Előtte még befejezte Süsü vadonatúj kalandjait, de a tévék azóta sem tűzték műsorra, kéziratai sem kerültek múzeumba.
Legbecsesebb kincsei? Nem a díjak, hanem azok a gyerekrajzok, papírfigurák, apró agyagsárkányok, amiket a rajongó kicsik küldtek neki. Ezek sorsát tényleg féltette:
Ám eddig senki nem gondozza az örökséget: a mesék atyja hiába „gyömöszölt” örömöt a világba, a hagyatéka ma is gazdára vár…
Via Story.hu