FONTOS
A Rovatból

Iványi Orsolya: „Nem minden nő fog gyereket szülni, de minden nő átesik a menopauzán”

A menopauza folyamatát mindenki másképpen éli meg, egy valami biztos: az évek múlásával egyetlen nő sem kerülheti el ezt az folyamatot.

Megosztom
Link másolása

Iványi Orsolya évek óta elkötelezetten segíti a változókorban lévő nőknek, menopauzaedukációs aktivista. A saját élményeiből inspirálódva alapított egy közösséget 6 évvel ezelőtt, amelyben a menopauza nem tabutéma. Írásaival, előadásaival és tréningjeivel nap mint nap támogatja azokat a nőket, akiknek az életében eljött a változókor ideje. Ezek mellett munkahelyi programok kialakításával segít kedvezőbb munkakörnyezetet teremteni a változókorú munkavállalók számára.- Emlékszel rá, hogyan ismerted fel, hogy változókorba léptél?

- Ezt nehéz behatárolni, mert nem feltétlenül klasszikus tünetekkel kezdődik a perimenopauza. Nekem sosem volt még hőhullámom és a menstruációm is szabályos volt majdnem 50 éves koromig.  Nálam mentális tünetek jelentkeztek először, és sok más nőhöz hasonlóan, először én sem gondoltam volna, hogy a dühroham, a szorongás, a durva hangulatingadozás menopauza tünet lehet.

Elvégre 44 éves voltam. Ki gondolna ekkor változókorra?

Korábban volt egy endometriózis műtétem, ott előtte a nővér megkérdezte, hogy menopauzában vagyok-e. Döbbenten néztem rá, válaszolni sem tudtam a kérdésre. Ami azt illeti, nem is igazán tudtam, hogy mi az a menopauza. 

- Mit éreztél ezután?

- Felkeltette az érdeklődésemet, kíváncsi lettem és beleástam magam a témába. Így amikor fél évvel később megjelentek a mentális tünetek, már valamennyit tudtam a menopauzáról, de korántsem eleget. Sosem féltem a menopauzától és erre bíztatok mindenkit, hogy

ne féljenek előre. A nők 25%-nak semmilyen tünete nem lesz.

Az elejétől fogva tudtam, hogy a menopauzával kapcsolatos elavult sztereotípiákat ki kell irtani, újra kell keretezni a változókor fogalmát, ezt küldetésnek érzem. Az öregedés része a menopauza, de nem kell, hogy nettó kínszenvedés legyen.  

Orsi könyvet is írt saját történetéről, hogy véget vessen a hallgatásnak (Fotó: Szepesvári Petra)

 

Azért ne felejtsük el, hogy sok nő számára a menopauza egy kellemetlen tabutéma, mert összekapcsolják az öregedéssel, a szégyennel, vagy hogy a társadalom számára láthatatlanná válnak. Az öregedés elfogadása nem könnyű feladat, én azt szoktam mondani magamnak, amikor belenézek a tükörben, hogy mindig aznap nézek ki a legjobban, mert ugye másnap már egy nappal öregebb vagyok. Az öregedés persze nem csak a külsőről szól, és szerintem legyünk inkább okosak, ne a szépségre építsük az önbizalmunkat. 

- Akkor beszéljünk róla! Kezdjük a tünetekkel? Melyek a menopauza jellegzetes velejárói? 

- A menopauzának jelenleg kb. 30-40 tünete van, de mielőtt a tünetekre térünk, nagyon fontos kiemelni, hogy tévhit, hogy a menopauza az életkor előrehaladásának természetes velejárója, ezért a tünetekkel semmit sem lehet tenni, azokat el kell fogadni.  Elsők között szerepelnek a hőhullám, alvásproblémák, éjszakai izzadás. Aztán olyan mentális tünetek, mint az agyi köd, a feledékenység, szorongás, hangulatingadozások, amelyek mind befolyásolhatják a napi teljesítményt. A nők sokszor  azt gondolják, hogy a menopauza a szabálytalan menstruációval vagy a hőhullámmal kezdődik, de gyakran a fent már említett mentális változások jelentkeznek először. Sok nő számára egyáltalán

nem kellemes a menopauza megélése, mégis szükségszerű meglátnunk benne a jót: arra kényszerít bennünket, hogy többet foglalkozzunk magunkkal,

nagyobb gondot fordítsunk az egészségünkre és az életmódunkra. Ma már több 80 évig élhetünk, a 60 éves kor utáni állapotunk főleg attól függ, hogy a változókorban hogyan éltünk. Éljünk ezzel a lehetőséggel, csak rajtunk áll!

- Magyarországon mennyire támogatják a cégek a menopauzában lévő nőket?

- A jelenlegi általános jóléti program főleg  várandós munkavállalókat segíti, és mára a legtöbb munkahelyen támogatják a kismamákat. Pedig

nem minden nő fog gyereket szülni, ezzel szemben minden nő átesik a menopauzán, ami ráadásul évekig tart.

Ilyenkor pedig nem jár extra figyelem, szabadság, még csak fel sem tűnik az embereknek, hogy a közvetlen munkatársuk menopauzával küzd. Nagyon fontos lenne, hogy a munkahelyek támogassák a változókorú nőket, például rugalmas munkabeosztással, home office lehetőséggel. Saját kutatásaimból az derült ki, hogy Magyarországon a női munkavállalók 75% már megtapasztalta azt, hogy a menopauza hatással volt a munkavégzésére, 30% pedig nem tudott megfelelően teljesíteni emiatt. Ezért lenne szükség arra, hogy a munkahelyeken legyen munkahelyi menopauza program. Ugyanígy fontos, hogy érzékenyítsük a vezetőket is, hiszen az lenne az ideális világ, ha nem kellene titkolózni egy munkahelyen.

A nők sokszor 45-55 között érnek karrierjük csúcsára, éppen amikor a menopauza is beköszönt.

Sokan inkább nem vallják be, nehogy azt gondolják róluk, hogy nem tudják a munkájukat megfelelően végezni. Jó példa erre a Tesco, ahol már 4 éve működik munkahelyi menopauzaprogram. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha egy női vezető is őszintén beszél a menopauzáról, az megnyitja az utat mások előtt is. A menopauza az élet része, nem szabad tabutémaként kezelni. Szerencsére egyre több cég hív edukációs előadást tartani, és nem csak kolléganőknek, hanem a menedzsmentnek is. A cégeknek rá kell jönni, hogy ez nem luxus, hanem befektetés, hiszen az 50 feletti nők a leggyorsabban növekvő munkaerőszegmens a piacon, egyre tovább fogunk dolgozni, a nők pedig életük végéig posztmenopauzában vannak. 

- Mikortól és meddig datálhatók ezek az évek?

- Sajnos sokan tudják úgy, hogy a menopauza majd csak 50 körül kezdődik, de már a 40-es évek elején is elkezdődhet, általában ekkor jelentkeznek először a perimenopauza tünetei. Érdemes elmenni orvoshoz, amikor először megtapasztaljuk azt az érzést, mintha nem lennénk önmagunk, úgy is hívom ezt, hogy a “tünet zéró”, a korai diagnózis segít megbirkózni a változókorral.

A menopauza nem valami végét jelenti, hanem ez egy új felnőttkor (Fotó: Szepesvari Petra)

- Milyen más tanácsokat adnál a változókorú nőknek? 

- Ismerjék fel, hogy nincsenek egyedül és kérdezzenek! Egyre többet tudunk a menopauzáról, és már nem kell otthon csendben szenvedni, és nem szégyen segítséget kérni. Ezért indítottam el azt az online közösséget, ahol a nők megoszthatják egymással a tapasztalataikat, és ahol én is próbálok segíteni, vagy megosztom, amit én tanultam. Ebben nyilván sokat segít az, hogy a Magyar Menopausa Társaság megválasztott tavaly vezetőségi tagnak, ami egy óriási dolog volt, hiszen én nem vagyok orvos, ez pedig egy orvostársaság. Miután nem találtam olyan könyvet, amely a mai modern menopauza megközelítését láttatta volna, tavaly írtam egyet a témáról, mely már a második kiadásban van és nagy öröm, hogy orvosok is ajánlják a pácienseiknek. 

- Mit üzensz a fiatalabb nőknek, akik jóval a menopauza előtt állnak? Hiszen magad mondtad, hogy az évek múlásával egyetlen nő sem kerülheti el. 

- Azt mondanám, hogy a menopauzától nem kell félni, mert nem az élet vége, hanem egy új időszak kezdete. Szeretném, ha a fiatalabb generációk úgy készülnének fel erre az időszakra, hogy ez egy új életszakasz, vagy ahogy a kínaiak hívják a második tavasz, amit ugyanolyan nyitottsággal és kíváncsisággal lehet megélni, mint bármely másik életszakaszt. 


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása