FONTOS
A Rovatból

Virág és bonbonválogatás helyett minek örülnénk IGAZÁN mi nők, a nőnapon?

Ahogy mást szeretne szülinapjára egy negyedikes kislány és mást egy negyven éves nő, úgy a nőnapi vágyaink is különbözőek. De elmondani azokat nem kerül semmibe.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. március 07.


Megosztom
Link másolása

Van, aki nem is tartja ezt a napot, mert szerinte túlságosan szocialista ízű. Van, aki tartja, mert vezetőként így szeretné kifejezni a női dolgozók iránti tiszteletét, és olyan is akad, aki még nem döntötte el, miként álljon ehhez az naphoz. De most tulajdonképpen kikről is beszélünk, férfiakról vagy nőkről? Melyik nem határozza meg, hogyan ünnepeljük a nőnapot? Egyáltalán, kell-e egységes nézőpontra hozni az ünnep üzenetét és mikéntjét?

Dicső ükanyák

Tulipáncsokorért vagy egy doboz Milka szívecskéért tüntettek volna azok a textiliparban dolgozó nők, akik 1857. március 8-án New York utcáira vonultak?

Gyertyafényes vacsoráért, páros moziért, masszázskuponért hallatták a hangjukat? Nem.

Rövidebb munkaidőt, jobb fizetést akartak, hogy adott esetben a fentieket elő tudják teremteni maguknak. Hogy miután kifizették a rezsit, beszerezték az ebédnek valót, meg ha volt gyerek, a neki szükséges dolgokat, még maguknak is tudjanak mondjuk meleg téli cipőt venni. Hogy miután hazaértek a munkából, rendbe tették a háztartást, főztek, mostak, gyereket neveltek, esetleg még aludni is tudjanak.

Ők elérték, amit akartak: csökkentett munkaidőt, megnövelt bérezést, bár ez valószínűleg nem úgy általában a férfiakon, hanem a munkáltatójukon múlt. Aki belátta, hogy ha nem enged ezeknek a "nőszemélyeknek", ugrik a saját megélhetése is.

Egyenlőség? Szabadság? Nővériség?

A nőnap tehát igazából egy konkrét munkáltatói-alkalmazotti viszonyból indult, ahol egyértelmű volt a felállás: a női alkalmazott elvégzi a munkáját, amiért a férfi munkáltató bért fizet és megfelelő munkakörnyezetet tart fent. Azért tudtak ezek a nők célt érni, mert gyakorlatilag számszerűen le lehetett vezetni a problémát, és ezzel a megoldást is.

Amint azonban általánosítani szeretnénk a célt - például legyen a világ minden női dolgozójának tisztességes bére, megfelelő munkakörülményei, stb. - előjönnek a nem számszerűsíthető, sokszor egészen szubjektív tényezők, amik jócskán megnehezítik a dolgot.

Mi számít tisztességes bérnek, megfelelő munkakörülménynek? Mi a standard ebben? Melyik vállalat vagy ország? A számtalan jogos kérdésre csak még több kérdés érkezne, és akkor ez még „csak” a munka világa, még nem szóltunk az általános női egyenjogúságról, aminek mibenlétéről szintén nincs közmegegyezés. Miben és hol legyenek egyenlőek a nők a férfiakkal?

A parttalan viták helyett érdemes elengedni az univerzális nőnap és a hozzá kapcsolódó egyetlen szent cél meghatározását, és kisebb részekben gondolkodni.

Pontosan ez történik egyébként az elmúlt néhány évtized nőnapjain: pozitív értelembe vett elaprózódással megosztódnak a feladatok: van, aki valamely civil szervezet eseményén emeli fel a szavát például a munkahelyi szexuális zaklatás ellen, mások másik csoport szervezésében próbálják felhívni a figyelmet a nőket érő családon belüli erőszakra, és így tovább.

A múzeumok és más kulturális intézetek igyekeznek a női közönség számára kedveskedni akár kiemelt témákkal, akár ingyenes belépővel. A különböző közintézmények és cégek is a maguk módján ünneplik ezt a napot. Ezekbe azonban jobbára nincs beleszólásunk: elfogadhatjuk őket, csatlakozhatunk hozzájuk, de nem mi mondjuk meg, minek is örülnénk személy szerint. Itt ugyanis az „alkalmazotti” oldalon állunk. És itt jön be egy érdekes dolog, hogy a nőnap kapcsán mi az, amibe személyesen is van beleszólásunk.

Privát megbecsülés

Hogy mikor szivárgott át ez az eredetileg munkaközpontú ünnep a magánéletbe, hogy mikortól adnak a férfiak a Valentin-naphoz vagy az Anyák napjához hasonlóan virágot, csokoládét a női szeretteiknek, az nem tisztázott. Csak a szerelmüket, feleségüket ajándékozzák-e meg ezen a napon, vagy esetleg az édesanyjukat, lányukat, női kollegáikat is, ez szintén kérdés.

Mindenesetre a rendszerváltás óta Magyarország még mindig keresi a nőnap helyét a jeles napok között, ami a személyes ajándékozást illeti. Amíg például Olaszországban gyakorlatilag 1917. óta a mimózára épül az egész nőnap (az akkor nyíló virágtól kezdve a koktélon át a Mimosa- tortáig), addig itthon a hóvirág védetté nyilvánításával tulajdonképpen szimbólum (vagy hogy textilipari áthallással éljünk- vezetőszál) nélkül maradt ez az ünnep.

Nem könnyű ezért a férfiak dolga, főleg, ha mi magunk sem segítjük őket ebben.

Hiszen honnan tudná például egy keményen dolgozó családapa, minek örülne IGAZÁN a feleség, ha nem beszélnek erről?

Néma nőnek másik nő se érti a szavát... csak sejti

Ahogy születésnapja alkalmából mást szeretne egy negyedikes kislány és mást egy negyven éves nő, úgy a nőnapi vágyaink is különbözőek.

Én jelenleg a háromgyerekes anyukák vágyairól tudok mesélni, elsősorban természetesen saját érintettségből fakadóan, másrészt a környezetemben lévő hasonszőrű nők vallomásaira építve. Történt ugyanis, hogy feltettem egy kérdést social media hölgyismerőseimnek:

„Ki minek örülne nőnapra?

Egy a fontos: reális kérés legyen (tehát a két hét karibi körút most nem játszik)”

Nem reprezentatív felmérésemre érdekes módon főleg a kisgyerekes anyukák válaszoltak, és nagyon egybecsengőek a vágyaik.

Virág és bonbonválogatás helyett legtöbbjük pár óra egybefüggő alvást, egyedüllétet, csendet, magányos feltöltődést szeretne nőnapra.

• 2-3 óra alvást, amikor senki sincs itthon - lehet hogy a karibi körúttal jobban a realitások talaján maradnék

• Ha valaki átvállalná a nagymosást, teregetésestül, hajtogatásostól és zoknipárosításostól

• masszázst (és utána alvást)

• Iszogatást férj és gyerekek nélkül bárhol, csak ne itthon

• Egy teljes napot egyedül, itthon

• Alvást szeretnék, legalább 8 órát. Kikapcsolni a telefonom, es kiírni a kapura is, hogy: hozzátok mentünk

• Egy nap magányt...

• Egy teljes nap időkorlát nélküli “aztcsinálokamihezkedvemvant” - évek óta ez az álmom

Arra nem kérdeztem rá, hogy ezeket a vágyaikat megosztották-e az illetékes férfiakkal is, vagy csak csendben álmodoznak róla.

(Bár sokan azért nem hozzák a férjeik tudatára ezeket az igényeket, mert pontosan olyan elérhetetlennek látják őket, mint egy kéthetes karibi körutat.)

Pedig elmondani őket nem kerül semmibe. És még ha nem is sikerül valóra váltani őket, már a közléssel magával megünnepeltük a nőnapot: hallattuk a hangunkat egy minket nőként érintő problémával kapcsolatban.

A magánéletben tehát főleg rajtunk múlik, milyen lesz ez a nap: ha nekünk a virág és a csoki a gyengénk, akkor csak annyit kell megsúgni a férfinak, hogy például a pasztell sárga tulipánnak mindig örülünk, a szegfűt viszont hagyja meg másoknak.

De ha mi sokkal jobban örülnénk annak, ha aznap este nem nekünk kellene vacsorát készíteni a családnak, vagy régóta szeretnénk elmenni egy barátnőnkkel egy estére gyerek nélkül lenni, akkor azt kommunikáljuk.

Tehát a címben feltett kérdésre a válasz: a nők annak örülnének, ha megkérdeznék őket, mit szeretnének.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása