FONTOS
A Rovatból

Diéta a lakcímkártya alapján, avagy miért jó, ha belekezdesz a locavore életmódba?

Egy táplálkozási irányzat, ami nem csak dietetikai szempontból előnyös, hanem a lelki békénket is támogatja.

Megosztom
Link másolása

Valószínűleg a kedves olvasó is diétázott már élete során: paleózott a cukorbetegsége miatt, kipróbálta a ketogén étrendet egy szálkásabb alak reményében vagy főtt krumplit evett a gyerektől elkapott fosós-hányós vírus okozta gyötrelmek enyhítése céljából.

Van, aki születésétől kezdve diétára kényszerül valamilyen allergia vagy ételérzékenység miatt, mások a szakmájuk miatt nem ehetik azt és akkor, amit szeretnének.

Dédszüleink és az ő felmenőik pedig szinte kivétel nélkül a locavore diéta szerint éltek születésüktől halálukig,

ennek köszönhetően pedig jóval kevesebb gondjuk volt a leszármazottjaikat sújtó civilizációs betegségekkel.

És hogy mit ettek ehhez? Amit a lakóhelyük adott.

Egészség 160 km-es karnyújtásnyira

Most már eláruljuk: a locavore étrend követői a helyben termett alapanyagok fogyasztására koncentrálnak – jellemzően olyan terményekre, amelyek a lakóhelyüktől legfeljebb 160 kilométeres körzetben elérhetők. Szigorúan véve

ez egy budapesti lakos esetében például azt jelentené, hogy szegedi paprikát még igen, de debreceni kolbászt nem fogyaszthat.

Természetesen az élet nem körzővel dönti el az ilyen kérdéseket, sokkal inkább emberi és gazdasági kapcsolódások, no meg az idő képzeletbeli mérőszalagjának segítségével.

Őseink-de jószerével még dédszüleink is- túlnyomó többségben abból főztek, amijük volt, amit ők maguk vagy a környékbeliek megtermeltek, esetleg ami jellegéből vagy feldolgozottságából adódóan kibírta a szállítást. Utóbbiak közé tartozott például a ma már alap fűszernek számító bors vagy a fahéj, és természetesen a só, aminek hiányában nem csak az ételek lettek volna íztelenebbek, hanem a tartósítási eljárások, például a sóban való elrakás vagy a fermentálás is hiányzott volna a konyháról. Ezért sem véletlen, hogy a sóra igen becses, sokszor egyenesen szent anyagként tekintettek, ami véd a rontástól. Fontosságát jelöli az a tény is, hogy az angol fizetés (salary) a latin salarium kifejezésből ered, a római katonák ugyanis járandóságuk egy részét sóban kapták meg.

Láthatjuk tehát, hogy régen sem kizárólag azt ették az emberek, ami a nevezett 160 km-es körön belül termett, de arányaiban sokkal közelebb álltak ehhez az életvitelhez, mint a mai társadalom. Az étel túlnyomó része helyi, szezonális, ebből követezően pedig friss és vegyszermentes volt, magasabb tápanyag-és vitamintartalommal.

A Dr. Schwab Richárd által hangoztatott napi fél kiló nyers zöldség elfogyasztása korábban gyakorlatilag kikerülhetetlen volt,

hiszen húst és tejterméket csak módjával, feldolgozott élelmiszert pedig szinte egyáltalán nem fogyasztottak, kivéve az olyan, már említett házi tartósítási eljárásokat, mint a szárítás vagy a fermentálás.

Az ételek tápértéke a rövid ellátási láncolatnak köszönhetően magasabb maradt, a penész- és gombagátló szerek hiányában ráadásul nem csak a termelőtől az eladóig tartó idő, de a vásárlás és az elfogyasztás közötti percek is meg voltak számlálva. Míg ma simán bevásárolunk 1-2 hétre előre, addig korábban az aznap a piacon megvett vagy a hétvégén a telekről hazahozott terményt 1-2 napon belül fel kellett dolgozni vagy el kellett fogyasztani, különben ment a kukába. A mostani kényelemnek viszont az az ára, hogy mire elfogyasztunk egy terményt, addigra annak a tápanyagtartalom sokszor már csak az eredeti 60%-át éri el.

Messziről jött étel azt mond, amit akar

Ma az átlagos hazai boltban kapható fokhagyma kínai, a paradicsom spanyol, a csomagolt árut már nem is említve, ahol sokszor az olyan alapvető alapanyagok is egészen távoli helyekről kerülnek a polcokra, mint a barna lencse.

Érthető módon az emberek ritkán olvasnak az árcédulán túl, pedig ennek az olcsóságnak az árát később a gyógyszertárban kell kifizetniük, hiszen a már említett tápanyaghiányon túl ezek a termékek sokszor egészen más élelmiszerbiztonsági előírásokkal rendelkező országokból, és bizony tartalmazhatnak olyan vegyszermaradványokat vagy akár emberi ürülék is, amik rövid vagy hosszú távon károsak az egészségünkre.

-De hát ugyanezt elmondhatjuk a szomszéd Józsi bácsiról is, akinél senki se ellenőrzi a különböző vegyszereket és mégis minden szombaton ott árul a piacon!-mondhatnánk, és igazunk is lenne.

Ennek az egész locavore-kérdésnek az étel ugyanis igazából csak a teteje.

Amire épül, az az egymással szoros gazdasági és társadalmi kapcsolatban élők közötti bizalom. Hiszen csak akkor fogom könnyű szívvel kifizetni a magasabb árat azért a magyar fokhagymáért, ha megbízom a termelőben, és valahol felelősséget érzek iránta.

Ehhez viszont tényleg olyan mélységű kapcsolat szükséges, amire a mai világban sokszor még a rokoni, baráti viszonyok esetében sincs időnk. Tudni arról, hogy a piacon kapott barackért a gazda adott évben az egész családját hetekig riasztotta fel legszebb álmából, ha jött a fagy, időt igényel. Átérezni, mit jelent a szomszéd falu termelőjének a mi kertünkben csak hatalmas tócsákat okozó, az ő paradicsomültetvényét azonban özönvízként elmosó eső, időt igényel. Kitartani egy bizalomra épített kapcsolatban akkor is, amikor könnyebb lenne az olcsóbb, egyszerűbb megoldás felé fordulni…igen, ez úgy hangzik, mit egy párkapcsolat, egy házasság.

A locavore életmód azt jelenti, hogy van egy gazdasági családom, aminek egy részét lehet, hogy még a nagymamámtól örököltem, mert már ő is hozzájuk járt marhaszegyért vagy leveszöldségért, de vannak olyan tagjai is, akiket hosszú és kitartó gazdasági tinderezés, sok fájdalmas csalódás után tudtam csak megismerni, és épp ettől lettek annyira fontosak.

Az ilyenfajta helyhez kötött kapcsolódások egyébként nem csak a mikrobiomunk vagy például környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontból amúgy az egész Föld számára hasznosak, hanem a mentális egészségünknek is jót tesznek.

Zöldségből és hírekből is a környékbelit!

Nem csak a szánkon keresztül bevitt fizikai ételtől, hanem a szellemi tápláléktól is lehetünk rosszul. A világ zaja egyre hangosabb, naponta árasztanak el minket globális hírek háborúkról, gazdasági válságokról, klímaválságról – ezek a távoli problémák gyakran szinte elérhetetlennek tűnnek számunkra, és tehetetlenség érzését kelthetik bennünk, nyomasztanak, felemésztenek minket.

A locavore szemlélet nemcsak az ételeink kiválasztásában, hanem a hírfogyasztásban is segíthet:

ha a helyi történésekre koncentrálunk, az nemcsak a közérzetünket javíthatja, hanem mentális egészségünkre is pozitív hatással lehet.

A globális hírek ráadásul többnyire a negatív eseményekre fókuszálnak, hiszen azok hírértéke sajnos mindig nagyobb. Ezzel szemben a helyi hírek többször tartalmaznak pozitív történeteket – például apró, de sikeres közösségi projektekről, helyi összefogásról vagy akár csak arról, hogy Nyíregyházán születtek új kiskutyák.

Az egyik legnagyobb előnye annak, ha a helyi hírekre fókuszálunk, hogy alaposabb és szélesebb körű tudással fogunk rendelkezni a minket fizikailag is érintő kérdésekben- legyen az egy önkormányzati kérdés mondjuk a parkolóhelyek kialakításáról vagy arról, mikor és hol adhatjuk le a doboznyi használt elemünket és javíthatatlan elektronikai eszközünket

Minden pozitív tulajdonsága mellett a lokális hírfogyasztást sem kell túlzásba vinni. Ahogy a vitaminos dobozon is áll: az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Ami hiányzik saját környezetünkből- legyen az egy különleges fűszer vagy egy inspiráló történet- azt nyugodtan keressük továbbra is a nemzetközi polcokon.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása