Kik beszélnek többet: a nők, vagy a férfiak? Tudósok végre felfedték az igazságot!
Régóta tartja magát az az állítás, hogy a nők a „dumagépek”. Most egy friss egyetemi kutatás végre rámutat, mi igaz ebből. Az Arizonai Egyetem tudósai több mint kétezer embert hallgattak le (tényleg, de csak tudományos céllal), hogy kiderítsék, kinek jár jobban a szája.
A kutatók szerint így is túlzás általánosítani, miszerint a nők minden körülmények között többet beszélnek. „A sztereotípia, hogy a nők beszédesebbek, sokszor negatív felhangokkal jár” – olvasható a Journal of Personality and Social Psychology szaklapban megjelent tanulmányban.
A kísérlethez 2197 ember viselt olyan eszközt, ami a nap különböző szakaszaiban rövid hangfelvételeket készített. A hanganyagot (közel 600 ezer felvételt!) feldolgozva a kutatók átlagot számoltak arról, ki mennyit dumál 24 óra alatt. Bár a nők valóban némiképp bőbeszédűbbek, mindössze 1073 szó az átlagos különbség.
A nők között ugyanis a legcsendesebb résztvevő napi 100 szót sem mondott, a legbeszédesebb viszont 120 ezer (!) szót produkált. Utóbbi nagyjából 7500 szó óránként, vagyis percenként 125 szó.
Az új eredmények valamivel árnyaltabb képet mutatnak. A kutatócsoport mégis arra biztat, hogy folytassák a vizsgálatokat: valóban kimutatható, ténylegesen fontos különbség van a két nem mindennapi dumája között, vagy ez csak egy minimális eltérés?
Még 2006-ban Louann Brizendine amerikai neuropszichiáter arról értekezett A női agy című könyvében, hogy a nők genetikailag több agysejtet használnak a beszédhez, és ezért beszélhetnek többet. Azt is állította, hogy napi 20 ezer szót mondanak a nők, míg a férfiak csak 7 ezret.
A mostani kutatás tehát annyit biztosan megerősít: ha a nők kicsit beszédesebbek is, ez a különbség nem valami óriási.