Megoldódott Stonehenge rejtélye? A szakértők egy elképesztő elmélettel álltak elő
Körülbelül 5000 évvel azután, hogy először felbukkant egy angol füves területen, Stonehenge-nek még mindig rengeteg titka van, amelyeket az új kutatások szerint megoszthat velünk.
A prehisztorikus helyszín szakértői izgatottak egy új felfedezés miatt, amely szerint az Oltárkövet — amely a műemlék egyik legrejtélyesebb darabja a Washington Post szerint —
Ha az ausztráliai Curtin Egyetem tudósai által 95 százalékos valószínűséggel igaznak tartott felfedezés megállja a helyét, az megkérdőjelezi az elmúlt száz év geológiai kutatásait, amelyek szerint Wales volt az a hely, ahonnan a kő érkezett.
A kutatók apró, régen begyűjtött kőmintákat használtak fel — mert Stonehenge világörökségi státusza miatt a nagy kövekhez többé nem nyúlhatnak —, és meghatározták, hogy a neolitikus műalkotás régi vörös homokkőből készült.
Ez a kő Skócia északkeleti részén található, az úgynevezett Orcadian-medencében, amely Invernesstől még északabbra húzódik és áthalad az Orkney-szigeteken.
A jelentés szerint az út több mint egy évtizedig is eltarthatott.
A következő lépés az lesz, hogy kideríteni, pontosan honnan származik a kő Skóciában és miért szállították le mostani helyére.
A világ egyik legismertebb kőköre iránti érdeklődés a középkorig nyúlik vissza — ekkor említik először írásban Stonehenge-et, az English Heritage szerint. A szervezet úgy véli, a kör más kövei is jelentős távolságokat tettek meg, míg mostani helyükre kerültek és valahogy felállították őket.