FONTOS
A Rovatból

Tetoválás és mozgás: Miért áll be a forgód egy szép mintától a vádlidon?

Egy tetoválás a mozgástartományt is képes csökkenteni. Jól meg kell gondolni, mit és hová tetováltat az ember, vallják a fasciával foglalkozó szakemberek.

Megosztom
Link másolása

A Hobo Blues Band Tetovált lány című klasszikusát a cikk végére sziszegésre torzult szájjal hallgatjuk majd legtöbben, ugyanis

minél több tetoválása van az embernek, annál nagyobb a valószínűsége, hogy kötöttebb lesz a mozgása szűz bőrű társaihoz képest.

Pánikra semmi ok, de az biztos, hogy a tetováltaknak különös hangsúlyt kell fektetniük a mozgáskultúrájuk csiszolására. A tetovált test a fasciára szakosodott manuálterapeutákat rendszeres jövedelemhez juttatja, az összefüggés kulcsa pedig a minta után maradó heg.

Tetoválás: kultúra, művészet, heg

A bőrbe ütött tinta mindig is többet jelentett puszta bőrdíszítésnél. A tetoválás ősidők óta az önkifejezés egyik formája. Kéretlen billog és rémes börtöntetkón túl törzsi rítusok, státuszszimbólumok, vallási jelképek, szubkulturális lenyomatok és sminkpótlások lehetnek.

2025-ben gyakorlatilag bárki bármit magára varrathat akár vegán verzióban is, 2022-től pedig az EU még az összetételt is szigorúbban szabályozza. Azt gondolhatná az egyszeri szalonvarrató, hogy

ha a tű steril, a tetoválás veszélytelen az egészségére, azonban ennél nagyobbat nem is tévedhetne.

Amíg a tetoválások társadalmi szerepe és megítélése folyamatosan változott, egy dolog állandó maradt: maga a folyamat, amely során a tű a bőr második rétegébe, a dermiszbe juttatja a tintát, létrehozva egy apró, de maradandó sebet. A szervezet erre a mikrosérülésre azonnal reagál – és itt jön a képbe a fascia.

Mi az a fascia, és miért fontos?

A fascia az egész testet behálózó kötőszöveti rendszer, amely összetartja és védi az izmokat, szerveket, idegeket. Fentről lefelé, elölről hátra, belülről kifelé minden szövetünket körbefonja, ezáltal ultrahatékony a sejtszintű kommunikációnk.

Azt szokták mondani, ez az a vékony hártya, amelyet a csirkehúsról előszeretettel távolítunk el - ugyanilyen burok található bennünk is, mindenhol.

Olyan, mint egy óriási pókháló, amely folyamatosan leköveti a mozgásunkat, és alkalmazkodik hozzá.

Az egészséges fascia rugalmas, lehetővé teszi az izmok szabad mozgását, csökkenti a súrlódást, és elősegíti a megfelelő vérkeringést. Ezt a kényes egyensúlyt egy sérülés vagy kibillent fizikai állapot szintén meg tudja bontani - például ha begyullad a csukló, jelentkezhet akár bokafájdalom is. A szervezet képes kompenzálni, a hegesedés után viszont ez az alkalmazkodás hosszabb ideig tart, a heg pedig képes korlátozni a fascia természetes működését. De hogyan áll be a forgó egy “Szeretlek, Erzsi” felirattól?

A tetoválás mint mikroseb – és annak hatása a fasciára

A heg nemcsak a bőrt érinti, hanem a fascia rétegeit is. A gyógyulási folyamat során hegszövet alakulhat ki, amely megváltoztathatja a fascia rugalmasságát és mozgékonyságát. Ez nem feltétlenül érzékelhető azonnal,

hosszú ideig is eltarthat, amíg fájdalom, összenövések vagy úgynevezett fasciális megszorítások alakulnak ki. A fizikai képességek korlátozódnak,

egyes kutatások szerint pedig a szorongásos zavarok és depresszió is megjelenhet akkor, ha a fascia sérül, mondjuk egy műtétet, sérülést követően.

Ahogyan egy műtéti heg képes mozgáskorlátozottságot okozni, úgy a tetoválások is befolyásolhatják a test egyes területeinek minőségét, okozhatnak egyensúlyhiányt és fájdalmakat – főleg, ha nagy felületet fednek le.

„A fasciális rendszer olyan, mint egy óriási háló. Ha valahol feszülés alakul ki, az nemcsak az adott területen érezhető, hanem távolabbi részekre is hatással lehet”

– olvasható a Pain Care Clinic szakértőinek elemzésében, és erre Hárosi Brigitta gyógymasszőr, ABR kötőszöveti terapeuta ugyanúgy ráerősített magazinunknak.

Ez a károsodás nemcsak a felszíni bőr rétegeket, hanem a mélyebb zsír és felszíni fascia rétegeket is érinti, hiszen ezek fogaskerékként egymásba ágyazódnak. Mindennek következménye, hogy

a szövetekben extra feszültség alakul ki és elhúzások, azaz torzulások keletkeznek. Ez nem csak az adott helyen okoz problémát, hanem kiterjedten, akár 20-40-60 cm-rel odébb megjelenhetnek a fájdalmak.

A mozgásbeszűkülésen kívül deformitásokat és fájdalmakat is generálhatnak” - összegezte a tetoválás fasciára, így a teljes mozgásszervrendszerre gyakorolt hatásmechanizmusát.

Ez azt jelentheti, hogy egy karra tetovált minta akár a nyaki gerinc menti részt is befeszítheti annyira, hogy komoly fájdalmat, feszülést okozzon.

A fascia és a tinta kapcsolata – mit mondanak a kutatások?

Az American Journal of Pathology egyik tanulmánya aláhúzza azt a már évek óta pedzegetett tényt, hogy a tetoválás során a bőrbe juttatott tinta egy része nemcsak a dermiszben marad, hanem a makrofágok – vagyis az immunrendszer takarítósejtjei – bekebelezik ezeket az anyagokat, és a nyirokrendszeren keresztül eljuttathatják más szövetekbe is. Ennek szintén van jelentősége a fascia működésének korlátozásában, bár ez erősen kutatott terület.

Egy másik kutatás szerint a tetovált bőr vastagabbá és rugalmatlanabbá válik, ami különösen fontos lehet azoknál, akik sportolnak, vagy olyan mozgásformát végeznek, ahol a fascia rugalmassága kulcsfontosságú.

Egyes szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy a nagy felületű tetoválások befolyásolhatják a bőr hőszabályozását és verejtékezését, mivel a tinta módosíthatja a bőr felszíni tulajdonságait.

Fascia karbantartás - nem csak tetováltaknak

A tetoválási pro-kontra helyett sokkal inkább a tudatos hozzáállás kialakítását érdemes megcélozni. Ha valaki nagyobb tetoválást tervez, érdemes figyelembe vennie a fascia működését, és szükség esetén olyan gyakorlatokat végeznie, amelyek segítenek megőrizni a test rugalmasságát (csak halkan tesszük hozzá, hogy nem tetovált embereknek sem árt tenni ezért). Ilyenek a lágyító és nyújtó mozdulatok.

A fascia alkalmazkodik, de ehhez megfelelően kell használni a mozgásszervrendszert, tartja Garry Lineham, a myofascialis terápiák egyik nemzetközi szakértője.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Human Garage (@humangarage) által megosztott bejegyzés

A megfelelő myofascialis lazító technikák segíthetnek csökkenteni az esetleges feszüléseket, egyes esetekben meg lehet szabadulni a krónikus fájdalmaktól. Otthon vagy mozgásterápiában jártas képzett szakemberek kezelőiben könnyűszerrel elvégezhető gyakorlatok is léteznek. ilyenek például:

Nyújtás és hengerezés – Nyújtás tekintetében érdemes utánoznunk a macskákat, illetve arra kell figyelni, hogy

a gyakorlatok végeztével a befejezés is lassú legyen, a hirtelen mozdulatok árthatnak.

Az SMR henger különösen azoknak ajánlott, akik sokat mozognak, de egy ülőmunkában gazdag nap után is maga a megváltás egy áthengerezett test. Az ilyen eszközök könnyen hozzáférhetőek sportboltokban és interneten, kezdőknek érdemesebb sima felületet választani.

Masszázs és fascia terápia – Mindkettő segíthet a tetoválás körüli szövetek mobilizálásában; aki élt már ilyen lehetőséggel, az tudja, hogy nem mindig fájdalommentes a kezelés, ám utána az ember minimum megvilágosodik.

A szakma bővelkedik sarlatánokban, érdemes nagy hangsúlyt fektetni a megfelelő szakemberek felkutatására.

Mozgásalapú terápiák - a célzott mozdulatokkal csökkenthetők a fasciális korlátozások, a mozgástartomány javítható. A kivitelezés pontossága kulcsfontosságú a sérülések elkerülése érdekében, nem véletlenül mondják a gyógytornára sem, hogy a legfárasztóbb mozgásforma.

Lézeres eltávolítás: a megoldás helyett újabb probléma

Sokan, akik később megbánják a tetoválásaikat, a lézeres eltávolítás mellett döntenek. A lézeres eltávolítás viszont nem tünteti el a tetoválás okozta fasciális változásokat, sőt. A lézerrel történő beavatkozás újabb hegesedést idézhet elő, ami tovább növelheti a szöveti feszüléseket és mozgáskorlátozottságot.

„A bőrt érő behatások – legyen az tetoválás vagy eltávolítás – hatással vannak a fascia mélyebb rétegeire is, ami hosszú távon akár mozgásszervi problémákhoz is vezethet”

írja Dr. Harshalgiri Goswami neurofizioterapeuta, a fasciális terápia egyik kutatója, aki arra is hoz példát, amikor tetováltak fasciális egészségében jó eredményt értek el megfelelő mozgásalapú terápiás kezelésekkel, mert szerinte ebben kell gondolkodnia a tetováltaknak.

Az egyik ilyen vizsgálatban egy profi sportoló vett részt, akinek nagy tetoválás borította a sérült vállát. FRC kezelést (functional range conditioning, vagyis funkcionális mozgástartomány szabályozást) kapott, amelynek eredményeként a fájdalmai csökkentek. Dr. Goswami kiemeli, hogy a tetoválás minősége sem sérült, a terápia a minta szépségére nem volt hatással.

Egy másik esetet is említ, amikor deréktáji tetoválása miatt kialakult fasciális összenövések krónikus fájdalmától szenvedett a páciens.

Kombinált kezelést kapott: egy úgynevezett myofasciális felszabadításon esett át, és speciálisan erre a problémára alkalmas jógapózok helyes kivitelezését tanították neki. Egy idő után a fájdalom jelentős csökkenéséről és a rugalmasság növekedéséről számolt be az illető.

A tetoválás mint döntés – tudatosan a testünkkel

A tetoválás sokak számára egy memento vagy önkifejezési eszköz, művészeti ág, identitásbeli kérdés vagy ezek kombinációja.

Nem lehet elvitatni senkitől, ugyanakkor érdemes mérlegelni a hosszú távú hatásokat.

Ha pedig az ember mindenképp ragaszkodik a mintáihoz, kalkulálja az életébe a folyamatos fascia karbantartást, hogy maradandó sérülések nélkül, mégis mintásan élhesse az életét.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Christina Applegate elárulta, melyik tünetre nem figyelt, ami a szklerózis multiplexre utalt évekkel előtte
A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei folyamatosan súlyosbodnak, már mozogni is nehezen tud.

Megosztom
Link másolása

Már írtunk arról, hogy Christina Applegate nyíltan beszélt a betegségéről, és arról, hogy az állapota súlyossága miatt kénytelen volt visszavonulni a színészettől.

A közelmúltban egy interjúban azt is elárulta,

háttérszín kiemelés

melyik apró jelet hagyta figyelmen kívül évekkel azelőtt, hogy hivatalosan is szklerózis multiplexet (MS) diagnosztizáltak volna nála.

Az 53 éves színésznő – akit annak idején az Egy rém rendes család című sorozatban ismertünk meg – 2021-ben állt nyilvánosság elé a betegséggel, a diagnózis után néhány hónappal.

A központi idegrendszert érintő, egész életen át tartó betegség tünetei miatt rendkívül nehéz volt számára a Halott vagy (Dead to Me) harmadik, egyben utolsó évadának forgatása.

Később azonban elárulta, hogy a betegséget már évekkel korábban is tünetek jelezték, csakhogy ő ezekre nem figyelt...

Egy korábbi interjúban, amely a Good Morning America című műsorban hangzott el, a színésznő az egyik barátjával, a szintén szklerózissal küzdő Jamie-Lynn Siglerrel beszélt az első jelekről. De más interjúkban is őszintén vallott a betegségéről.

"Szerintem valószínűleg már hat-hét éve megvolt [az MS]. Az első évad alatt [a Dead to Me-ben] észrevettem a forgatáson, hogy a lábam gyakran megbicsaklik. Azt gondoltam, biztosan csak fáradt vagyok, vagy kiszáradtam, vagy az időjárás az oka"

- mondta.

"Aztán hónapokig nem történt semmi, így nem foglalkoztam vele. De amikor durván lecsapott, muszáj volt odafigyelnem"

- tette hozzá a színésznő, majd könnyek között árulta el, hogy a forgatás végére már kerekesszékkel vitték a stúdióba.

"A tipikus tüneteim 2021 elején kezdődtek, akkor még csak bizsergést éreztem a lábujjamban"

– mesélte Christina Applegate.

"Mire nyáron elindult a forgatás, már annyira rossz állapotban voltam, hogy nem tudtam messzire sétálni – kerekesszékkel vittek a díszletbe."

Azt is elmondta, hogy bár elviselhetetlen fájdalmai vannak, mára hozzászokott.

2022-ben a Kelly Clarkson Show-ban is beszélt arról, hogy gyakran a színészi munkába menekült, hogy elterelje figyelmét a valós élet problémáiról.

"Valószínűleg egész életemben gyászoltam és traumákat éltem át, és a színészet volt az a hely, ahol nem kellett ezt éreznem" – mondta akkor, hozzátéve, hogy a múltbéli szakításokat, haláleseteket és a mellrákot is így próbálta feldolgozni.

Majd így folytatta: "A Dead to Me szépsége az volt, hogy lehetőséget adott erre – nem kellett állandóan viccesnek lennem, nem kellett tartanom magam. Összeomolhattam egy jelenetben. És az tényleg én voltam. A lelkem omlott össze – sajnos – az egész világ előtt, de egyfajta gyönyörű megtisztulás volt."


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
SOKKOLÓ! Az is számít, mikor szültél – háromszorosára nőhet a rák esélye, ha rosszkor jön a baba!
A számok nem szépítenek. Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.

Megosztom
Link másolása

Egy friss kutatás szerint drasztikusan megnőhet a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik életük során jelentős súlygyarapodást tapasztaltak, és első gyermeküket 30 éves koruk után szülték – vagy soha nem vállaltak gyermeket.

A számok nem szépítenek: ezek a nők közel háromszor nagyobb eséllyel betegedtek meg mellrákban, mint azok, akik fiatalabban szültek és közben megőrizték testsúlyukat.

A kutatást a Manchesteri Egyetem kutatói mutatták be a Spanyolországban, a Malagában megrendezett Európai Elhízástudományi Kongresszuson. Az elemzésükben 48 417 nő adatait vizsgálták, akiknek az átlagéletkora 57 év volt - írta a The Sun.

A résztvevők testtömegindexe (BMI) átlagosan 26 körül mozgott – ami már az elhízás előszobájának számít.

A tudósok három csoportra osztották a nőket:

* akik 30 éves koruk előtt szültek,

* akik 30 után,

* és akik soha nem vállaltak gyereket.

Azt is figyelték, mennyit híztak 20 éves koruk óta. Ezt önbevallás alapján mérték: a résztvevők visszaemlékeztek, mennyit nyomtak 20 évesen, majd összehasonlították az aktuális testsúlyukkal. A nőket ezután átlagosan 6,4 éven keresztül követték nyomon, ez idő alatt 1702-en lettek mellrákosok.

A számítások szerint azoknál a nőknél, akik felnőtt életük során több mint 30 százalékkal növelték a testsúlyukat, és közben csak 30 felett szültek vagy gyermektelenek maradtak, 2,73-szor nagyobb eséllyel diagnosztizáltak mellrákot.

Ezzel szemben azok, akik 30 éves koruk előtt szültek és testsúlyuk csak 5 százalék alatt változott, sokkal kisebb kockázatnak voltak kitéve.

A kutatás vezetője, Lee Malcomson szerint a két tényező – az elhízás és a késői gyermekvállalás – egymást erősítve növeli a veszélyt:

„Több információra lenne szükség arról, hogyan befolyásolja az anyaság időzítése és a testsúlyváltozás a mellrák kockázatát, mert így sokkal pontosabban lehetne azonosítani, kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és célzott tanácsokat lehetne adni számukra az életmódbeli változtatásokhoz” – magyarázta.

A korábbi tanulmányok már korábban is jelezték, hogy a fiatalkorban történő szülés csökkentheti a menopauza utáni mellrák esélyét. A súlygyarapodás viszont régóta ismert kockázati tényező.

Az újdonság ebben a kutatásban az, hogy elsőként mutat rá arra, miként hat egymásra ez a két faktor, és hogy a korai szülés védőhatása nem tudja ellensúlyozni a későbbi elhízás káros következményeit.

Malcomson hozzátette:

„Elengedhetetlen, hogy a háziorvosok is tisztában legyenek azzal, hogy a jelentős súlygyarapodás és a késői gyermekvállalás – vagy a gyermektelenség – kombinációja jelentősen növeli a nők mellrákkockázatát.”

Az új kutatás alapján egyre világosabb, hogy a megelőzés nemcsak egyéni döntések kérdése, hanem hosszú távú társadalmi felelősség is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Az oklahomai tinédzsert áramütés érte a nyakláncán lógó fémkereszt miatt – sikoltására ébredt az anyja
Horrorisztikus történetről számolt be egy 38 éves nő. 16 éves fiát érte baleset. „Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett.”

Megosztom
Link másolása

Borzalmas esetről számolt be egy 38 éves oklahomai nő, Danielle Davis.

Április 30-án éjszaka sikoltásra ébredt - a hang a 16 éves fia, Rayce Ogdahl szobájából jött.

A hatgyermekes nő azonnal fia segítségére sietett. "Azt hittük, talán csak videojátékkal játszik, és dühös lett" – mesélte egy külföldi bulvárlapnak. "Aztán hallottam, ahogy kiabál: ‘Anya!’, és ott állt a folyosón. Azt mondta: ‘Áramütést kaptam. A nyakláncom miatt történt."

A fiú nyakán súlyos égésnyomok voltak. "És a szag... borzalmas volt. Az egész házban égett haj, égett bőr és elektromos égés szaga terjengett, Azonnal hívtuk a 911-et és mentőt kértünk."div>

Danielle Davis szerint fia az ágyban feküdt, amikor a szokatlan baleset történt.

"Azt mondta, kihajolt az ágyból, és ekkor a nyakláncán lógó kereszt hozzáért a hosszabbító csatlakozójának kilátszó fémrészéhez. Végig eszméleténél volt, tudta, hogy áramütés érte. Mivel minden fémből volt, egy zárt áramkör alakult ki a nyaka körül. Amikor megpróbálta letépni magáról a láncot, égési sérülések keletkeztek, égési sérüléseket szenvedett a kezén is."

Az egész másodpercek alatt történt, és a fiú azt hitte, itt a vég, most meghal.

A tinédzsert azonnal a helyi kórház égési osztályára szállították, és a Másod-, harmad- és negyedfokú égési sérülések miatt az intenzív osztályon kezelték.

Az orvosok szerint a fiú olyan erősségű áramütést szenvedett el, amibe bele is halhatott volna.

A baleset nyomai látszanak a nyakán, a People fotóit erre a linkre kattintva láthatod.

A család elmondása szerint okult a történtekből. Most mindenkit arra figyelmeztetnek, mennyire veszélyes lehet, ha hosszabbító vagy töltőkábel van az ágy közelében. És úgy vélik, semmi, egy telefonos üzenet vagy értesítés sem lehet olyan fontos, hogy amiatt az ágyon legyen a telefon.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Rózsaszín füsttel tiltakoztak nők a Vatikánnál, amiért csak férfiak döntenek a katolikus egyházról és a pápáról
A hívek fele nő, ennek ellenére a nőket kizárják a döntéshozatalból, és semmilyen tisztséget nem tölthetnek be a Vatikánban, még pappá sem szentelhetik őket.

Megosztom
Link másolása

2025. május 7-én, a 267. pápa megválasztására összehívott konklávé első napján, női aktivisták csoportja rózsaszín füsttel tiltakozott a Vatikánban a nők kizárása ellen a katolikus egyház vezetéséből.

A demonstrációt a Women's Ordination Worldwide (WOW) és a Women's Ordination Conference (WOC) szervezte,

hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a pápaválasztás során kizárólag férfi bíborosok döntenek a katolikus egyház jövőjéről, holott a hívek fele nő.

A tiltakozók a Sixtusi kápolna, vagy ahogyan újabban írják a nevét, a Sixtus-kápolna fekete és fehér füstjeit idézve

rózsaszín füstöt eregettek, ezzel szimbolizálva a nők egyházon belüli egyenlőség iránti igényét. A demonstrációkon énekekeltek, imádkoztak vagy jelszavakat kiabáltak. Arra figyelmeztettek, hogy a nőknek is joguk lenne részt venni az egyházi döntéshozatalban és az egyházi rendekben.

A szervezők közleményükben "segélykiáltásnak" nevezték az akciót, amelyet a bíborosok nem hagyhatnak figyelmen kívül.

A Women's Ordination Conference (WOC) 1975-ben alakult az Egyesült Államokban, célja a nők pappá szentelésének előmozdítása a katolikus egyházban. A szervezet azóta számos demonstrációt szervezett, többek között 2013-ban is rózsaszín füsttel tiltakozott a pápaválasztás idején. A mozgalom tagjai szerint a nők kizárása az egyházi rendekből nemcsak igazságtalan, hanem ellentétes az evangéliumi értékekkel is.

A csoport egyébként 2013-ban, Ferenc pápa megválasztása előtt is rózsaszínű füsttel tiltakozott.

A tiltakozásról itt láthatsz beszámolót:


Megosztom
Link másolása