Jézus sírhelyén új bibliai nyomokat tártak fel a tudósok - a halálával és feltámadásával kapcsolatban
Évezredek óta megy a vita arról, hogy pontosan hol feszítették keresztre és temették el Jézust. A legtöbb történész és vallástörténész a jeruzsálemi Szent Sír-templomot tartja a legvalószínűbb helyszínnek – és most újabb régészeti leletek erősíthetik meg ezt a feltételezést.
A római Sapienza Egyetem kutatócsoportja a közelmúltban
A növény nem is akármilyen: az evangéliumok szerint Jézus sírja egy kert mellett volt. Egész pontosan a János evangéliuma 19. fejezetének 41–42. verse így szól a Károli Gáspár fordításában:
Francesca Romana Stasolla, a projekt vezetője szerint az említett kertet sikerült azonosítani.
– mondta a Times of Israelnek.
És ez még csak az egyik darabja a kirakósnak.
A kutatók több sírhelyet is feltártak a templom területén belül, méghozzá márványból faragott sírokat – ezek Stasolla szerint összefüggésben lehetnek Arimateai Józseffel is, azzal a bibliai személlyel, aki a hagyomány szerint Jézus sírját adta. A márvány sírokat és a kötőanyagot most geológiai és kémiai elemzéseknek vetik alá, hátha új információkat nyernek ki belőlük.
– mondta Stasolla.
A feltárás most egy rövid szünetet tart a Húsvét közeledte miatt, mivel a templomot nyitva kell tartani a zarándokok számára, de a hónap végén újraindulnak a munkálatok. A régészek a templomhajó északi részén dolgoznak még, ez az utolsó ki nem ásott szakasz.
– mondja Stasolla.
„Akár hisz valaki a Szent Sír történeti hitelességében, akár nem, az tény, hogy generációkon átívelő hitéleti központ lett belőle. Ennek a helynek a története Jeruzsálem története – és egy bizonyos ponttól kezdve Jézus Krisztus története is.”
A kérdés tehát továbbra is nyitott – de minden új lelet egyre közelebb visz egy 2000 éves rejtély megértéséhez.