SZÍNES

Szexpóz, nemlétező városrész és utolsó kívánság - ahány sláger, annyi háttértörténet

A Nirvana, a Beatles vagy esetleg Cseh Tamás legismertebb számának születéstörténete a meghökkentőbb?
Solomayer Anna - sassy.hu
2024. március 20.


Megosztom
Link másolása

Vannak slágerek, melyekről szeretnénk tudni, miről szólnak, mi vagy ki adta hozzájuk az ihletet, de ha ezek kiderülnek, utólag azt gondoljuk, kifejezetten jót tett nekik a balladai homály.

És természetesen vannak olyanok is, amik vicces vagy megható, pikáns vagy szomorú plusz tartalmukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy számot még jobban megszeressünk.

Az alábbi felsorolásban ilyet is, olyat is találunk.

Bedezodorozott álmok - Smells Like Teen Spirit

Az X generáció himnuszának is kikiáltott Nirvana-nóta címének jelentésére mindenkinek van egy kamaszosan lázadó költői képe.

Kurt Cubain-nek is volt egy.

A címet (pontosabban a mondatot: Kurt Smells Like Teen Spirit) egyébként a girlpower punk rockzenekar, a Bikini Kill énekesnője, Kurt jó barátja írta fel ittas állapotában a falára.

Kurt azt hitte, a felirat az előtte való napok közös beszélgetéseinek, lázas anarchista punk-rock világmegváltásának egyfajta kicsúcsosodása, saját személyére vetítve.

Ebből a szemszögből valóban hízelgőnek tűnhetett a sajátos graffiti, pedig az énekes ennél nagyobbat nem is tévedhetett volna. A mondat ugyanis egy akkori dezodor márkanév, a Teen Spirit illatára utalt, amiről az énekesnő, Kathleen Hanna jól tudta, hogy a dobosuk, Tobi Vail használja.

De, mint már említettük, Kurt ezzel nem volt tisztában.

Az énekes végül egy évvel később szakított Tobi Vail-lel, majd megírta a dalt, aminek a címéről milliók gondolták ugyanazt, mint ő: hogy egy csodálatosan eltalált metaforája a fiatalság megfoghatatlan, lázadó szellemiségének.

Ez a Mária nem az a Mária - Let It Be

A Beatles egyik leglíraibb dalánakMother Mary”-jéről az emberek többsége úgy gondolja, hogy nem lehet más, csakis Szűz Mária, Jézus anyja, hiszen a szöveg egésze a szeretetteljes elengedésről, megbékélésről, sötét időkben előtörő fénysugárról szól. A költő - jelen esetben Paul McCartney - a dal születésének idején életének nem éppen a legbékésebb időszakát élte: a zenekar felbomlóban volt, sokat éjszakázott, ivott, drogozott.

Ekkortájt történt, hogy egyik éjszaka Paul 14 éves korában elhunyt édesanyja, Mary jelent meg álmában.

Arra kérte, ne tépelődjön a dolgokon, hagyja, hogy azok maguktól megoldódjanak.

Paul másnap megírta a dalt, az pedig, miután megadta a kegyelemdöfést a zenekarnak (Lennon gyűlölte, túlságosan egyszemélyesnek, Beatles-mentes McCartney dalnak érezte), elindult meghódítani minden elkeseredett ember szívét.

Én és a csajom 69-es pózban- Summer of ’69

Bryan Adams itthon alapvetően lírai nótáiról híres, a Summer of ’69 talán az egyetlen zúzósabb száma, ami viszont akkora klasszikus, nem telik el nap, hogy ne játszanának a hazai rádiók. A szöveg könnyen érthető, a cím azonban rendre megihleti a hallgatókat és a riportereket: miért ’69 nyara? Mi történt ’69-ben?

A választ már rég megadta a két szerző, Adams és Jim Vallance. Utóbbi értelmezésében ez csak egy évszám, a lényeg a nosztalgián, a nyári élményeken, a visszaemlékezésen van. Azt azonban ő is elismerte, hogy amikor annak idején a demót készítették,

Bryan a dal vége felé bedobott egy kis pajzán poént: My and my baby in 69, vagyis „Én és a csajom 69-es pózban”, és ez az énekesnek végül annyira megtetszett, hogy a végleges felvételt is ezzel együtt készítette el.

„Nem akarok Bryan nevében beszélni. Ketten írtuk a dalt… Lehet, hogy ő valami teljesen másra gondolt… de én arra a csodálatos nyárra gondoltam, amikor 17 éves lettem”- mondta Vallance.

Az a szép az egészben, hogy a két értelmezés egyáltalán nem zárja ki egymást.

Dél-Detroit, a mesebeli városrész - Don't Stop Believin'

A hazai rádiók által újra felkapott Journey szám, az 1981-ben született Don't Stop Believin' szép karriert futott be: a 2014-ig a legtöbb bevételt hozó letöltött szám többek között szerepelt a Maffiózók-ban, a Glee-ben vagy Will Ferrel és Jimmy Fallon eme közös produkciójában.

Jonathan Cain, a Journey billentyűse a 70-es években a dalban megénekelt fiúhoz hasonlóan fogta magát, és Chicago-ból Los Angeles-be költözött, hogy kövesse az álmait. Persze a tündérmese nem indult be azonnal, sokat kellett kölcsönkérnie, főleg a szüleitől, és amikor egyszer a kutyáját elütötték és nem tudta kifizetni az állatorvos díját, újra hozzájuk fordult.

Elkeseredésében megkérdezte az apját, mit gondol, nem kellene-e abbahagynia ezt az egészet és hazaköltöznie. Az apja bíztatta, ne adja fel az álmait, tartson ki és sose hagyjon fel a hittel, hogy sikerülhet elérnie, amit szeretne.

A pénzt elküldte neki, a kutya meggyógyult, Cain pedig felírta apja szavait egy füzetbe, amibe a dalszövegre érdemes gondolatait gyűjtötte össze.

Egy évtizeddel később, akkor már a Journey énekeseként újra elővette a füzetkét, mert szükségük volt még egy dalra az aktuális albumhoz, majd pikkpakk megírták ezt az útkeresős balladát.

Van azonban a dalban valami, amiről sokan nem sejtik, hogy a történethez hasonlóan csak kitaláció: ez dél-Detroit.

„Csak egy városi fiú, aki dél-Detroit-ban született és nőtt fel”

Detroit déli részét ugyanis belvárosnak hívják, a belvárostól délre pedig, a folyón túl már Kanada fekszik.

De akkor miért lett a megénekelt városi fiú dél-detroiti?

„Végigfuttattam a szöveget fonetikai szempontból keleti, nyugati és északi változattal is, de semmi sem hangzott olyan jól vagy érzelmileg helyesnek számomra, mint dél-Detroit” - mondta Steve Perry egy interjúban.

Szerencsére a rajongók nem a földrajzi hitelessége, hanem az megidézett életérzés miatt szeretik a számot.

Vidám iskolai lövödözés - Pumped Up Kicks

Adott egy kellemes hangulatú nóta, ami lehetne egy mentes citromos sör reklámjának aláfestő zenéje vagy csak egyszerűen a strandbüfék kedvenc nyári slágere.

A zenéje alapján.

A szövege ugyanis a dallammal ellentétben egyáltalán nem olyan kedvesen hipsteres indie-limonádé.

A 2010-ben megjelent szám a Foster The People együttes debütáló slágere ugyanis egy magányos, mentális problémákkal küzdő gyerek szemszögéből leírt iskolai lövöldözésről szól.

A refrénben például a kitalált főszereplő azt kiabálja iskolatársainak (akik mind menő, felpumpálható edzőcipők tulajdonosai), hogy jobb, ha gyorsabban futnak, mint a lövedékei.

A dallammal szöges ellentétbe álló, az átlag pop slágerek témáitól egészen távol álló dalszöveg egyébként úgy született, hogy Fostert aggasztani kezdte az akkortájt publikálásra került számos felmérés a kamaszok mentális betegségeinek ugrásszerű tendenciájáról.

„Megijedtem, hogy hová vezet a minta, ha nem kezdünk változtatni azon, ahogyan a következő generációt neveljük”

A dal megírásával Foster arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy ezek a borzalmas események mindig a szerető és elfogadó környezet, a figyelem és a megértés hiányából fakadnak, és beszélni kell róluk.

Négy sor a hallhatatlanságért-Csönded vagyok

Bereményi Géza Cseh Tamás alkotótársaként több száz dalt írt, amibe kettejükön kívül nem nagyon volt beleszólása senkinek.

Egyik leghíresebb daluknak, a Csönded vagyok címűnek azonban volt egy harmadik szerzőtársa is.

Kadarkai Endre műsorának vendégeként 2022-ben mesélt erről.

A történet szerint Bereményi egyszer kapott egy levelet egy házaspártól, akik fél évvel azelőtt veszítették el 17 éves fiukat, akinek utolsó kívánsága az volt, hogy küldjék el Bereményinek azt a pár sort, amit írt.

„Fél évvel a haláleset után kötelességünknek éreztük, hogy elküldjük, és magára bízzuk. Ez az ön jogos tulajdona” – állt a levélben az író emlékei szerint.

A papíron pedig a következő állt:

Most elmondom, mid vagyok, mid nem neked:

vártál ha magadról szép éneket,

dicsérő éneked én nem leszek,

mi más is lehetnék, csak csönd neked.

Több nem volt a levélben, sem felkérés, sem utalás, semmi. A dalszerző végül egyfajta párbeszédet készített a kapott szövegre, amire Cseh Tamás pillanatok alatt megírta a máig népszerű művet.

„A legtöbb ember ezt hallgatja. Szerintem ugyanúgy nem tudják, mitől kell hallgatniuk, mint ahogy én sem tudom, hogy miért, és így tovább” – mondta, hozzátéve: „ez a jó benne, ez a gyönyörű benne, hogy a fene sem tudja”.

A zene, az kell, a szöveg viszont nem mindig

A zene univerzális nyelvének köszönhetően egy fülbemászó dallam akkor is meg tudja érinteni az ember lelkét, ha a dal szövegéből egy kukkot sem ért.

A mai fordítóprogramok persze végérvényesen áthidalták a nyelvtudás hiányának problémáját (legalábbis ezen a szinten), és pár gombnyomást követően ma már bármilyen nyelvű dal szövegét megérthetjük, ha szeretnénk.

Ha pedig tovább mennénk, a legtöbb sláger születésének legendás vagy kevésbé legendás körülményeiről is sok helyen olvashatunk az interneten, a kérdés csak az, jót tesz-e az adott slágernek és nekünk, ha túl mélyre megyünk a backstage-ben…


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZÍNES
Kiderült, hová zuhant az a szovjet űreszköz, ami 53 évig keringett a Föld körül
A jelenlegi nemzetközi szerződések szerint a roncsok hivatalosan Oroszország tulajdonát képezik.

Megosztom
Link másolása

Valószínűleg már visszazuhant a Földre a Kosmos–482 nevű orosz űreszköz, amit még 1972-ben indítottak útnak – eredetileg nem is a Föld körüli pályára, hanem egyenesen a Vénuszra.

A probléma csak az, hogy már az indításnál meghibásodott, így az elmúlt 53 évben céltalanul sodródott a Föld körül, egészen mostanáig, amikor a mérnökök szerint visszatért a légkörbe – és valahol már be is csapódott.

Senki sem tudja pontosan, hova esett

A Európai Űrügynökség (ESA) legfrissebb jelentése szerint a szonda már nem látható a radaron, és az előző pályaszámítások alapján nagy eséllyel már belépett a légkörbe, és lezuhant. Hogy pontosan mikor és hova? Az továbbra is rejtély. De legalább az biztos, hogy nem esett egy nagyvárosra sem.

Az eszközt legutóbbi Németország felett észlelték, azután viszont teljesen eltűnt.

Mozgása vonalát tekintve valószínű, hogy Európán kívül semmisült meg,

nagy valószínűséggel vízbe eshetett.

Vénuszra tervezve, Földre érkezve

A Kosmos–482-t még a szovjet Venyera-program részeként készítették, és úgy tervezték, hogy túlélje a Vénusz brutális, több száz Celsius-fokos légkörét és az óriási nyomását. Emiatt

valószínű, hogy a Föld légkörébe lépést is sértetlenül átvészelte

– ellentétben sok más, visszazuhanó űrszeméttel, ami a levegőben már elég.

A holland kutató, Marco Langbroek szerint a szerkezet kb. 240 km/h-s sebességgel érhette el a Föld felszínét.

Kicsi az esélye, hogy kárt tett valamiben

A szakértők szerint valószínű, hogy az objektum óceánba vagy lakatlan területre zuhant, és rendkívül csekély az esélye annak, hogy lakott övezetet ért volna el.

„Annak az esélye, hogy sűrűn lakott területre zuhan, szinte elhanyagolható” – mondta a coloradói egyetem kutatója, Marcin Pilinski.

„Valószínű, hogy a légkörben nem ég el teljesen, de az ütközés komoly károsodást okozhat a szerkezeten.”

Az űreszköz kerek, egy méter átmérőjű és közel 500 kg-ot nyomott. A legtöbb darabja már a ’70-es években visszahullott a Földre, ez az utolsó egység.

A szonda ejtőernyői mára biztosan használhatatlanok, akkumulátorai évtizedek óta halottak. Az orbitális sodródást végül a gravitáció zárta le – ahogy azt a fizika már fél évszázada megjósolta.

A jelenlegi nemzetközi szerződések szerint, ha bárki rábukkan az esetleges roncsokra, azok

hivatalosan Oroszország tulajdonát képezik.

Kérdés, hogy valaki megtalálja-e. És ha igen, felismeri-e, mi is az.


Megosztom
Link másolása

SZÍNES
Videón a pillanatok, mielőtt agyonlőtték élőzés közben a 23 éves influencert Mexikóban
Az elkövető állítólag futárnak adta ki magát, motorkerékpárral érkezett, majd végrehajtotta a bűntényt.

Megosztom
Link másolása

Videón láthatók a halálos lövést megelőző a pillanatok - sokkolta az egész világot, hogy egyenes adásban öltek meg egy fiatal nőt Mexikóban.

Mint arról mi is beszámoltunk, a 23 éves Valeria Marquez május 13-án, a kora esti órákban éppen TikTokon élőzött a követőinek, amikor a szalonjába belépett egy férfi, és lelőtte.

A helyi hatóságok a bűnügyet az ügyet "nőgyilkosságként" (femicide) kezelik, és így vizsgálják. A kifejezés arra utal, hogy bizonyos bűntettek nemi alapúak, kifejezetten nőkre "vadásznak" az elkövetők.

Néhány nappal korábban ugyanis egy másik nőt is meggyilkoltak élő közvetítés közben – ő egy polgármesterjelölt volt a mexikói Veracruz államban. Három másik áldozattal együtt gyilkolták meg.

A beszámolók szerint éppen egy, olyan személlyel beszélt Valeria Marquez, akit nem mutatott a kamera, amikor mellkason, valamint fejbe lőtték. A nő a helyszínen életét vesztette.

Az elkövető állítólag motorkerékpárral érkezett, futárnak adta ki magát, majd végrehajtotta a bűntényt.

Az azóta már letörölt élőről volt, aki felvételt készített, és ezek a felvétel a különböző közösségi oldalakon terjed - szinte megállíthatatlanul. A terjedő élő videóban hallható, hogy a lány azt mondja, jön valaki, majd egy hang odaszól neki.

"Igen" felelte a lány, és ez volt az utolsó szava. Néhány másodperccel később lövöldözés hallatszik, és a videó hirtelen véget ér, miközben egy alak rövid időre feltűnik a képernyőn.

A VIDEÓ - ÉRZÉKENY RÉSZLETEK NÉLKÜL ERRE A LINKRE KATTINTVA LÁTHATÓ.


Megosztom
Link másolása


SZÍNES
Kiderült, hogy pontosan mikor csapódik a Földbe a szovjet űrszonda - ami Budapestet is eltalálhatja
Egy szovjet űrkapszula 53 év után visszazuhan a Földre - a becsapódás ideje már ismert.

Megosztom
Link másolása

Egy szovjet űreszköz, amit még akkor lőttek fel, amikor fekete-fehér volt a tévé, várhatóan május 10-én visszazuhan a Földre. A dolog külön pikantériája, hogy Magyarország is a lehetséges becsapódási zónában van.

A Kosmos 482 névre hallgató kapszulát 1972-ben indították útnak, elvileg a Vénusz felé. A gyakorlatban azonban még a Föld körüli pályáról sem sikerült kilökni – azóta kering felettünk, mintha mi se történt volna.

53 évnyi haszontalan bolyongás után most visszatér

A Európai Űrügynökség (ESA) szerint a becsapódás valamikor szombaton, május 10-én történik, de az időpont körülbelül 8,6 órás bizonytalansággal mozog – vagyis bármi lehet.

A legfrissebb becslés szerint a visszatérés 10:16-kor várható, közép-európai idő szerint.

„A károsodás esélye alacsony” – írják a hivatalos tájékoztatók, de azért minden frissítéssel egyre pontosabban próbálják belőni, hol fog végül földet érni a fél évszázados fémdarab.

Hol csapódhat be?

A jelenlegi modellek alapján az objektum az Egyenlítőtől északra és délre 52 szélességi fok között eshet le, ami egy viszonylag barátságos sávot rajzol a földgömbre – amibe Magyarország határozottan beleesik.

A 52. északi szélességi kör áthalad Anglián, Hollandián, Németországon, Lengyelországon, valamint Oroszországon is. Ugyanez a sáv benyúlik Észak-Amerikába, Ázsiába, de lefedi a Csendes- és Atlanti-óceán jó részét is.

A déli szélességi 52. párhuzamos ezzel szemben Argentína, Chile, a Falkland-szigetek és más óceáni térségek fölött húzódik.

Azt tehát, hogy pontosan hol landol majd

ez a meglepően masszív, 53 éve kóválygó kapszula, egyelőre senki nem tudja megmondani – csak azt, hogy Kőbányától Patagóniáig bármi lehetséges.

 

A Kosmos 482 nem kis darab: körülbelül 475 kilót nyom, és védő hőpajzzsal is rendelkezik, ami miatt könnyen lehet, hogy nem ég el a légkörben. Ha így van, akár egyben is becsapódhat – ami azért már nem csak hír, hanem esemény is lenne.

Az ESA szerint azonban pánikra nincs ok

„Annak az esélye, hogy valakit űrszemét sérüléssel sújt, kevesebb mint 1 a 100 milliárdhoz. Összehasonlításként: 65 000-szer nagyobb esélye van annak, hogy villám csap beléd.”

A reentry tracker szerint

az űreszközre hatással lehet az űridőjárás is (naptevékenység, napszél, légkör sűrűsége stb.),

de az objektum helyzete, forgása és dőlésszöge is befolyásolhatja, hogy hova és hogyan érkezik vissza.

Követheted élőben – ha szeretsz aggódni

Az ESA oldalán bárki nyomon követheti az eszköz mozgását, sőt, grafikonokat is közölnek a várható becsapódási helyekről.

Ezek percenként frissülnek, ahogy új adatok érkeznek a pályáról.

Mivel naponta tucatnyi kisebb űreszköz lép be újra a légkörbe, ez nem ritka esemény – de a legtöbbjük elég kicsi ahhoz, hogy elégjen. Ez viszont nem feltétlenül fog.

Via Ladbible


Megosztom
Link másolása


SZÍNES
TikTokon élőzött a 23 éves mexikói beauty influencer, amikor agyonlőtte egy férfi
Valósággal sokkolta a közösségi oldalak felhasználóit és a helyieket is a szörnyű tragédia.

Megosztom
Link másolása

Lelőttek a saját szalonjában egy 23 éves mexikói beauty influenszert tiktokos élőzés közben.

A People magazin azt írta, hogy Valeria Marquez éppen tartalmat készített követőinek, amikor egy fegyveres férfi ment be a Blossom Beauty Lounge nevű szépségszalonjába, amely a mexikói Jalisco városában található.

A hivatalos jelentés szerint a tragédia május 13-n, este fél hét körül történt, amikor éppen a szalonjában volt. Egy férfi lépett be az üzletbe, és tüzet nyitott a fiatal nőre.

A halálos lövés élő adásban, TikTokon is látható volt, mivel Valeria Marquez éppen élőzött a követőinek. Az azóta több közösségi oldalon is megosztott felvételen az influenszer a mellkasához kapott, majd összeesett.

A helyi hatóságok által május 13-án, kedden közzétett előzetes jelentés szerint a rendőrség a beérkező segélyhívásokra reagált, és a helyszínen megerősítették a nő halálának tényét. A mentők is csak a halál beálltát tudták megállapítani.

A rendőrök és az ügyészség egyik nyomozója információkat gyűjtött az elkövető (vagy elkövetők) azonosításához.

Valeria Marquez közösségi oldalakon megosztott utolsó posztjai között szelfik és professzionális modellfotók is szerepeltek. Az influencernek Instagramon 149 ezren követője volt, TikTokon több mint 114 ezer. A rajongói kommentben fejezik ki gyászukat és együttérzésüket. "Gyönyörű volt. Remélem, igazságot szolgáltatnak, nem ezt a sorsot érdemelte." "Volt szerencsém személyesen is találkozni vele, csodálatos energiájú ember volt. Még mindig sokkban vagyok."


Megosztom
Link másolása